Fazla uyku zekayı düşürüyor mu?

Gece boyunca 9 saat uyuyan yaşı ilerlemiş kişilerin düşünme kabiliyetlerinde azalma olduğu araştırmalarla kanıtlanmış bir durum. Yapılan araştırmalarda gece boyunca 9 saat uyuyan kişilerle 7 saat uyuyanlar karşılaştırılmış. Ancak bu durumun tersi de söz konusu. Yani az uyku daha yararlı gibi bir sonuç çıkarmayın. Çünkü gece boyunca 5 saat uyuyan yetişkinlerin de zeka kabiliyetlerinin ortalamanın altında olduğu saptanmış.

Uyku ve zeka

Amerikalı bilim insanları çok ya da az uyuyan kişilerdeki kalp ve damar hastalıkları risklerine ve Tip 2 diyabet risklerine bakmak istemiş. Bunun üzerine yapılan ufak çaplı araştırma sonucu uyku miktarının entelektüel yetiler üzerinde de etkili olduğu ortaya çıkmış. 

Yapılan araştırma 70 yaşın üzerindeki yetişkinleri hedef almış ve katılımcıların zeka yetileri her 6 yılda bir ölçülmüş. Aynı araştırmada bu kişilerin gece boyunca kaç saat uyudukları da incelenenler arasında. Sonuçlar normal uyku süresinin 7 saat olduğunu gösteriyor.

Günde 5 saat ya da daha az uyuyan katılımcıların zeka seviyelerinin 7 saat uyuyanlara göre daha düşük olduğu ortaya çıkmış.

Gece boyunca 9 saat ya da daha fazla uyuyanlar da 7 saat uyuyanlara göre zeka seviyesi açısından daha gerilerde kalmış.

Çok az ya da çok fazla uyku beyin yaşlanmasında aynı değere sahip: 2 yıl.

Araştırmacılar ayrıca uyku alışkanlıkları ilerleyen yaşlarıyla değişen kadınlara da bakmış. Uyku saatlerindeki 2 saati aşan değişimin zeka seviyesini gerilettiği ortaya çıkmış. Karşılaştırma uyku saatlerini değiştirmeyen kadınlara kıyasla yapılmış.

Alzheimer ve Bunama

Uyku süresinin Alzheimer üzerindeki etkileri de bir araştırmayla incelenmiş. Alınan kan örneklerine göre çok fazla ya da çok az uyuyanlarda günde 7 saat uyuyanlara göre beyin hücrelerinde azalma belirlenmiş.

Araştırma sonucunda ortaya çıkanlara göre uykuda geçen süreyle ve zamanla değişen uyku süresine bağlı olarak değişiyor. Uyku süresi zeka seviyesini etkilediği gibi Alzheimer’a yakalanma riskini de etkiliyor. Düzenli olarak 7 saat uyumak zeka seviyesinin düşmesini ve Alzheimer olma riskini düşürüyor.

Uyku rahatsızlıkları

Araştırmanın başka bir bölümünde de 1,300 kadın arasında uyku döngülerinin araştırılması üzerine odaklanılmış. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki bilim insanları insomnia, Uyku Apnesi gibi uyku bozukluklarının yaşlı insanlarda hafif zeka geriliklerine ve bunamaya neden olma riskinin iki katına çıktığını ortaya çıkarmış. Çok az ya da fazla uyuyan yaşlılarda ise uyku bozuklukları oluşma riski daha yüksek.

Gündüz uyuklamaları

Fransa’da yapılan bir başka araştırmaya göre aşırı derecede olan gündüz şekerlemeleri zeka gerilemesine ve Hafıza kayıplarına neden olabiliyor. 

İyi bir gece uykusu hayatın zevkidir. Bunu bilmeyen yok. Gece uykusu tam ve yeterli olarak alınmadığında gün içindeki şekerlemelere ihtiyaç duyabilirsiniz. Ayrıca araştırmalara göre biliniyor ki uykunun kalitesi ve süresi zihin ve zeka işlevlerini etkileyebiliyor. Uyku süresi ve zeka arasındaki bağ günümüzde açıkça biliniyor ancak uyku süresinin zihin üzerinde tam olarak nasıl etkisi olduğunu anlamak için daha fazla araştırmaya ve daha kesin sonuçlara ihtiyaç var.

Yanlış anlamayın günlük şekerlemelerinizden vazgeçin demiyoruz ancak kaliteli bir uykuyla, dengeli beslenmeyle, sağlıklı kilonuzu korumakla ve düzenli egzersizle yaşamınızda büyük farklar yaratıp unutkanlık, bunama, Alzheimer gibi risklerin üstesinden gelebilirsiniz.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi ve aklınıza takılanların cevabı için yorum yazın.