Frengi tedavisi nasıl yapılır?

Frengi cinsel yolla bulaşan ve tedavi edilmezse ölümcül olabilen bir hastalık. Oral ya da anal seks de dahil olmak üzere vücut sıvısıyla karşılaşılan her yolla bulaşabilir. Asıl nedeni Treponema Pallidum. Yani ufacık bir bakteri. Bu bakteri vücuda giriyor. İlk hafta ufak yaralar açıyor. Kendine sinek ısırığı süsü veriyor. Sonra çekip gidiyor. Haftalarca, hatta aylarca sessiz sedasız bekleyebiliyor. Sonra geri geliyor. Vücutta, özellikle de avuç içinde ve ayak tabanlarında kırmızı lezyonlara neden oluyor. Ağız içinde beyaz yaralar açıyor. Lenf bezlerini şişiriyor. Kasıklarda nemli şişlikler yapıyor. Kilo verdiriyor. Hatta tedavi edilmezse felç ediyor. Menenjite neden oluyor. Boşaltım sisteminde sorunlar çıkarıyor. Kılcal damarları darmadağın ediyor. Gomlara neden oluyor. Kör ve sağır bırakıyor.

Frengi kademeli bir hastalık. Kendi içinde 3 farklı kategorisi var. Her aşamada farklı belirtiler gösteriyor. İlk aşamada belirtiler belli belirsiz oluyor. Daha önce de söylediğimiz gibi sinek ısırığıyla karıştırılıyor. Sonra ikinci aşamaya geçiliyor. Bu aşamada işler biraz daha çirkinleşiyor. El ve ayaklarda yaralar (lezyonlar), Lenf bezleri ve kasıklarda şişlikler, ağızda yaralar işte bu aşamada gelişiyor. Felç, kör ve sağır kalma gibi ağır belirtilerse 10 – 25 yıl sonra üçüncü aşamada ortaya çıkıyor. Hal böyle olunca her aşamada ihtiyaç duyulan tedavi değişiyor. Giderek ağırlaşıyor. Şimdi gelin frengi tedavisini aşama aşama izleyelim.

Frengi nasıl tedavi edilir?

Frenginin aşamalı bir hastalık olduğunu biliyoruz. Her aşama için farklı bir tedavi yöntemi olduğunu da öğrendik. Frengi başlangıç aşamasındaysa kolayca tedavi edilebilir. Ancak tüm aşamalarda tedavinin asıl silahı penisilin. İlerleyen aşamalardaysa ek ilaçlar da kullanılır. Şimdi gelin her aşama için uygulanan tedavi yöntemine bakalım.

Birinci aşama frengi için uygulanan tedavi yöntemleri: Frengiye neden olan Treponema Pallidum bakterisi vücuda gireli 1 yıldan az olmuşsa tedaviniz çok kolay demektir. Tek doz penisilin sizi saydığımız tüm bu belirtilerden ve nihayetinde ölümden kurtarır.  Yüzyıllarca milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu hastalığın tedavisinin bu kadar kolay olması da bir o kadar sevindirici. Yani biz şanslı nesiller arasındayız.

İkinci ve üçüncü aşama frengiler için uygulanan tedavi yöntemleri:  Bu aşamalarda yine penisilin başrolde. Ancak tek doz yerine birden fazla doz uygulanır. Ayrıca ek olarak antibiyotikler de kullanılabilir.

Hamile kadınlarda frengi tedavisi:  Hamile kadınlarda görülen frengi hem anneyi hem de bebeği etkiler. Bu nedenle tedavi süreci çok hassastır.

Hamile kadınlarda frengi tedavisinde yine penisiline başvurulur. Ancak penisilin alerjisi riski nedeniyle önce bir takım testler gerekebilir. Test sonucunda penisilin alerjisi olan kişiler öncelikle penisilin duyarsızlaşması sürecinden geçirilir.

Annesi frengi hastası olan bebekler anne karnında penisiline maruz kalsa bile doğum sonrasında antibiyotik tedavisi görür.

Frengi tedavisinin yan etkisi var mı?

Her ilacın olduğu gibi penisilin de bazı yan etkileri olabilir. Özellikle penisilin alerjisi olanlarda felç dahil ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Hatta ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle penisilin içerikli ilaçlar kullanılacağı her durumda, öncelikle penisilin alerjisi testi yapılmalı. Çünkü her ne kadar önceden alerjik reaksiyon verilmemiş olsa da zaman içinde penisiline alerji gelişebilir. Bu nedenle riske girilmemeli.

Frengi tedavisinde kullanılan antibiyotikler de çeşitli yan etkiler gösterebilir. Bu duruma Jarisch -Herxheimer reaksiyonu denir. Jarisch – Herxheimer reaksiyonu gösteren kişilerde yüksek ateş, titreme, bulantı ve şiddetli baş ağrısı gibi belirtiler gözlemlenebilir.