Fazla Potasyum Fetüse Zarar Verir Mi?

Fetüs gelişimi, çeşitli besin ve minerallerin muazzam bir dengede olmasını gerektirir. Potasyum, anne karnındaki bebeklerin kas gelişimi, sinir hücreleri arasındaki iletişim ve diğer hayati fonksiyonlarının gerçekleşmesi için oldukça önemli bir mineraldir. Fakat, çok fazla potasyum tüketimi de fetüs gelişimini etkileyen ve hamilelik sırasında ortaya çıktığında düşük ihtimali doğuran hiperkalemi hastalığına sebep olur.  

Potasyum Kaynaklı Doğum Kusurları

Yüksek miktarda potasyuma maruz kalmanın doğuştan gelen kusurlarla ilintili olduğu bilinmektedir. Kalp gelişim bozuklukları, omurga şekil bozuklukları vb. durumlar doğum kusurları arasında yer alır. Potasyumun yol açtığı doğum kusurlarının nasıl bir etkileşim sonucu ortaya çıktığını tespit etmek için bu konu üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Hamile ve süt veren kadınlar yüksek dozda potasyum tüketmekten kaçınmalı ve potasyum içeren bileşiklerden mümkün olduğunca uzak durmalıdırlar. Potasyum ihtiyacınızı ve tüketim üst limitinizi belirlemek için doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Fetüs Kalp krizi

Fetüs kalbi yüksek miktarda potasyuma maruz kaldığında kalp krizi görülmesi muhtemeldir. Kalp krizi, kalp kasının kasılamaması ve dolayısıyla kalbin vücuda yeteri kadar kan pompalayamaması durumunda görülür. “Fetüs Hastalıkları Teşhisi ve Tedavisi” adlı derginin 1994 sayısında yayınlanan bir araştırmada, potasyum enjekte edilen fetüslerin kalp krizi geçirdiği ve öldüğü saptanmıştır. Aşırı miktarda potasyum, kalpteki elektrolit dengesini bozar ve kalp kasının düzgün kasılmasını engeller. Bu da kalp krizine yol açar.

Plasenta Kanaması

Plasenta, içerisinde fetüsün gelişimini gerçekleştirdiği keseciktir. Anneden çocuğa geçen kan, oksijen ve besinler plasenta tarafından seçilir. “Pediatri Araştırmaları” dergisinin 1979 yılında yayınladığı bir makalede hiperkalemi hastalığının, plasentanın seçici geçirgen özelliğini bozduğu ve kanamalara yol açtığı belirtilmiştir. Kan damarlarındaki tahribatlar sebebiyle gerçekleşen aşırı miktardaki kan kaybına hemoraj adı verilir. Eğer kanama durduralamazsa bebek oksijen ve besin yetersizliğinden ölür. 

Aşırı Doz Potasyum

Hamile kadınlarda aşırı doz potasyumun tespit edilmesi, hiperkalemi tanısının koyulması ve fetüs zarar görmeden tedaviye başlanması açısından oldukça önemlidir. Aşırı doz potasyumun belirtileri arasında kaslarda zayıflama, yorgunluk, kusma ve kalpte Aritmi yer alır. Aşırı doz potasyum aldığınızı düşünüyorsanız bir an önce doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Tedavi, sadece sizin değil doğmamış çocuğunuzun da hayatını kurtaracaktır.