Folik asit ve bisiklete binme

Folik asit ya da B9 vitamini, vücudunuzun metabolizma ve enerji üretme faaliyetleri için zorunlu bir besin. Düzenli olarak bisiklete binmenin metabolizmanız üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Eğer düzenli olarak bisiklete binecekseniz beslenme düzeninizde folik asitlerin bulunması, multivitamin ve B vitamini takviyeleri kullanmanız dayanıklılığınızı sürdürmeniz ve düzgün bir şekilde gelişmeniz konusunda size yardımcı olabilir.

İşlev

Folik asidin, nükleik asit ve amino asit metabolizmasında son derece önemli bir yeri vardır. Aminoasitler kasları meydana getiren kasılabilir lifleri oluşturan proteinlerin yapıtaşlarıdır. Fiziksel efor sırasında, özellikle bisiklet binerken bu kasılabilir lifler zarar görmektedir. Nükleik asitler (RNA ve DNA), vücudunuzun biyokimyasal enerjisinin ana kaynağıdır ve egzersizler sonrası gelişme ve iyileşmelerde önemli rol oynarlar.  Ayrıca nükleik asitlerin vücudunuzun genel sağlığı açısından son derece önemli olduğunu bilmenizde fayda var.

Bisiklete binmenin gereksinimleri

Bisiklete binmek, yoğun ya da düzenli bir biçimde yapıldığı takdirde vücudunuzdaki kasları ciddi manada yorar. Folik asit suda çözünebilir bir vitamindir ve bisiklet binme sırasında terleme ya da idrar yoluyla yüksek miktarda kaybedilebilir. Buna ek olarak, folik aside duyduğunuz ihtiyaç fiziksel aktivitenizle doğru orantılı olarak artar. Susuz kalmamaya şartlanmışken ve iyileşmenize yetecek miktarda protein ve karbonhidrat tüketirken vücudunuzun vitaminlere, folik asit gibi, olan ihtiyacını ihmal edebilirsiniz.  Folik asit eksikliği kansızlığa ya da kanın oksijen taşıma kapasitesinin azalmasına sebep olabilir. Folik asit eksikliği açık bir biçimde belli değilken bile, bisiklete binme performansınızı etkileyebilir.

Kaynaklar

Folik asit, vitamin bakımından zenginleştirilmiş mısır gevreği, portakal suyu, ıspanak, kuşkonmaz, fasulye,  kuru baklagillerde ve makarna, ekmek ve pirinç gibi zenginleştirilmiş tahıl ürünlerinde bulunur. Birçok multivitamin ve B vitamini takviyesi belirli miktarda folik asit içerir. Bu yüzden düzenli olarak bisiklete binerken beslenme düzeninize bir multivitamin ya da B vitamini takviyesi eklemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Gereksinim

Folik asidin yetişkin bireyler için tavsiye edilen günlük kullanım miktarı 400 mikrogramdır. Linus Pauling enstitüsüne göre yaygın genetik değişkenlikler folik asit ihtiyacınızı arttırabilir. Otoritelere göre bir yetişkin günde 1000 mikrograma kadar folik asit tüketebilir.

Konu ile alakalı daha ayrıntılı bilgi için yorum yazın.