Flomax ve Şarap Aynı Anda Kullanılabilir Mi?

Erkekler yaşlandıkça, prostat bezleri de büyür. Bu duruma iyi huylu Prostat Büyümesi (Benign Prostatic Hyperplasia) adı verilir. Tamsulosin, ya da Flomax, prostat büyümesine karşı kullanılan alfa – adrenerjik bloker sınıfı bir ilaçtır. Şarap, iyi huylu prostat büyümesinin etkilerini azaltabilir fakat şarap dahil alkolün her çeşidi, Flomax’ın bazı yan etkilerini tetikleyecektir.

Prostat büyümesi

Büyüyen bir prostat bezi, üretraya baskı uygular ve bu durum da idrar yapmayı zorlaştırır. İdrar kesesinden vücudun dışına idrar taşıyan tüpe üretra adı verilir Prostat bezinin pürüzsüz kas dokusu, sürekli bir kasılma halindedir. Bu da üretrada üzerindeki baskıyı arttırarak kişide sürekli olarak idrar yapma hissi yaratır. Flomax, prostat bezinin etrafındaki kasları gevşeterek idrar yapmayı kolaylaştırır.

Flomax’ın yan etkileri

Flomax, kan basıncınızı düşürür; ve özellikle ilaca yeni başladığınızda ya da uzun bir aradan sonra kullanmaya başladığınızda baş dönmesine yol açalabilir. Özellikle oturur ya da yatar pozisyondayken ani kalkışlar gerçekleştirdiğinizde baş dönmesi yaşamanız muhtemeldir.  Baş dönmesi, Flomax kullanan hastaların yaklaşık yüzde 15’inde görülür. Ayrıca, düşünme kabiliyetinizi kısıtlayabilir ve reflekslerinizi zayıflatır. Flomax’ın mide ağrısı, mide-bağırsak rahatsızlıkları, mide bulantısı ve ishal gibi yan etkilerinin de olduğu bilinmektedir.

Şarap ve prostat

Ölçülü alkol kullanımı prostatın kas tonusunu düşürür ve idrar yapmayı daha kolay hale getirir. Günde iki kadeh şarap tüketmenin iyi huylu prostat büyümesi riskini azalttığı bilinmektedir. Amerikan Epidomoloji Dergisi’nin Nisan 2008 sayısında yayınlanan bir araştırmaya göre ölçülü alkol kullanımı, iyi huylu prostat büyümesi riskini yüzde 38 oranında azaltmaktadır. “Pratisyen” dergisinin 2009 Aralık sayısında da benzer bir araştırma yayınlanmıştır.

Şarap ve flomax

İyi huylu prostat büyümesi hakkında yapacağınız ufak bir araştırma sonucunda, Flomax ve şarap kombinasyonunun durumunuza iyi geleceğini düşünebilirsiniz. Fakat Flomax ve şarap birlikte kullanıldığında baş dönmesi etkileri birbirlerini tetikler. Öyle ki bu ikisinin aynı anda kullanımı Denge sağlayamama ve bayılmaya bile sebep olabilir. Şarap dahil her türlü alkol çeşidi reflekslerinizi yavaşlatır ve düşünme kabiliyetinizi kısıtlar. Flomax’ın da benzer etkileri vardır. Ayrıca alkol ve Flomax birlikte kullanıldığında mide – bağırsak sisteminize olumsuz etki ederek mide bulantısı ve kusmaya da sebep olabilir.  

Uyarı ve değerlendirmeler

Alkol çok ufak miktarlarda tüketilse de düşünme kabiliyetinizi kısıtlar ve reflekslerinizi zayıflatarak araba kullanmak gibi motor beceri isteyen işleri emniyetli bir biçimde gerçekleştirmenizi engeller. Araştırmalar şarap tüketiminin iyi huylu prostat büyümesine iyi geldiğini gösterse de tıp dünyasında şarabın bu amaçla tüketilmesini öngören bir inanış yoktur. Kısacası eğer Flomax kullanıyorsanız alkolü bırakmalısınız.