Folik asit içermeyen kahvaltılıklar

Folik asit, B vitamini olan folatın işlenmiş şekli. Bu iki terim her ne kadar aynı anlamlarda kullanılsa da; folik asit alerjisi olanların aradaki farkı anlaması oldukça önemli. Folat, bazı besinlerde doğal olarak bulunur fakat folik asit ya raflardaki kahvaltılıklara besin değerini zenginleştirmek adına eklenir ya da besin takviyesi ve multivitamin haplarında bulunur. Folat içeren doğal besinler insan vücudunda alerjik tepkilere yol açmaz fakat folik asit bakımından zenginleştirilmiş besinler bazı insanlar için sorun yaratabilir. 

Folat Nedir?

Folat, omurga bozukluğu (spina bifida) ve anensefali (kafatası ve beynin tam gelişmemesi) gibi ciddi doğum öncesi rahatsızlıkların önlenmesi bakımından oldukça önemli bir vitamin. Spina bifida denen omurga bozukluğu, bebek anne karnındayken belkemiğinin tam olarak kapanmaması sonucu omurganın bir kısmının açıkta kalması durumudur. Spina bifidanın tedavisi için sayısız ameliyatlar gerekebileceği gibi tedavinin sonuç vermemesi durumunda çocuk, hayatı boyunca dik duramama ve düzgün yürüyememe hatta belki hiç yürüyememe gibi engellerle karşılaşabilir. Anensefali ise bebeğin beyninin tam olarak gelişmemesi durumudur; bu bebekler genelde doğumdan sonra uzun süre yaşayamazlar. Folat, doğum öncesinde ortaya çıkan bu hastalıkların gelişimini engellediği gibi; yetişkin ve çocuklarda kansızlığı (Anemi) da önler.

Folik asit içermeyen kahvaltılıklar: Meyve ve kızarmış ekmek

Lifli sebzeler, tam tahıllar, baklagiller ve turunçgiller folat içeren doğal besinlerdir. Katkısız portakal suyu ve tam tahıllı kızarmış ekmek gibi kahvaltılıklar folat içerir fakat folik asit içermezler. Elma, muz, şeftali, armut ve dut, çilek gibi taze meyveler folik asit değil folat içeren kahvaltılık seçenekleri arasında yer alır. Ticari meyve suları ve besin değeri zenginleştirilmiş hamur ürünleri folik asit içerir; bu yüzden, alerjik bünyeye sahip insanların bu yiyeceklerden kaçınmalarında fayda vardır.

Folik asit içermeyen kahvaltılıklarda diğer seçenekler

Protein içeren kahvaltılık seçenekleri içinse yumurta ve sosis düşünülebilir. Ayrıca meyve ya da sebzeyle birlikte alınan yoğurt da hızlı ve kolay bir kahvaltı için iyi bir seçenek olabilir. Peynirli ve hindili gözleme ya da sote biber ve mısırlı lavaş ekmeği gibi hafif ve doğal besinler de kahvaltıda tercih edilebilir. Folik asitten kaçınmak istiyorsanız mükellef kahvaltı sofralarının  tek seçenek olmadığının farkında olmanız sizin açınızdan önemli olacaktır. Yağsız kızarmış patates ve ufak bir porsiyon et ya da fırın patates ve teze meyve gibi seçenekler de folik asit içermeyen dengeli ve sağlıklı bir öğünü oluşturabilir.  

Folik asit içermeyen kahvaltılıklar: Tahıl Ürünleri

Folik asit içermeyen bir kahvaltının diğer bir seçeneği de evde hazırlanmış tahıllı yemeklerden oluşur. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin 1996 yılında yürürlüğe koyduğu uygulama;  mısır gevreği, ekmek, hamur işleri ve pilav benzeri paketlenmiş gıdaların folik asit bakımından zenginleştirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Folik asit bakımından zenginleştirilmemiş yulaf ezmesi de oldukça kuvvetli bir kahvaltı seçimidir. Mısır gevreği gibi hazır besinler tüketmektense; sıcak süt dolu bir kaseye bal, yulaf ve kuru üzüm katarak da besin değeri bakımından zengin  ve folik asit içermeyen bir kahvaltı yapabilirsiniz. Fakat ihtimal her ne kadar zayıf olsa da; kullanmadan önce bu besinlerin üzerindeki etiketleri okuyarak folik asit eklenmediğinden emin olmanızda da fayda vardır. 

Folik asit içermeyen kahvaltılıklar hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak