Faslodex ve C vitamini

Doktorunuz göğüs kanserinin tedavisi için belirli hormonların salınımını arttıran Faslodex iğnelerini kullanmanızı söyleyebilir. Eğer doktorunuzla birlikte Faslodex’in size yardımcı olacağına hemfikir olursanız bu iğneleri ayda bir olmanız gerekecek. Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce olası yan etkileri doktorunuzla görüşmelisiniz. Aldığınız diğer ilaçları, vitamin ve mineral takviyelerini de göz önünde bulundurduktan sonra doktorunuz sizin için en doğru tedavi yöntemine karar verecektir.

C vitamini

C Vitamini kolajen oluşumu, bağışıklık sisteminin düzgün işlemesi ve yaraların iyileşmesi gibi çeşitli vücut süreçlerinde önemli rol oynar. Ortalama bir yetişkin günde 75-90 miligram arası C vitaminine ihtiyaç duyar. Fakat doktorunuz sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlara göre bu miktarı azaltmanızı ya da arttırmanızı tavsiye edebilir. Orta boy bir portakalda 70 miligram, yarım bardak ölçeğindeki brokolideyse 39 miligram C vitamini bulunur. Biber, çilek, domates, ıspanak ve lahana C vitamini bakımından zengin diğer besin kaynakları arasında yer alır. C vitamini ve Faslodex’in birlikte kullanılmasının bilinen bir yan etkisi yoktur.

C vitamininin faydaları

C vitamini göğüs kanseri hastaları için oldukça faydalıdır. Ayrıca C vitamini bakımından zengin besinlerle beslenen menapoz öncesi kadınların göğüs kanserine yakalanma ihtimali daha azdır. “Amerikan Kanser Enstitüsü Dergisi”nin 1990 sayısında C vitamininin bu etkisinin sağlıklı hücreleri zarar görmekten koruyan antioksidan özelliklerinden kaynaklandığı söylenmiştir. Doğal tıp doktorları ve doğal tıp merkezleri göğüs kanserinin tedavisinde Faslodex yerine C vitamini ve diğer besinlerin kullanımını tavsiye etmektedir. Fakat C vitamininin kemoterapi ilaçları ve tedavi yöntemleriyle birlikte kullanıldığında oluşturabileceği yan etkileri doktorunuzla görüşmeden alternatif tıp ve doğal tıp yöntemlerine başvurmamalısınız. 

Yan etkiler

Faslodex tedavisine başlamadan önce olası yan etkileri doktorunuzla görüşün. Mide rahatsızlıkları, baş ağrısı, boğaz kuruluğu ve iştah kaybı Faslodex’in yan etkileri arasında yer alır. Ayrıca uyuma güçlüğü, Depresyon, asabiyet ve sebepsiz ağrılara da yol açtığı bilinmekte. Deride kızarıklık, göğüste ağrı ve nefes alma zorluğu da Faslodex’in oldukça ender rastlanan yan etkileri içerisinde yer alır.  

Ayrıca C vitamini kullanımının olası yan etkilerini de doktorunuzla görüşün. Yüksek dozda C vitamını alımı da mide rahatsızlıklarına ve bağırsak – mide ağrılarına sebep olabilir. Uzun süre boyunca yüksek dozlarda alındığında B-12 vitamininin ve diğer besinlerin kandaki oranını da etkileyebilir. 

Dikkate alınması gerekenler

C vitamini takviyeleri Faslodex ilacının ya da Doktor kontrolünde uygulanan kanser tedavilerinin alternatifi değildir. C vitamini takviyelerinin sağlığınızı iyiye götüreceğine inanıyorsanız bu durumu doktorunuzla görüşün, olası artı ve eksileri masaya yatırdıktan sonra daha sağlıklı bir karara varabilirsiniz. C vitamini kullanımına doktorunuza danışmadan başlamayın ve kullandığınız bir vitamin takviyesi bulunuyorsa tedaviye başlamadan önce doktorunuzu bu durumdan kesinlikle haberdar etmelisiniz.

Faslodex ve C vitamini hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman hekimlerimize başvurabilirsiniz.