Folik asit ve folinik asit arasındaki farklar

Özellikle bir multivitamin tablet kullanıyorsanız folik asit terimini daha önce mutlaka duymuşsunuzdur. Folinik asit ise başka bir konu. Pek bilinen bir unsur olmasa da folik asit ya da folat olarak bildiğiniz B vitamini ve leukovorin adıyla bildiğiniz folinik asit birbirleriyle doğrudan bağlantılıdır. Dahası, folik asit olmadan folinik asidin varlığından bile söz edilemez. Bunun cevabıysa kimyada saklı.  

Folik asit hakkında neleri bilmeliyiz?

Folinik asidin aksine folik asidi gerek tek başına, gerek multivitamin hap içeriği olarak bulabilisiniz. Folik asit, suda çözünen bir vitamin. Bu da vücudunuzun onu depolayamadığı anlamına geliyor. Bu durumda vücudunuz ihtiyacı olduğu kadarını kullandıktan sonra folik asit fazlasını boşaltım yoluyla dışarı atar. İhtiyaç duyduğunuz folik asidi besin takviyeli mısrık gevrekleri, ıspanak ve kuşkonmaz gibi besinler yoluyla temin edebilirsiniz. Amerikan Sağlık Bakanlığı’nın 2010 yazılı ilanına göre folik asit, gebe kadınlar tarafından tüketildiğinde kusurlu doğum riskini azaltmakta.

Folinik asit hakkında neleri bilmeliyiz?

Folinik asit içeren bir hap olan Leukovorin reçeteyle temin edilen bir ilaçtır. Doktor reçetesinin yanı sıra kanser tedavisi olan kemoterapide de kullanılır.  Leukovorin, özellikle çok kuvvetli ve etkili bir kanser ilacı olan Methotrexate’ın yan etkilerini azaltmaya da yardımcı olur.  Leukovorin kullanmaktaki amaç Methotrexate tedavisi sırasında sağlıklı olan hücreleri korumaktır. Methotrexate, piyasadaki en eski kanser ilaçlarından. Fakat, kullanımı oldukça riskli. Karaciğere zarar verebileceği gibi alyuvar üretimini de azaltabilir. Ciddi eklem iltihapları ve ilerlemiş sedef hastalığı tedavisinde de kullanılır.

Folik ve folinik asit arasındaki kimyasal farklılıklar

Folik asit ve folinik asit arasındaki temel fark bu iki bileşiğin kimyasal yapısında yatar. Leukovorin yani folinik asit kimyasal olarak değişime uğramış, indirgenmiş folik asittir. Bu yüzden folik asit kadar saf değildir. Leukovorin, kemoterapi ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında bu ilaçların etkisini arttırmakta ve yan etkilerini önlemektedir. 

Dikkate alınması gerekenler

Folik asit, besin maddelerinden alındığında genellikle güvenlidir. Fakat besin takviyesi olarak alındığında B-12 eksikliği belirtilerini gizlemek gibi çeşitli riskler içerir. Leukovorin’in de mide-bağırsak rahatsızlığı ve mide bulantısı gibi yan etkileri bulunur. Bunlardan biri de gebelikle ilgilidir. Doktorlar, genelde gebelik çağına gelmiş kadınları folik asit kullanmaları konusunda teşvik ederler. Fakat, eğer leukovorin kullanıyorsanız doktorunuz gebe kalmamanızı şiddetle tavsiye edecektir. Dahası leukovorin kullanan erkeklerin bile çocuk sahibi olması tavsiye edilmemektedir. Bunların haricinde folik asit ve leukovorinin uygulama alanları farklılık gösterir.