Fark Edilmenizi Sağlayacak 8 Riskli Gerilla Pazarlama Taktiği

Jay Conrad Levinson’un Guerrilla Marketing adlı kitabında tanımlanan Gerilla pazarlama, ürün ve hizmetlerin fark edilmesi için her gün insanların sık sık geçtiği yerlerde ve ortak kullanım alanlarında pazarlama faaliyetlerinin beklenmedik ve alışılmışın dışında yöntemlerle yürütülmesidir.Gerilla pazarlama taktileri diğer geleneksel pazarlama faaliyetlerine kıyasla tahmin edilemez ve farklı olduğu için akılda kalıcıdır ve daha büyük etki yaratır. Ancak bu stratejilerin de riskleri vardır. Başarılı bir gerilla pazarlama kampanyasının temel unsurları cesur olmak, kendini savunmak ve riske girmektir.

Peki, siz bu riski almaya hazır mısınız? İşte sizi başarıya götürebilecek bazı gerilla pazarlama stratejileri:

1. Fikir alışverişinde bulunun: Popüler ya da tartışmaya açık bir konu seçin. Kendi fikrinizi belirleyin ve başkalarıyla paylaşın. Kendi fikrinizi savunmaya hazır olun, sağlıklı tartışmalar içine girin ve bu stratejiden verim alabilmek için karşıt görüşleri dinleyin.

2. Hediyeler dağıtın: İşletmelerin çoğu ürünlerini tanıtmak ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmak için müşterilerine hizmetleri ya da ürünlerini bedava sunmaktadır. Siz de ürününüzün bir kısmını ilgi çekmek, tanınmak ve memnuniyet sağlamak için dağıtın. İnsanların eğleneceği yarışmalar düzenleyip ürünlerinizi ödül olarak verebilirsiniz.

3. Girişken ve takipçi olun: Ümitsiz görünmekten kaçınmak ya da potansiyel müşterilerinizin gözünde olumsuz itibar oluşturmamak için kaç kez ayağınıza gelen şansı geri çevirdiniz? Adım adım takip edeceğiniz bir plan hazırlayın ve geri adım atmaktan korkmayıp girişken olun.

4. Rekabetten korkmayın: Bazı işletmeler başka mağazalarda alışveriş yapan kişileri kendi mağazasına çekmek için çeşitli stratejiler uygular. Rekabet içinde olduğunuz işletmelerle düşmanca bir rekabet içinde olmayı göze alıyorsanız onlar tarafından yapılan indirim kampanyalarını, kuponları ya da teklifleri kendi mağazanızda kullanabilirsiniz.

5. Para harcamaktan çekinmeyin: Hedeflerinize ulaşana kadar para harcamaktan çekinmeyin. Müşterilerin dikkatini çekmek için size yardımcı olacak danışmanları işe alın. Danışmanlık ücretinin de ödemesini peşin yapın. Bu şekilde danışmanlık hizmetinde bulunan kişi de size saygı duyar.

6. Dövme yaptırın: Kendi üzerinizde dövme yaptırmak istemiyorsanız ücreti karşılığında başka birini bulun. Dövmenin kolay görünen bir yerde olması önemlidir. İnsanların dikkatini çekecek yerde olmasına dikkat edin. İnsanlar dövmeyi gördüklerinde markanız dikkatlerini çekecek ve araştırmaya başlayacaklar.

7. Kapı kapı gezin: Müşterilerin size gelmesini beklemek yerine siz müşterilerinize gidin. Kendinizi tanıtmak için bu stratejiyi de uygulayabilirsiniz. Masa başında oturup bekleyerek başarılı olamazsınız. Hizmetinizi ya da ürünlerinizi müşterilere ulaştırmak için beklemeyin. Aktif olun.

8. Parti düzenleyin: Herkes partileri ve kutlamalar sever. Bu tür ortamlar iletişim kurmanın en iyi yollarından biridir. Doğum günü partisi ya da yıl dönümünüz için bir kutlama düzenleyebilirsiniz. Düzenlediğiniz partiye müşterilerinizi ve ileride müşteriniz olabilecek herkesi davet edin. Bu şekilde birbirinizi tanımak için ortam yaratmış olursunuz.