Frenginin Tedavisi Var Mı ?

Frenginin tedavisi aslında basit. Tek doz penisilin yeterli ancak önemli olan farkında olmak. Her sorunda olduğu gibi frenginin tedavisi de erken teşhisle birebir bağlantılı.

Frengi bulaşıcı sağlık sorunlarından. Cinsel yolla yayılıyor. Anal ve oral seks dahil. Nadiren de olsa uzun süreli öpüşme ya da yakın vücut temasıyla da bulaşıyor.

Enfeksiyon genellikle fark edilmeden ilerlediği için korunmasız ilişkide partnere kolayca geçiyor.

FrengiÜnlü düşünür Nietzsche’nin de frengi yüzünden öldüğünü biliyor muydunuz?

Frenginin sorumlusu bir tür bakteri: Treponema Pallidum.

Frengi hamile kadınlardan bebeğe de geçebilir. Doğuştan frengi denen bu sorunda bebekte anormallikler oluşuyor. Bir an önce tedavi edilmezse ölümle sonuçlanma riski var.

Frengi tuvalet, kapı kolu, havuz, jakuzi, küvet gibi ortak kullanım alanlarından veya başkalarının giysilerini giymek, mutfak malzemelerini paylaşmak gibi yollardan bulaşamıyor.

Kısa zaman öncesine dek frengi kireçlenme, beyin hasarı, körlük gibi uzun süreli sağlık sorunları başlatan önemli bir problemdi. Penisilinin icadından sonra tedavisi kolaylaştı.

Erken devre ya da birinci devre: Genital bölgede ya da ağız çevresinde bir ya da birkaç yara beliriyor. Bunlar büyük, yuvarlak böcek ısırıklarına benziyor ve genellikle acısız oluyor.

Bu evre 10 – 90 gün arası (yaklaşık 3 hafta) sürüyor. Bazense 6 hafta içinde kendi kendine iyileşme görülüyor.

İkinci devre: Başlangıçtan 6 hafta (ya da 6 ay) sonra başlıyor. İkinci evredeki kişiler gül rengi kızarık yuvarlaklarla karşılaşıyor. Bunlar avuç içinde ya da ayak tabanında görülüyor. Sadece bunlar değil. Vücudun değişik bölgelerinde de yaralar olabilir. Kasıkta nemli şişlikler, ağızda beyaz yaralar, şiş Lenf bezleri, ateş ve kilo kaybı da mümkün. Tıpkı ilk evre gibi bunlar da bazen kendiliğinden iyileşebilir.

Gizli evre: Virüs belirti vermeden vücudunuzda gizleniyor.

Üçüncü evre: Frengi tedavi edilmezse bu tehlikeli evreye ulaşıyor. Başka sağlık sorunlarına neden oluyor. Kalp, beyin ve sinirlerde sorunlar. Felç. Körlük. Sağırlık. Zayıflık. Son nokta: Ölüm.

Frengi tedavisi

Enfeksiyon bir yıldan az bir süredir mevcutsa tek doz penisilinle iyileşebilir. Penisiline alerjiniz varsa tetrasiklin ya da doksisiklin kullanılır. İleri evredeyseniz daha fazla doz gerekir.

Enfeksiyon tamamen geçene dek cinsel ilişkiden uzak durmak şart. Ayrıca partnerinizin de test yaptırmasında fayda var.

Frengi tedavi edilmezse geri dönüşü olmayan hasarlara yol açıyor.

Frengi nasıl fark edilir?

Basit bir kan testiyle kolayca anlaşılıyor. Doktorunuz yarayı ilaçlı pamukla temizliyor. Bakteriler incelenmek için laboratuvara gönderiliyor.

Frengi hamileleri nasıl etkiler?

Hamile kadının virüsten ne denli etkilendiğine bağlı. Ölü doğum ya da doğumdan kısa sonra bebeğin kaybedilmesi riskleri var.

Annedeki sorun bir an önce tedavi edilmezse bebek de virüsle doğuyor.  Başta belirti vermese de birkaç hafta içerisinde belirtiler bebekte de görülüyor. Bu çok tehlikeli. Tedavi edilmeyen bebekler hastalık nöbetleri geçirebilir, hatta ölebilir.

Frengi önlemi ne?

Frengi olduğunu bildiğiniz biriyle yakın temastan kaçının.

Her cinsel ilişkide kondom kullanın.