Frengi Tanısı Nasıl Konur ?

Frengi, Treponema Pallidum isimli bakteri nedeniyle gelişen bir hastalık. Anal veya oral seks dahil cinsel yolla bulaşıyor. Yavaş ilerliyor. Ancak tedavi edilmezse korkunç bir ölüme neden oluyor. Frengi Belirtileri genellikle gelip geçici oluyor. Bu nedenle frengi ihtimali hep göz ardı ediliyor. Bir de yüzyıllar öncesinde kalan bir hastalık imajı eklenince frengi ihtimali iyice uzaklaşıyor. Ancak frengi günümüzde eskisi gibi can alamasa da hala aramızda dolaşıyor. Tedavisi frenginin aşamasına göre değişiyor. İlk aşamalarda tek doz penisilin yeterli olurken, ileriki seviyelerde tedavi süreci uzuyor.

Frengi tanısı nasıl konur?

Frengi belirtisi şüphesiyle doktora başvuran kişi öncelikle fiziksel muayeneden geçiyor. Bu aşamada Doktor frenginin aşamasına bağlı olarak gelişen lezyonlara, Lenf bezleri ve kasık çevresindeki şişliklere, ağız içi yaralara ve genel sağlık durumunu gözden geçiriyor. Şüpheler desteklenirse bazı testler isteyebiliyor. Bu testler:

Kan testleri:  Vücut bir hastalıkla mücadele ettiğinde antikor üretir. Çoğu hastalığın varlığı da işte bu antikorların varlığıyla belirlenir. Frengide de aynı mantık işler. Ancak bu test için özel bir ad verilir. Nelson Testi denen bu test kandaki frengi mikrobuna karşı savaşan immünglobulin-rin antikoruna bakar. Bu şekilde kişide frengi mikrobu bulunup bulunmadığından emin olunur.  Nelson testi uygulanması zor ve bu nedenle maliyetli bir testtir. Ancak ileri seviye frengilerde tercih edilir. 

Yaradan alınan örnek: Bu aşamada doktor, laboratuvar ortamında frengiye bağlı yara şüphesi taşıyan lezyonlardan örnek alır. Ardından bu örnek mikroskop altında incelenir. Frengi bakterisinin varlığı bu şekilde de belirlenebilir. Ancak bu test ancak birinci (erken) ve ikinci aşama frengi hastalarına uygulanabilir. Sona aşama için bu test uygun değildir. 

Beyin omurilik sıvısı testi:  Frengiye bağlı belirtiler gösteren kişilere uygulanan bir diğer test de bu. Omurilikten lomber ponksiyon adı verilen bir işlemle sıvı örneği alınır. Bu işlemde hasta yan ve düz bir şekilde yatar. Bu sırada omuriliğe bir iğne yardımıyla girilir ve sıvı örneği alınır. Genelde lokal anestezi tercih edilir. Ancak bazı durumlarda genel anestezi de yapılabilir. Anestezi etkisiyle acısızdır. Yaklaşık 30 dakika sürer. Çok fazla yan etki görülmez. Ancak hastaların % 5’inde geçici süre Baş ağrısına neden olabilir. Lomber ponksiyon ile alınan omurilik sıvısı incelenir. Frengiye bağlı antikor var mı bakılır.