Folik asit ve D-3 vitamini birlikte alınabilir mi?

Vitaminlerin karmaşık yapısını anlamaya çalışmak birçok insan için baş döndürücü olabilir. Fakat Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi’ne göre bu çok basit. Birçok gıda maddesinde yetersiz miktarda bulunan zaruri besin maddelerini ek vitamin ve besin takviyeleri yoluyla alabilirsiniz. Folik asit ve D-3 vitaminini birlikte almanın faydalı ya da zararlı olduğunu gösteren bir bulgu yok. Fakat her iki vitamin de sağlığınız için oldukça önemli olduğundan birlikte ya da ayrı,  ikisini de günlük olarak almanız sizin için faydalı olacaktır. 

Folik asit ve D – 3 vitamininin etkileşimleri

Folik asit yeni doğan bebeklerde görülen açık omurilik (spina bifida) rahatsızlığını önlediği gibi, bazı kalp hastalıkları ve kanser çeşitlerine karşı dadirenç sağlar. D-3 vitaminiyse Depresyon tedavisinde kullanılır ve gene bazı kanser çeşitlerine karşı direnç sağlar. Drugs.com sitesine göre D-3 vitamini ve folik asit birbirlerini olumsuz etkilemez. Fakat bu iki vitaminin birlikte alınmasının ek bir faydası olduğuna dair herhangi bir bulgu yok. Folik asit de D-3 vitamini de bünyeniz için faydalı. Bunları düzenli olarak kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Aldığınız ilaçlar nedeniyle yakından gözlenmeniz gerekebilir ya da farkında olmadığınız özel bir sağlık durumunuz olabilir. 

D-3 vitamini

D-3 vitamini doğal olarak çok az besinde bulunan ve yağda çözünen bir vitamin. Genelde gıdalara suni olarak eklenir ya da besin takviyesi olarak alınır. D-3 vitamini hakkındaki çok ilginç ve önemli bir unsur da ultraviyole güneş ışınlarının derinize teması yoluyla vücut tarafından sentezlenebilmesidir. Tüketildikten sonra vücutta kolekalsiferole çevrilen D-3 vitamininin birçok işlevi bulunur. Fosfor, kalsiyum ve kemik metabolizmasını kontrol eder. Ayrıca sinir ve kas işlevlerini de düzenler. D-3 vitamini kalsiyum emilimini arttırır, vücuttaki fosfat ve kalsiyumun Denge ve yoğunluklarını koruyarak kemik erimesi ve diğer kemik hastalıklarına karşı önemli bir direnç olan kemik oluşumu ve kemik yenilenmesini sağlar.

D-3 vitamini eksikliği kemiklerinizde gevşeklik ve zayıflık gibi ciddi sorunlar yaratır. D-3 vitamini eksikliği çocuklarda “raşitizm”, yetişkinlerde ise “kemik yumuşaması” olarak bilinir.

Folik asit

Folik asit, günlük besinlerde sıklıkla bulunan ve suda çözünen bir B vitamini türevi olan “folat”ın bir çeşidi. Amerikan Sağlık Enstitüsü’ne göre folik asit, hamilelik sırasında kansızlığı (Anemi) önleyen önemli bir besin maddesi. Folik asit, özellikle fetüslerde ve bebeklerde hızlı hücre büyümesinin görüldüğü dönemlerde oldukça önemli olan yeni hücre üretiminin sağlanmasına ve korunmasına yardımcı olur.  Folat, ayrıca DNA ve RNA oluşumunda da çok önemlidir ve kansere yol açabilecek olan DNA değişikliklerine engel olur. Folik asit de birçok aminoasitin işlevini sürdürmesinde kritik rol oynar.

Folik asit ve D-3 vitamininin birlikte kullanımı

D-3 vitamini ve folik asitin ayrı ayrı birçok faydası bulunur. Bu iki vitaminin özellikle hamilelik döneminde yeterli miktarda alınması oldukça önemlidir. D-3 vitamini kemik oluşumuna yardımcı olurken, folik asit de kusurlu doğum riskini azaltır. Bu iki vitamin yaşlılar için de oldukça önemlidir. Çünkü yaşla birlikte insan derisinde gerçekleşen D-3 vitamini sentezi azalır ve bu vitamine olan ihtiyaç artar. Folik asit de Alzheimer’la savaşmada oldukça etkilidir.

Folik asit ve D-3 vitamininin birlikte alımı hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için yorum yazın