Fazla Kilolar Kemik Erimesine Davetiye Çıkarıyor

Bütün dünyada hemen hemen yer ülkede ciddi bir artma gösteren bir hastalık türüdür Obezite. Teknolojinin ilerlemesi ile insanlar oturdukları yerden işlerini hallettikleri için, hareket etmelerine gerek kalmamaktadır. Yürüyüş veya spor yapılmadığını da var sayarsak kilo almak oldukça kolaylaşıyor.

Obezitenin, vücudumuzda birçok konuda zararı olduğu gibi kemik erimesine (osteoporaz) de sebebiyet vermektedir. Fazla kilo alan insanların kemiklerinde yağlanma meydana geliyor. Bu da onların kemiklerini daha kırılgan hale getiriyor. Özellikle kadınlarda daha çok görülen bu durum erkeklerde de oldukça sık rastlanan bir durumdur. Obezite insanlarda kemiğin içerisine yağ girerek gizleniyor. Böylece kemikler güçsüz kalarak dayanıklılıklarını kaybediyorlar. Bu durumda daha sonra kemik erimesini meydana çıkarıyor. Günümüzde yapılan araştırmalarda fazla kilolu kişilerde yaşa göre yüksek oranda kemik yoğunluğu azalması görülmektedir. Özellikle çok kilolu insanlarda fiziksel aktivitenin azlığı kemikler üzerinde büyüme hormon düzeyinde azalmaya neden olarak mineral azalmasına neden olmaktadır. Amerikalı bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre, protein içerikli gıdalarında kemik erimesini tetiklediği ortaya çıkmıştır. Bunların başında et, tavuk ve tereyağı başı çekmektedir. Özellikle menopoza giren kadınlar için bu durum çok daha çok görülmektedir. Menopoza giren kadınların özellikle sağlıkları açısından beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Kemik erimesinden kurtulmanın başlangıcı kesinlikle kemik taramasından geçer. Tanı koyabilmek ve ona göre tedaviye başlanması oldukça önemlidir. Kişiye obozite tanısı konularak işe başlanabilir. İnsanın boyunun uzunluğu ile kilosu arasındaki değerlerin ölçümü ile tespit edilen obezite, ilk önce kontrol altına alınmalıdır. Daha sonra kemik taraması yapılarak kemiklerin durumuna bakılır. Hastanın kemiklerinin yapısı uygulanacak tedavi için çok önemlidir. Bütün bu değerler ölçüldükten sonra ilaç tedavisi başlayacaktır.

Menopoz Döneminde Diş Kemikleri Zayıflıyor

Menopoz dönemi kadınların hayatında olumsuzluk bakımından bir dönüm noktasıdır. Psikolojik ve biyolojik yönden kadınları oldukça etkileyen menopoz dönemi kadınların hayatında bir sıkıntılı bir süreçtir. Menopoz döneminde kemiklerin erimesiyle birlikte diş kemiklerinin de zayıfladığı görülmektedir. Bu süreçte bu sıkıntıdan fazla etkilenmemek için ne gerekiyorsa yapılmalıdır. Özellikle diş ve ağız bakımına oldukça çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Menopoza giren kadınların psikolojik nedenlerden dolayı birçok şeyden ellerini ayaklarını çekmelerinin nedeni olarak diş bakımına da ara verdikleri görülmektedir. İşte bu durumda diş kemiklerinin zayıflamasını hızlandırarak sorunun daha da büyümesine neden olabilmektedir. Kadınların menopoz döneminde ağızlarında oluşabilecek, ağızda yanma hissi, tat değişikliği, ağız kuruluğu, soğuk ve sıcak içecekler içerken ağızda oluşan hassasiyet diş kemiklerinde erimenin olduğunun en belirgin göstergeleridir. Peki, korunmak için neler yapmalıyız?

İlk önce şunu belirtmeliyiz ki, diş bakımına gereken önem verilmelidir. Günde en az iki defa dişlerin düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Bu diş kemiği erimesi hastalığından kurtulmanın en önemli önlemidir. Bunun yanında aylık rutin diş hekimi kontrolüne gidilmesine özen gösterilmeli ve önerileri harfiyen uygulanmalıdır. Bütün bunları yaptıktan sonra aldığımız gıdalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Kemik erimesi ortadan kaldırmak için beslenmeye de önem verilmesi son derece gereklidir. Bol bol süt içilmelidir. Sağlığınız açısından oldukça faydalı olan süt, diş kemiği erimesini de önlemek için bolca içilmelidir. Ayrıca şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Çikolata, tatlılar ve şekerli içeceklerden uzak durulmalıdır. Eğer bu önerilere kulak verilmezse alınan ilaçların faydası engellenmiş olur. Engellenmiş olunmazsa bile iyileşme süreci uzatılmış olur.

Sonuç olarak kadınlar menopoz döneminde diş kemiklerinin zayıflamasına karşın önlemlerini almaları gerekmektedir. Diş bakımlarından başlayarak tavsiye edilen bütün önerileri dikkate alarak, bu rahatsızlıktan kurtulmaya çalışmalıdırlar.