Fıstık alerjisi nedir?

Fıstık, bilimsel adıyla Arachis hypogeal, yiyecek alerjilerinde başı çeken bir baklagildir. Fıstık alerjisi özellikle gençlerde ve astım hastalarında ölümcül durumlara yol açabilecek kadar tehlikelidir.

Fıstık alerjisi sıklıkla görülür mü?

Fıstık alerjisi okul çağındaki çocuklarda ve yetişkinlerde en sık rastlanan yiyecek alerjisi türüdür. Süt ve Yumurta alerjisi bebeklerde ve ufak çocuklarda daha yaygın olsa da, okul çağına yaklaştıkça bu alerjiler kaybolur. Yapılan son araştırmalara göre Kuzey Amerika ve Birleşik Krallık’ ta yaşayan çocukların %1’i fıstık alerjisine sahiptir.

Çocukluğunda fıstığa karşı alerjisi olmayan yetişkinlerin de fıstığa karşı alerji geliştirebildiği bilinmektedir. Bu gibi durumlarda, alerji oldukça iyi huylu olmaya yatkındır ve muhtemelen huş ağacı alerjisinin bir sonucu olan oral alerji sendromu sebebiyle gerçekleşmektedir.

Fıstık alerjisi dünyanın diğer bölgelerinde batılı ülkelere oranla daha az görülmektedir. Fıstığın Asya’da önemli bir besin kaynağı olmasına rağmen, fıstık alerjisi Asya’da pek yaygın değildir. Bunun sebebininse, Asyalıların yiyecekleri kızartmak ve haşlamak gibi daha az alerjenik hale getiren pişirme teknikleri olduğu tahmin edilmektedir. ABD’deki en yaygın fıstık pişirme yöntemi olan kuru kavurmanınsa fıstıkları daha alerjenik yaptığı bilinmektedir.

Fıstık alerjisinin gittikçe yaygınlaşmasının sebebi ne?

Fıstık alerjisi geçtiğimiz 15 yılda neredeyse iki kat daha sıklıkla görülmeye başlandı ve bu artışın sebebi tam olarak belirlenmiş değil. Fıstık proteinlerini içinde bulunduran fıstık yağı ile yapılan vücut kremlerinin günlük kullanımının yaygınlaşması,  anne sütü aracılığıyla ya da hamilelik sırasında fıstık proteinlerine maruz kalınması veya soya gibi çapraz reaktif (benzer) besinlere maruz kalınması fıstık alerjisinin son yıllarda yaygınlaşmasının olası sebeplerinden biridir. Fıstık alerjisinin günümüzde giderek yaygınlaşmasının kesin sebebi ise bilinmiyor.

Fıstık alerjisi nasıl teşhis edilir?

Fıstık alerjisi çoğunlukla diğer yiyecek alerjileri ile aynı şekilde teşhis edilir. Fıstık içeren bir besinin tüketim sonrası yiyecek alerjisi ile bağlantılı belirtiler gözlemlendiğinde; bir alerji uzmanı tarafından gerekli alerji testleri yapılmalıdır. Alerji testleri, fıstık tükettiğinde alerjik belirtiler yaşayan kişilerin alerjilerini kesin olarak teşhis etmelerini sağlar.

Fıstık alerjisinden kurtulmak mümkün müdür?

Fıstık alerjisine sahip çocukların sadece %20’si okul çağına kadar bu alerjiden kurtulabilir. Fıstık alerjisi birçok insan için ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Fıstık alerjisini yenen insanlar ise daha hafif alerjik tepkiler ve ufak vücut kızarıklıkları gibi basit alerjik sorunlarla yaşamlarına devam ederler. Doktorlar RAST yöntemini kullanarak fıstık alerjisinin oluşturabileceği sonuçları engelleyebilir. 5 kB/L (litre başına düşen kilo birim) RAST seviyesinde bir çözelti ile kişinin fıstık alerjisini yenmesi sağlanabilir. Kişi fıstık alerjisini test etmek amacıyla herhangi bir alerjik belirti göstermeksizin fıstık yiyebilir. Bir miktar fıstık yedikten sonra ağır alerjik belirtiler yaşamayan bu hastalar uzun süre boyunca hiç fıstık yemedikleri takdirde fıstık alerjileri tekrar başlayabilir. Bu yüzden, fıstık alerjisinden kurtulmuş kişilerin acil kullanımlar için enjekte edilebilir epinefrin bulundurması tedavinin devam etmesi açısından son derece önemlidir.

Yanlışlıkla fıstık yemek sık rastlanan bir durum mudur?

Fıstığın batı mutfaklarında sık kullanılan bir yiyecek olması sebebiyle; fıstığın yanlışlıkla tüketilmesi sık rastlanılan bir durumdur. Fıstık alerjisi olan insanlar her 3-5 yılda bir yanlışlıkla da olsa fıstık tüketir. Fıstık alerjisine sahip Kanadalı çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, deneklerin %15’i daha birinci sene içerisinde yanlışlıkla fıstık tüketmiştir.

Ne çeşit besinlerden sakınılmalı?

Fıstık, baklagiller familyasına ait bir besindir (tıpkı fasulye, bezelye ve soya gibi). Fıstık alerjisi olan bir insanın diğer baklagillere de alerjisi olması sık olmasa da rastlanan bir durumdur. Baklagillerin tüketiminin fıstık alerjisine sahip insanların sadece %5’inde alerjiye sebep olduğu bilinmektedir.

Acıbakla genellikle un halinde kullanılan ve çeşitli hamur işlerinin yapımında kullanılan bir baklagildir. Fıstık alerjisine sahip insanlar diğer baklagillere olmasa da acıbaklaya karşı sıklıkla alerjik tepki verir. Bu yüzden; acı bakla, fıstık alerjisi olan bir insan için sakınılması gereken bir besin statüsündedir.

Fıstık alerjisine sahip insanlar badem, kaju, ceviz ve peka gibi ağaç yemişlerine karşı da alerjik olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre fıstık alerjisine sahip her üç insandan biri ağaç yemişlerinden en az birine karşı alerjik tepki geliştirmektedir. Fıstık ve ağaç yemişleri arasında çapraz kontaminasyon bulunması sebebiyle (örneğin aynı iklim bölgelerinde yetişmek), fıstık alerjisi olan insanların her türlü kuruyemişten sakınması tavsiye edilir.

Fıstık alerjisi nasıl tedavi edilir?

Günümüzde, fıstık alerjisine karşı en iyi tedavi yöntemi fıstık yememektir. Eğer fıstık yenmiş ve alerjik reaksiyon başlamışsa; uygulanacak olan tedavi diğer yiyecek alerjilerinde uygulanan tedavi ile büyük oranda aynıdır. Sürmekte olan birçok araştırma fıstık alerjisine karşı çözüm ve kalıcı tedaviler aramaktadır. Bu araştırmaların bazıları umut vadeden sonuçlar ortaya koymaktadır; yani fıstık alerjisinin tedavisini sağlayacak terapiler yakın bir tarihte rutin olarak kullanılabilir hale gelebilir.

Fıstık alerjisinin tedavisi hakkında yapılan en popüler araştırma, Xolair benzeri enjekte edilebilir bir antikor hakkındadır. İlaç, her 4 haftada bir enjeksiyon yolu ile uygulanmaktadır ve fıstık alerjisine sahip bireyin herhangi bir alerjik tepki tecrübe etmeden tüketilebileceği fıstık miktarını arttırmaktadır. Çalışmanın amacıysa, alerji sahibi bireyin sürekli fıstık tüketimini sağlamak değil; yanlışlıkla yenen bir fıstık sonucu oluşabilecek hayati tehlikelerin engellemektir.

İzole edilmiş fıstık proteinleri kullanılarak uygulanan sublingual immünoterapi ve enjeksiyon immünoterapisi de fıstık alerjisini tedavi etme amacıyla yapılan diğer çalışmalar arasındadır. Geleneksel immünoterapi ise fıstık alerjisinin tedavisi konusunda oldukça tehlikeli ve etkisiz bir yoldur.