Frengi nasıl bulaşır? Nasıl korunuruz?

Frengi cinsel yolla bulaşan hastalıkların belki de en iyi huylularından. Çünkü çoğu zaman tek doz penisilin işi kökünden çözüyor. Bazı durumlardaysa ek dozlar ve antibiyotik sizi korkunç bir ölümden koruyor. Ancak her hastalıkta olduğu gibi frengide de en iyi yol hiç bulaşmamak. Şimdi gelin frengi nasıl bulaşır bakalım.

Frengi nasıl bulaşır?

Frenginin cinsel yolla bulaştığını biliyoruz. Oral ya da anal seks dahil vücut sıvısı alışverişi olan her ilişkide frengi bulaşma riski var. Şunu unutmayın: frengi çoğu durumda dışarıdan anlaşılmıyor. Yani bir kişinin frengi taşıyıp taşımadığını gözünden anlayamıyoruz. Tabi cinsel ilişkiye gireceğiniz kişinin vücudunda, özellikle de ağız çevresinde kırmızı lezyonlar varsa durup düşünmeniz gerekli. Ancak bu lezyonlar da çok kısa süreli oluyor. Geri kalan sürede yıllarca hiçbir belirti görülemeyebiliyor. Üstelik hastalığın en bulaşıcı olduğu ikinci aşamasında hiçbir belirti olmayabiliyor. Bu nedenle cinsel ilişkiye girerken mutlaka kondom kullanılmalı. 

Cinsel hastalıkların çoğu aşırı bulaşıcı ve çok dayanıklı. Ancak frengi diğer türlere göre biraz daha dayanıksız. Yani yüzme havuzlarından, çatal bıçaktan, umumi tuvaletlerden, ortak telefonlardan, sarılmaktan veya böcek ısırıklarından frengi kapmanız mümkün değil.  

Kimler frengi kapabilir?

Korunmasız seksin frengiye davetiye olduğunun üzerini defalarca çizdik. Şimdi bu çerçevede kimlerin frengi kapabileceğini sayalım:

Korunmasız seks yapanlar

Birden çok seks partneri olanlar

Eşcinseller 

HIV taşıyıcıları ya da AIDS hastaları

Seks işçileriyle beraber olanlar

Frengiden korunmanın yolu var mı?

Frengiden korunmanın yolu tabii ki de korunmasız cinsel ilişkiden kaçınmak. Bu nedenle her kimle cinsel ilişkiye girecek olursanız olun mutlaka prezervatif kullanın. Bu kendinizi frengiden ve daha pek çok cinsel yolla bulaşan hastalıktan korumanızı sağlayacak. Ancak prezervatif kullanmak kesin çözüm değil. Şimdi gelin frengiden korunmanın yollarına bakalım.

Cinsel ilişkiden kaçınmak veya tek eşli olmak: Cinsel ilişkiden kaçınmak frengiden korunmanın tek kesin yolu. Ancak biraz imkansız gibi. Bu nedenle yapabileceğiniz en doğru hareket, yalnızca sizinle birlikte olan bir partneri kendinize tek eş olarak seçmek ve bu kişiyle prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girmek. Bu şekilde riski en az seviyeye indirmiş olursunuz. Ancak bu da kesin çözüm değil.  Çünkü prezervatifin koruyuculuğu yaklaşık % 80. Ayrıca karşınızdakinin frengi dahil cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olup olmadığına emin olmanın tek yolu çeşitli kan testi. 

Lateks prezervatif kullanmak: Prezervatif özellikle frengiye bağlı yaraları kapattığı için bulaşma riskini oldukça azaltır. Bu nedenle lateks prezervatif kullanmak frengi riskini ciddi oranda düşürür.

Aşırı sarhoş olmaktan kaçının: Sarhoş olmak kişinin karar mekanizmasını etkiler. Bu nedenle prezervatif kullanmak alkol etkisindeyken o kadar da önemli görünmeyebilir. Bu hataya düşmeyin. Her ne kadar içerseniz için mutlaka prezervatif kullanmayı aklınızdan çıkarmayın.