Frengi Belirtileri Neler ?

Tedavisi bulunana kadar milyonlarca kişinin ölümüne neden olan frenginin belirtisi var mı? Varsa da frengi belirtileri neler?
Frengi özellikle 16. yüzyılda milyonlarca kişinin ölümüne neden olmuş bir hastalık. Asıl nedeni Treponema Pallidum isimli bir bakteri. Treponema Pallidum anal veya oral seks dahil cinsel yolla bulaşıyor. Tedavi edilmezse öldürücü oluyor. Ancak Alexander Fleming’in 1929 yılında kazara bulduğu penisilin sayesinde artık tedavi edilebiliyor. Yani potansiyel frengi hastasıysanız bile artık korkmanıza gerek yok. Çünkü tek doz penisilin frengiyi durdurmaya yetiyor. Frengi belirtilerine geçmeden önce bu mucizevi ilacın keşfine bakalım ve Alexander Fleming’e teşekkür edelim.

Alexander Fleming Frengi’yi Nasıl Durdurdu ?

Alexander Fleming 1881 doğumlu, İskoç bir bakteriyolog. 1924 – 1948 yılları arasında Londra Hastanesi’nde görev yapmış.  Fleming diğer bilim insanlarından farklı çalışmayı seven bir insanmış. Laboratuvarı her zaman dağınıkmış. Ancak bu dağınıklık büyük bir şans yaratmış ve kendisinin penisilini bulmasını sağlamış. 1928 yılının Eylül’ünde laboratuvarını düzenlemeye karar veren Fleming, üzerinde çalıştığı mantar ve bakterileri düzenleyip, listeliyormuş. Sıra staphylococcus aureus bakterisi tarafından sarılmış yeni bir mantar kolonisine gelince yüzyılın keşfini yapmak üzereymiş. Alexander Fleming bu mantar kolonisini incelediğinde mantarların, zararlı mantar hücrelerini yok ettiğini fark etmiş. Bunun üzerine, dehasıyla meşhur olan Fleming durumun önemini anlamış ve bu mantar grubu üzerinde çalışmaya başlamış. 1928 Eylül’ünün üzerinden bir yıl geçtikten sonra Penisilin adı verdiği keşfi hakkında resmi bir makale yayınlamış. Böylece penisilin günümüze kadar milyonlarca kişinin hayatını kurtarmış.

Penisilinin keşfi şans eseri olmuş. Ancak siz de işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız frengi hastalığının belirtilerini bilmelisiniz. Frengi aşama aşama ilerleyen, çok sinsi bir hastalık. Üç ana aşaması var. Bu aşamaların belirtileri birbirinden farklı olabiliyor. Bu nedenle frengi ihtimalini düşünmek zorlaşıyor.  Bir de üzerine belli belirsiz belirtiler eklenince yıllarca fark etmeden frengi hastası olabiliyor, etrafa frengi saçabiliyorsunuz. Şimdi gelin frenginin tüm aşamalarındaki belirtileri ele alalım.

Frengi’nin Belirtileri

Birinci aşama belirtileri: Bu döneme erken devre de deniyor, çünkü frengili kişiyle cinsel ilişkiye girdikten sonraki ilk 3 haftayı kapsıyor. Bazı kişilerde bu devre 6 haftaya kadar uzayabiliyor.

Genital bölgede ya da ağız çevresinde bir ya da birkaç yara beliriyor. Bunlar büyük, yuvarlak böcek ısırıklarına benziyor ve genellikle acısız oluyor. Genellikle de kendiliğinden geçiyor. Hal böyle olunca insan frengi ihtimalini pek değerlendirmiyor.

Bazı durumlarda erkeklerde penis derisi üzerinde, kadınlardaysa vajina dışında ve nadir olarak dölyolunda ağrısız, sınırlı, tek ve yüzeysel lezyonlar oluşabilir.

İkinci aşama belirtileri: Ağızınızda, penis veya vajinanızda böcek ısırığına benzer yaralar çıktı. Ancak birkaç hafta sonra kendiliğinden geçti diyelim. Siz buna sevinirken aslında işler daha da karışıyor. Şimdi siz birinci evreyi bitirip ikinci evreye geçiyorsunuz. Bu evre yaklaşık 4 yıl sürecek.  Cildinizde, özellikle de avuç ve ayak tabanlarınızda gül rengi kızarık yuvarlaklar çıkacak. Kasık çevrenizde nemli şişlikler, lenf bezlerinizde büyümeler ve ağız içindeyse beyaz yaralar peşinizi bırakmayacak. Tabii bu arada kilo da vereceksiniz. Ancak tam siz korkmaya başlamışken bu belirtiler yine ortadan kaybolacak siz de rahat bir nefes alacaksınız.

Üçüncü aşama belirtileri: Frengi, tedavi başlamazsa 10-25 yıl sürecek bu aşama geçiyor. Frenginin yavaş ilerlediğine bakmayın. Bu aşama sizi yavaş yavaş öldürecek. Kalbinizde, beyninizde ve sinirlerinizde sorunlar ortaya çıkacak. Felç geçirecek, kör ve sağır kalacaksınız. Aşırı kilo kaybedeceksiniz ve sonunda öleceksiniz.

Üçüncü aşama korkunç olabilir. Ancak belirtisiz de ilerlemiyor. Şimdi tüm frengi belirtilerine bakalım:

  • Vücut genelinde lezyonlar
  • Kılcal damarlarda tahrip (Bu gom denen şişliklere ve tahribata neden olur)
  • Kronik Menenjit
  • Boşaltım sisteminde sorunlar (şiddetli ağrı vb.)
  • Zihinsel işlevlerde bozukluk ( felç, megalomani vb.)