Folik asit ve anfizem

Akciğerleriniz, nefes aldığınızda oksijenle dolan hava keseciklerinden oluşur. Sigara ve benzeri ürünler bu keseciklere zarar vererek soluduğunuz havanın azalmasına sebep olur. Akciğerlerde kalıcı hasarın görüldüğü bu duruma, anfizem adı verilir. Doktorunuz, anfizemi tedavi etmek için oksijen tedavisi, ameliyat ve ilaç kullanımı gibi çeşitli yöntemlere başvurabilir. Folik asit takviyeleri, nefes almanızı rahatlatmaz fakat folik asit yetersizliği durumunuzu daha da kötüye götürür.

Belirtiler

Anfizeme bağlı akciğer hasarı, kademeli olarak gerçekleşir. Bu yüzden anfizem, hastalığın teşhisi konulmadan yıllar önce başlamış olabilir. Anfizeminin nefes alma kabiliyetinizi etkilediği düşünülürse nefes darlığı çekmeniz oldukça doğaldır. Erken safhalarda, fiziksel aktivite sonrasında yaşanan nefes darlıkları görülebilir. Bu durum, oturur ya da yatar pozisyonda nefes almanız zorlaşana kadar kademeli olarak kötüleşecektir.

Folik asit

Folik asit, folat adı verilen B vitamininin sentetik halidir. Bu besin, kırmızı kan hücreleri gibi hücrelerin üretilmesine yardımcı olur, büyüme ve gelişme dönemlerinde kritik rol oynar. Vücudunuz, bu sebeplerden dolayı folik aside ihtiyaç duysa da folik asitin anfizemi önlemede ya da tedavi etmede kullanılabileceğini gösteren bilimsel bir bulguya rastlanmamıştır. Fakat, bu besini yeteri kadar almadığınızda bazı rahatsızlıklar yaşamanız muhtemeldir. Baş ağrısı, yorgunluk ve dil yaraları bu belirtilerin başında gelir. Ayrıca, folik asit yetersizliği, anfizemi tetikleyen ya da kötüleştiren nefes darlıklarına da sebep olabilir.  

Tavsiye edilen miktar

Olası bir yetersizliği ya da yetersizliğe bağlı rahatsızlıkları önlemek için yeterli miktarda folik asit aldığınızdan emin olmalısınız. Bu durumu doktorunuzla görüşün. Folik asit ihtiyacı, insandan insana farklılık gösterir fakat ortalama bir yetişkin günlük 400 – 600 mikrogram arası folik aside ihtiyaç duyar diyebiliriz. Folik asidin doğal şekli olan folat, birçok besinde bulunur. Dört yaprak kuşkonmaz 85 mikrogram, bir bardak ıspanak 60 mikrogram folat içerir. Ayrıca, vitamin takviyeli mısır gevrekleri ve ekmekler, yumurta, avokado, baklagiller ve brokoli de folat bakımından zengin besinlerdir. 

Dikkate alınması gerekenler

Sağlık durumunuz ve kullandığınız anfizem ilaçları folik asitle birlikte kullanıldığında, bünyenizde olumsuz bir etki yaratabilirler. Bu yüzden, folik asit takviyesi almadan önce doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, ihtiyaç durumunda ne kadar folik asit almanız gerektiğine ya da folik asit almanızı engelleyen bir durumunuz olup olmadığına karar verecektir.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için yorum yazın.