Foliküler Saç Nakli Hakkında

Foliküler Saç nakli ameliyatı hastalara, Saç Dökülmesi için kalıcı bir çözüm sunuyor. Uluslararası Saç Ekimi Derneği’ne göre, 2008 yılında 800,000’den fazla saç nakli ameliyatı gerçekleştirilmiştir ve hastaların en çok tercih edilen yöntem olan foliküler saç birim nakli hakkında bilgilenmeleri gerekir.

Foliküler Saç Naklinin Tarihi

Saç nakli ameliyatının ilk bilinen örneği, nakledilen saçların yaşayabilir olduğunu test etmek amacıyla kuşlar üzerinde deneyler gerçekleştiren, Alman J. Dieffenbach’ın 1882’deki doktora tezinde görülmüştür. Erkek tipi kellik için ilk Saç Nakli Operasyonu 1952 yılında Dr. Norman Orentreich tarafından gerçekleştirilmiştir.

Dr. Robert Limmer

Dr. Robert Limmer

İlk yapılan operasyonlarda saç derisi, daha çok folikül taşıyan, daha büyük parçalar halinde naklediliyordu. Maalesef sonuçlar “oyuncak bebek kafası” görünümüne sahip olduğu için çok da kullanışlı olmuyorlardı. İlk foliküler birim nakli, 21 Ekim 1988 tarihinde Dr. Robert Limmer tarafından gerçekleştirildi. “Hindistan Dermatoloji, Veneroloji ve Leproloji Dergisi” adlı online yayında yer alan “Saç nakli: Standart bakım kılavuzu” makalesine göre, o tarihlerden beridir saç nakli için kalıcı ve doğal görünüm sağlayan yöntem altın standart olarak kabul edilmektedir.

Foliküler Saç Nakli Kimlere Uygun ?

Foliküler saç nakli için en iyi adaylar genellikle, erkek tipi kellik olarak da anılan Androjenik Alopesi sıkıntısı çeken kişilerdir. Bunun sadece erkekleri etkilediği düşünülmekle birlikte, bazen kadınlar da bu sorunu yaşamaktadırlar. Bazı çalışmalar, foliküler birim transferinin, otoimmün süreçten kaynaklandığına inanılan alopesia areata sorunu yaşayan hastalar için de tercih edilebileceğini göstermiştir. Kaş yenileme, kirpik yenileme, sakal nakli ve vücut kılı nakli de bazı hastalarda foliküler birim transferi ile uygulanabilmektedir.

Saç Nakli Operasyonu Nasıl Yapılıyor ?

Foliküler birim transferi saçların kafanın arkasından alındığı, mikroskop altında folikülleri ayırmak için parçalandığı ve kel bölgelere nakledildiği cerrahi bir prosedürdür. Prosedürün dayanak noktası, saç derisinin arka ve yan kısımlarında bulunan saçların, kafanın üst bölümlerindeki gibi androjenik alopesi kaynaklı olarak dökülmeyecek olmasıdır.

Operasyon, saçın büyümekte olduğu bölgelerden saçların, şeritler ya da folikül grupları halinde toplanması ile başlar. Toplanan foliküller büyüteç kullanarak bağımsız foliküllere ya da bir ile dört arası folikül içeren foliküler birimlere ayrılır. Kapatılacak olan kel bölgelere özel bir bıçak kullanarak küçük kesikler açılır. Yeniden büyüteç ve özel bir forseps kullanılarak, yeni açılmış olan deliklere foliküller yerleştirilir. Prosedür süresince hasta uyanık kalır ve sadece üzerinde çalışılacak bölgelere, enjeksiyon yoluyla lokal anestezi uygulanır.

Foliküler Saç Nakli Riskleri ve Komplikasyonları Neler ?

Operasyonda ortaya çıkabilecek belirli riskler ve komplikasyonlar, girilecek operasyonun nasıl yapıldığına ve medikal koşullara bağlı olmakla birlikte, tüm saç nakli prosedürleri için ortak olan bazı komplikasyonlar vardır. Saçın alındığı ve nakledildiği bölgelerde, genellikle zamanla kaybolan uyuşma yaşanabilir. Enfeksiyon ve bir miktar kanama her zaman mümkün olmakla birlikte bunların riski oldukça düşüktür. Bereler ve şişlik farklı şekillerde gerçekleşebilir, fakat bunlar genellikle ameliyat sonrasındaki bir hafta içerisinde iyileşirler. Saçın nakledildiği bölgede kabuklar ve bir miktar kızarıklık gözlenecektir. İçeride kalan saçlar genellikle ameliyattan sonraki ilk birkaç ay içerisinde gözlenebilir. Bu saçlar, bir iğne ile yolun açılması şeklinde kolayca tedavi edilebilir.

Foliküler Saç Naklinden Sonra Ne Olur ?

Foliküler saç nakli sonrası, nakledilen saçların bir kısmı dökülür. Foliküller genellikle uyku sürecine girerler ve hareketsiz kalırlar. Büyüme, yaklaşık üç ile altı ay içerisinde yeniden başlar ve saç naklinden sonraki kesin sonuçları görmek genellikle en az altı ay sonra mümkün olur. Saç nakli ile ilgili yapılan birçok çalışma, nakledilen saçların yüzde 90’ından fazlasının zaman içerisinde hayatta kaldığını göstermiştir.