Fast food restoranlarında sağlıklı yemeğin anahtarı

Fast food restoranlarında yemek yemek küçük bir çabayla zannettiğiniz kadar zararlı olmayabilir. Bakalım fast food restoranlarında sağlıklı yemeğin anahtarı ne.

Fast food restoranlarda satılanların besin değerlerine baktığınızda kilo almak için doğru seçim yaptığınızı görebilirsiniz. Çok zayıfsanız ve kilo almak istiyorsanız ya da kas yapmak istiyorsanız fast food restoranları sizin için ideal.

Tabii kalorinin hangi restorandan geleceği belli olmuyor. Yani doğru seçimi yapmış olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ancak üzgünüz yapabileceğiniz en büyük yanlışı yapıyorsunuz. Fast food restoranları kesinlikle doğru yerler değil.

Fast food restoranına gittiğinizde uygulayacağınız birkaç kural var. Bu kuralları uyguladığınızda beslenme programınıza çok fazla zarar vermeden yolunuzu bulabilirsiniz.

Fast food restoranlarında porsiyon kontrolü

Fast food restoranlarında sağlıklı beslenmek için ilk ve en önemli evrensel kural porsiyonları kontrol altında tutmak. Seçtiğiniz yiyecek ne kadar sağlıksız olursa olsun az yiyerek kendinize de en az zararı vermiş oluyorsunuz.

Bir yiyecek gerçekten sağlıksızsa alacağınız yağ kalori miktarını da etkileyecek. Küçük miktarda yiyip kalori hesabınızı iyi yaparsanız bu tür yerlerden en az kaloriyi alıp kurtulursunuz.

Ancak unutmayın bu yaptıklarınızın tek faydası biraz besin ve açlık kontrolünden ibaret. Her zaman en küçük porsiyonu seçin ve büyük seçimlerden olabildiğince uzak durun.

Fast food restoranlarında içecek seçimi

Fast food restonranlarında daha sağlıklı beslenmenin ikinci altın kuralı içecek seçimini doğru yapmak. Su her zaman için doğru seçim. Bu sayede kalorisiz bir içecek almış oluyorsunuz. Ancak mutlaka bir tür meşrubat almak zorundaysanız en akıllı hareket diyet soda olacaktır.

Sodanın diyet olmayanı şeker, kalori ve yağ alımını sağlayıcı maddeler içerir. Meyve suları daha masum değil. Ancak diyelim ki milk shake ya da başka karışımlar isterseniz yemeğinizin kalorisine fazladan 300 kalori daha eklemiş olacaksınız. Hatta bazı durumlarda söylediğiniz içeceğin kalorisi yiyeceğinizinkinden fazla olabilir.

Fast food restoranlarında hamburger seçimi

İş akıllıca bir hamburger seçimine geldiğinde aklınızda tutmanız gereken bazı noktalar var. Tek köfteli hamburgerler iki köfteli olanlara göre daha akıllıca bir seçim. Bildiğiniz gibi iki köfteli hamburgerler daha fazla protein içeriyor ancak siz ikinci köftedeki proteinin emilimini gerçekleştiremiyorsunuz. Hamburger seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılan soslar. Özellikle kremalı soslardan kaçınılmalı. Bazı soslar hamburgeri olduğundan daha kötü hale sokabilir.

Peynirsiz tek köfteli bir hamburger sipariş ettiyseniz olabildiğince çok sebzeyle doldurulmasını sağlayın. Sos olarak da sadece hardal ve az miktarda ketçap kullanın. Alacağınız kalori miktarını düşürmek için doğru yoldasınız.

Kalorisiz tavuk

Sırada tavuk menüsü var. Herhangi bir tavuk sandviçi seçerken kızarmış yerine ızgara olanını tercih edin. Kızarmış olan tavuk her koşulda daha fazla yağ ve karbonhidrat içerecek. Kalorisi de hamburgerinkine yaklaşacak.

Hamburgerde olduğu gibi kullanılan soslara dikkat edin. Kremalı soslar hala kalorili unutmayın. Bu yüzden sossuz hazırlanmasını rica edebilirsiniz. Kimi zaman sipariş verdiğiniz kişi tavuğunuzun içinde hangi soslar olacağını bilemez bu yüzden sos istemediğinizi söylemeniz çok daha kolay.

Fast food restoranlarında salata

Düşündüğünüzde en mantıklı seçim salata olacak. Ancak onun da soslarına dikkat etmelisiniz. Sosların kalorisinin azaltılmış olmasına dikkat edin ve her zaman size sunulanın yarısını kullanın. Kalorisi azaltılmış da olsa 100 kaloriden az değiller ve zamanla vücudunuzda birikiyorlar.

Salata konusunda dikkat etmeniz gereken bir başka kural ise salataya yapılan eklemeler. Ceviz, kuru meyve, tavuk, makarna salataya eklenebiliyor. Tavuklu bir salata yiyecekseniz ızgara yapılmış olanları tercih edin. Eklemelerden kullanmak istiyorsanız da çok az miktarda kullanın. Porsiyon boyutlarınızı küçük tuttuğunuz sürece daha kaliteli beslenmiş olacak ve fazladan gereksiz yere kalori almamış olacaksınız.

Kendinizi fast food restoranlarında bir dahaki buluşunuzda bütün bu durumları düşünün. Arada sırada fast food yemek üzerinde düşündüğünüz sürece sağlıklı olabilir. Konu ile alakalı ayrıntılı bilgi için yorum yazın.