Fibromiyalji için fizik tedavi

Fibromiyalji ağrıları çekilmez oluyor. Fizik tedaviyle bunları yenebileceğinizi biliyor musunuz? Fibromiyalji için fizik tedavi seçeneklerine gelin birlikte bakalım.

Fibromiyalji ağrılı bir hastalık. Hareketlerinizi kısıtlamamasına rağmen adelelerde ağrıya, yorgunluğa ve kaslarda hassasiyete neden olur. Fibromiyaljinin diğer adı yumuşak doku romatizması. Belirtileriyse gece hiç uyumamış gibi yorgun uyanmak, kas ağrısı, bazen kemik ağrısı, uyku bozuklukları gibi sorunlar. Özellikle de boyun, sırt ve bel bölgelerinde görülen ağrılar fibromiyalji belirtisi olabilir. Nedenleri tam olarak bilinmiyor ama sinir sistemine bağlı olabileceği düşünülüyor. Ayrıca aile geçmişinin de fibromiyalji üzerinde etkisi var. Kısacası ailenizden birine fibromiyajli teşhisi konmuşsa sizde de risk var demek oluyor. Fibromiyalji için uygulanan en yaygın tedaviyse fizik tedavi. 

Fizik tedavi yaralanma ve sakatlıkların iyileştirilmesine yönelik bir tedavi türü. Fibromiyalji tedavisinde kullanılan fizik tedavi yaşam tarzınızda değişimler yaparak fibromiyaljiyi kontrol altında tutmaya yönelik bir uygulamadır. Duruşunuzu düzelterek kas yapınızın gelişmesini sağlar. Böylece siz de size acı ve ağrı veren hareketleri yapmamayı öğrenirsiniz. Aynı zamanda fizik tedavi uzmanının size öğreteceği tekniklerle esneme hareketleri yapabilir ve kaslarınızı geliştirebilirsiniz. 

Fizik tedavi uzmanı fibromiyalji için nasıl yardımcı olur?

Fizik tedavi uzmanı hareketlerimiz hakkında uzman. Bu ne demek? Size özel esneme ve rahatlama hareketlerini ve hangi hareketlerin hangi sorunlara iyi geleceğini biliyor. Fizik tedavi uzmanlarının çocuklardan yaşlılara kadar birçok hastası oluyor. Her hastalığa uygun ve her kişinin sorununa özel tedavi yöntemlerini bildiği için fizik tedaviden iyi sonuçlar alıyorsunuz. 

İşe yarıyor mu?

Fibromiyaljinin hiçbir kesin tedavi yöntemi yok. Ama ağrılara iyi gelecek en iyi yöntem fizik tedavi. Üstelik fizik tedavi fibromiyalji sonucu oluşan yorgunluk ve hassasiyeti de azaltıyor. Fibromiyalji için yapılan fizik tedavide sadece egzersiz yöntemi kullanılmıyor. Derin doku masajından soğuk ve sıcak uygulamalara ya da hidroterapiye kadar çok geniş bir yelpazeyi içine alıyor. Tüm bu yöntemler sayesinde fizik tedavi uzmanı kasları gevşetiyor, esnekliğini sağlıyor, eklemlerin hareket kabiliyetini ilerletiyor. En güzel yanıysa fizik tedaviniz bittiği zaman da evde yapacağınız egzersizler öğreniyor olmanız.

Neden hidroterapi kullanılıyor?

Nemin sıcaklığı ya da soğuk buz paketleri kullanılarak yapılan hidroterapi vücudun kendini iyileştirme gücünü ortaya çıkarmayı amaçlar. Örneğin soğuk kompresler sayesinde damarlar sıkılaşır, böylece de şişlikler azalır. Tam tersine sıcak kompres yapıldığındaysa damarlar genişler. Bu sayede kan akışı hızlanır ve ağrılar azalır. 

Hidroterapi ağrı türlerinin neredeyse hepsinde kullanılan bir yöntem. Sıcak terapi yapmak istiyorsanız sıcak su torbaları, sıcak suyla ıslatılmış bir havlu gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Sıcak bir duşun altında beklemek de aynı etkiyi yaratacaktır. 

Fizik tedavi uzmanınız size egzersizden önce ve sonra sıcak terapi uygulamanızı söyleyebilir. Egzersizden önce uyguladığınızda damarlar açılacağı için egzersiz sırasında rahat edersiniz. Fibromiyalji için sıcak terapi uygulamak istiyorsanız bunu kendiniz günde iki kez 15’er dakika olarak uygulayabilirsiniz. 

Fizik tedavi uzmanlarının kullandığı diğer yöntemler neler?

Fizik tedavi uzmanları fibromiyalji tedavisi için birçok farklı yöntem kullanırlar. Örneğin:

Derin doku masajı

Düşük etkili aerobik egzersizler. Örneğin su sporları

Ağrı azaltıcı egzersizler

Esneme hareketleri

Ultrason

Tens adı verilen tedavi

Fizik tedavi uzmanını nereden bulacağım? 

Fizik tedavi günümüzde ağrılar için uygulanan en popüler yöntemlerden. Bu nedenle fizik tedavi uzmanları da birçok yerde hizmet veriyor. Hastaneler, özel muayenehaneler, özel klinikler, imkanı olan okullar gibi yerlerde fizik tedavi uzmanlarına ulaşarak tedavi olabilirsiniz. Fibromiyalji hakkında kafanıza takılan soruları uzman yorum olarak da sorabilirsiniz.