Fiziksel terapi omuz ağrısına iyi gelir mi?

Omuz; humerus (kol kemiği), scapula (kürek kemiği) ve clavicula (köprücük kemiği) üstündeki oyluk ve oyuklardan oluşan karışık bir eklem yapısıdır. Omuzun desteklenmesine katkıda bulunan birçok bağ doku, hareketine katkıda bulunan da birçok kas destek yapısı bulunur. Omuz, hareket kabiliyeti oldukça yüksek bir eklemdir ve vücudun birçok yöne doğru hareket etmesine yardımcı olur.  

Omuz ağrısının nedenleri

Omuz ağrısının birçok nedeni vardır. Omuz hareketi gerektiren yüzme ve basketbol gibi birçok etkinlik, omuzda dönme eylemine yardımcı olan omuz manşet kaslarında veya biseps tendonlarında ağrıya sebep olabilir. Bazen yamuk oturma ve yatma da omuz üzerinde fazla baskı oluşmasına ve buna bağlı ağrılara sebep olabilir. Araba kazaları, kavga, düşme ve çarpmalarda alınan darbeler de omuz ağrısına sebep olabilir. Omuz ağrıları genellikle belirli bir sebebe, bir kas – eklem sakatlığına, bağlı olmaksızın ortaya çıkar.

Omuzda sıklıkla ortaya çıkan sorunlar

Omuz manşet kasları. Omuz manşet tendonları, omzun hareket etmesini sağlayan dört kasın birleşiminden oluşan bir kas grubudur. Bu kasların birincil görevi kol kemiğindeki oyluğun, kolun hareketi esnasında, bulunduğu oyuktan ayrılmamasına yardımcı olmaktır. Omuz manşet kasları, kol kemiğini kürek kemiğinin altında bulunan kemikli tümsek boyunca sarar. Kaslar zaman zaman bu kemiğin altında ezilir ve bu da kaslarda iltihaba ve yaraya bağlı bölgesel ağrılara yol açar.  

Biseps tendonu. Biseps tendonu, kolunuzun yukarı kısmında bulunan biseps kaslarına tutunur ve omzunuzun ön kısmı boyunca uzanır. Birçok insan biseps tendonunun baş kısmını omzun ön kısmını sabitlemeye yarayan beşinci bir omuz manşet kası olarak görür. Bu kas, köprücük kemiğinin kemikli yapısı yüzünden kolaylıkla sıkışabilir veya köprücük kemiğini saran diğer bağlar tarafından sıkıştırılabilir; bu da tendon iltihabına yol açar.

Omuz keseciği iltihabı. Bursalar, vücuttaki yapıların rahatlıkla kaymasına yardımcı olan, içi sıvı dolu keselerdir. Kol kemiği ve köprücük kemiği arasında da bir bursa bulunur. Bu kesecik omuzda sıkışabilir ve bu da ağrıya yol açar.

Omuz periartriti. Omuz periartriti, diğer adıyla adezif kapsülit, omuzun hareket kabiliyetini giderek azaltan ve omuzda ağrıya sebebiyet veren bir sağlık sorunudur. Bu sorun 18 ay kadar sürebilir ve acı verici olduğu gibi ciddi hareket kaybına da yol açabilir.

Omuz kırıkları. Omuz kemiklerindeki kırılmalar sert darbeler sonucu gerçekleşir. Açık pozisyondaki bir kolun üzerine düşülmesi, omuz kemiklerinde kırılmaya sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda; köprücük kemiği, kol kemiği ve kürek kemiğinde veya bunların birkaçında zedelenmeler görülebilir.

Omuz ağrıları nasıl tedavi edilir?

Bir kaza sonucu gerçekleşen darbeye bağlı omuz ağrısı yaşıyorsanız; en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Ayrıca, omuz ağrınız iki veya üç haftadan uzun süredir devam etmekteyse ve işlev bozukluğuna yol açıyorsa da en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna danışmanız gereklidir.

Başlangıçta, omuz ağrılarının tedavisi için 2 – 3 gün istirahat önerilir. Bu süre içinde iltihapların kontrolü ve bölgesel rahatlama için omuz üstüne buz koymak faydalı olacaktır. Buzu 15 – 20 dakika boyunca omuz üstünde uygulamanız yeterli olacaktır. İstirahat süresince hafif sarkaç alıştırmalarına da başlayabilirsiniz. Böylece, omuzunuzu hareket ettirerek periartritten de kaçınmış olursunuz.

Birkaç gün dinlendikten sonra, eklemlerin hayat kabiliyetini arttırmak ve omuz manşet kaslarını güçlendirmek için çeşitli omuz alıştırmaları yapılabilir. Önceden belirtildiği gibi, omuz manşet kaslarının birincil görevi; kol kemiğindeki oyluğun, kolun hareketi esnasında, bulunduğu oyuktan ayrılmamasına yardımcı olmaktır; bunu sağlamak için kasın yeteri kadar kuvvetli olması önemlidir.

Fizik tedavi omuz ağrısına nasıl yardımcı olur?

Omuz ağrınızı değerlendirmesi ve uygun tedaviyi uygulaması için fizik tedavi uzmanınıza danışmanız gerekebilir. Tedavi programınız, tanının gerçekleştirilmesinden sonra başlayacaktır. Bu değerlendirme sırasında fizik tedavi uzmanı size, uyguladığı belirli yöntemlerin ağrınıza olumlu ya da olumsuz etkileri olup olmadığı ile ilgili sorular soracaktır. Uzmanın omuzdaki hareket kabiliyeti ve kas kuvvetini ölçmek için goniyometre kullanması gerekebilir. Sonrasında tedaviyi yönlendirmesi için ağrının hangi bölgede olduğunu tespit edecek bazı testler uygulayacaktır.

İlk değerlendirmelerden sonra asıl tedavi başlayacaktır. Doktorunuz bilinen tedavi yöntemlerini iltihap ve ağrıların azalmasını sağlamak için farklı şekillerde uygulayabilir. 

Ayrıca uzmanınız size evde uygulamanız için omzunuzun hareket kabiliyetini arttıracak ve kuvvetlendirecek bir egzersiz programı yazabilir. Doktorunuzun tavsiye ve yönergelerinize uymanız, tedavinizin sağlıklı gerçekleşmesi bakımından önemlidir. Aklınızda sorular bulunuyorsa bunları doktorunuza sormaktan çekinmeyin. 

Omuzdaki ağrılar devam ediyor ya da artıyorsa

Genelde omuz ağrıları dört ve sekiz hafta arası sürer. Birkaç hafta süren bir tedavi sonrasında ağrınızda azalma ve durumunuzda iyileşme görmeniz gereklidir. Eğer ağrılar aynen devam ediyorsa, bir uzman doktora gitmeniz gerekecektir. Bu durumda, uzman Doktor yaşadığınız ağrıyı gidermek için iğne ve cerrahi müdahale gibi daha ciddi tedaviler önerecektir.  

Eğer durumunuz enjeksiyon yapılmasını gerektiriyorsa; enjeksiyon sonrasında yapılacak fizik tedavi, ağrının sebebinin anlaşılmasına ve ileride aynı sorunun yaşanmamasına yardımcı olacaktır. Eğer durumunuz cerrahi müdahale gerektiriyorsa omuz sağlığınızı muhafaza etmek için cerrahınızın önerilerini dikkatle dinleyin. Ameliyat sonrası fizik tedavi, omzunuzun hareket kabiliyetini ve kuvvetini eski haline getirmede oldukça faydalı olacaktır.

Omuz, birçok yöne uzanmamız ve ulaşmamıza yarayan oldukça hareketli bir eklemdir. Bu hareketlilik de pek tabii omuzun sabit kalmasını oldukça zor kılar. Omuzun bu yapısı, onu vücudun en kolay sakatlanabilen ve Kas ağrılarına en duyarlı bölgesi haline getirir.  Omuzunuzu hareketli ve yeterince kuvvetli kılarak mevcut ağrılarınızdan kurtulabilir ve olası omuz sakatlıklarından kaçınabilirsiniz.