Felç ne zaman geçer?

Birine bağımlı yaşamaya katlanmak kolay değil. Süre uzadıkça tedavi daha da güçleşiyor. 

Felç geçirenlerin aklına acı sorular gelir. İyileşecek miyim? Kollarımı bacaklarımı oynatabilecek miyim? Yoksa bundan sonra başkalarına yük mü olacağım? Buna nasıl katlanır insan?

Uzmanlar felci izleyen birkaç haftada kaydedilen iyileşmenin bedende oluşan hasarı belirlemede çok önemli olduğu görüşünde.

felçHastanın iyileşme düzeyi beyinde oluşan hasarın büyüklüğüne, yaşa ve tedavi yöntemine bağlı.

Hastanın ve yakın çevresinin felcin nedenini, alınması gereken önlemleri bilmeleri, beklentilerini yönetmeleri yönünden önemli. Sürece ilişkin ne denli bilgi edinilirse o kadar iyi. Başlayalım:

Felç neden olur?

Felçlerin %80’i kan pıhtılaşmasıyla (veya başka bir nedenle) beyne giden kan akışının aniden kesilmesiyle oluşuyor. Bunlar iskemik felç (veya beyin enfarktüsü, beyin damar tıkanıklığı ) olarak geçiyor. Hemorajik felç başka. Beyin içinde kanamayla ilişkili. 

Felcin türü saptanırsa nedeni ortaya çıkarılabilir. Örneğin iskemik felç arterde kolesterol  (yağ hücreleri) kan yağı karışımından oluşan plakların kan akışını kesintiye uğratmasıyla gelişiyor.

Bu durumda ateroskleroz  yani plak tıkanıklığına bağlı damar sertleşmesi  geçirenler risk grubunda.

Bir başka örnek verelim. Beyinde kanamaya bağlı felcin kökeninde Yüksek tansiyon önemli bileşenlerden. Özetle kolesterol ve yüksek tansiyon felce neden olabilir ama kontrol altına alınırsa yeni bir felcin önüne geçilebilir. 

İkinci felç riski var mı?

İlk felcin ardından yenisi gelebilir. Hastaların %3’ü ilk 30 günde (üçte biri 2 yıl içinde) tekrar felç geçiriyor.

Sorunun yinelenme riski kişiden kişiye değişiyor. Doktora danışıp hangi bireysel faktörlerin riski arttırabileceğini öğrenmek, alınacak önlemler için strateji belirlemek şart. 

Yüksek tansiyon felcin en yaygın nedeni.  Kalp sorunları ve yüksek kolesterol diyabet riski arttırıyor. Yaşam tarzı da önemli. Obezite, hareketsizlik, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı sorunu daha da derinleştiriyor.

Felç tedavi nasıl yapılıyor?

Tedavi süreci kişisel özellikler göz önüne alınarak planlanıyor. Bu programlar üç aşağı beş yukarı benzer özellikte.

Sağlık tablosu istikrar kazanınca destekli egzersizler başlıyor. Fizik tedavi rehabilitasyon merkezinde yatılı tedavi bir başka seçenek. 

Güçlendirici terapi hastanın başkalarına daha az bağımlı olmasını hedefleyen etkili tedavilerden. Eve dönebilecek düzeye gelen hastaların tedavilerine evde veya ayakta devam ediliyor.   

Terapilerin tümü hastayı olabildiğince kısa zamanda iyileştirmeyi hedefliyor. Tedavi süresine ilişkin beklentiyi yönetmek kolay değil. Rehabilitasyon 3 – 6 ay sürebilir. Araştırmalar rehabilitasyonda öğrendikleri egzersizleri uygulamaya devam eden hastaların daha kolay toparlandığını gösteriyor. 

Ne kadar sürüyor?

Tedavi süresi değişken. Hafif düzeyde felç geçiren bazıları kısa sürede iyileşiyor. Sorun çoğu zaman ömür boyu sürüyor. 

Felci izleyen 3 ay kritik önemde. İyileşme öncelikle bu sürede başlıyor. Yıllara yayılıyor. Böyle olunca egzersizleri alışkanlık hakine getirmek – günlük olarak yapmak tedavinin en önemli bileşeni. 

Depresyon riski var mı?

Felç sonrası depresyon yaygın görülen sorunlardan. Hem hasta hem de çevresi buna hazırlıklı olmalı. Depresyon belirtilerini öğrenmek hastanın bakımıyla ilgilenenlerin yaşamını kolaylaştırabilir.

Felç sonrası depresyonun beyinde oluşan biyokimyasal değişimlerle ilişkili olduğu düşünülüyor. Nedeni ne olursa olsun tedavi gerekli. Depresyon ilaçla veya psikolojik terapiyle çözümlenebilir. 

İlaçların yan etkileri ne?

Felç genellikle kan pıhtılaşması sonucunda gelişiyor. Doktor reçeteye kan inceltici denen antikoagülan veya antiplatelet ilaçlardan yazıyor.

Sorunun niteliğine bağlı olarak listeye tansiyon düşüren, kolesterol düşüren, kalp sorunlarını gideren, diyabeti düzenleyen ilaçlar da eklenebilir. 

ilaçFelç tedavisinde kan inceltici ilaçlar yaygın kullanılıyor.

İlaç konusunu doktora ayrıntılı olarak danışmak ihmal edilmemeli. İlaç ne işe yarıyor? Başka ilaçlarla, yiyecek ve içeceklerle etkileşiyor mu? Yan etkileri var mı? Doğru dozaj ne kadar olmalı? Ne zaman kullanmalı? Bu bilgiler kolay ulaşılabilecek bir yerde yazılı olarak saklamak en doğrusu.

Doktor ne zaman aranır? 

Öncelikle doktora danışılmalı. Hangi belirtilerde veya durumlarda yardım istemek gerektiği öğrenilmeli.

Felcin peşinden aşağıdaki belirtilerin herhangi biri çıkarsa acilen 112 Hızır Acil Servisi aranmalı. Felç ihmale gelmez. Gecikmeyi affetmez. Geçen her dakika çok önemli.

Ani uyuşukluk. His kaybı. Bedenin belli bir bölgesinde güçsüzlük.

Ani baş dönmesi. Yürümede güçlük. Denge kaybı.

Görüşte ani değişiklikler. 

Ağızdan salya akması. Dil gücünün kaybolmasına bağlı anlamsız konuşma.

Ani başlayan kafa karışıklığı. Konuşmada veya konuşmayı anlamada güçlük. 

Bilinen bir nedeni olmayan veya önceden geçirilmiş baş ağrılarına benzemeyen ani ve şiddetli baş ağrısı.

Destek grupları işe yarıyor mu?

Sorunu paylaşmak çözüme yaklaşmayı kolaylaştırır. Felç geçirenlerin deneyimlerini ve düşüncelerini paylaşmaları iyileşmelerine olumlu yansıyor. 

Hem ne demişler? İnsan insanını zehrini alıyor.