Fal Çeşitleri Nelerdir ?

Fal, çok eski dönemlere kadar uzanan, günümüzde de fazlasıyla yaygın olarak uygulanan bir çeşit geleceği görme biçimi. Kimileri için sadece eğlence amaçlı olan fal, kimileri içinse hayatın önemli bir parçası niteliğinde. Peki fal çeşitleri neler ?  Ne tür fal çeşitleri var ?

Falın çok eski zamanlardan beri bu derece popüler olup rağbet görmesinin ardında, her insanın yaşamının geleceğine, hayatının gidişatına dair yaşayacakları hakkında bilgi sahibi olmayı istemesinden ileri gelmekte. İnsanoğlu, hayatının çeşitli evrelerinde, gelecek konusundaki bu belirsizliklere dair fikir sahibi olmak, yaşayacaklarını önceden bilmenin sağlayacağı avantajları değerlendirmeye almayı istemekte. Bu özel dönemlerde de fala daha çok sarılıp, bunun yöntemlerini aramakta. Fal baktırmanın ise bir çok çeşidi var hatta dünya üzerinde, ortalama 1000’in üzerinde fal çeşidi olduğu tahmin ediliyor. Tüm falların ise odaklandığı tek bir nokta var; geleceği görmek!

Fal çeşitleri neler

Fal çeşitleri neler

Fal Nedir ?

Fal, beş duyu organı aracılığı olmaksızın, gelecek hakkında tahminlerde bulunup, geleceği görmeye çalışma yöntemi olarak açıklanabilir. İnsanoğlu var olduğu ilk günlerden bu yana gelecek hakkında bilgi sahibi olmayı arzuladığı için, en ilkel kabilelerden, en modern metropollere kadar bu girişimlere rastlamak mümkün. İnsanoğlu var olduğu sürece, geçmişte olduğu gibi gelecek hakkında da bilgi sahibi olmak istemiş ve isteyecektir. İnsanlık tarihi boyunca bir çok insan bu merakı hissetmesine rağmen, bunları bastırmanın yolunu bulmuştur. Fakat bir diğer yandan pek çok insan, bu merakın üzerine gitmiş ve çeşitli yöntemler geliştirmişlerdir.

Falın Geçmişi

Fal ortaya çıktığı dönemlerden itibaren pek çok aşamadan geçmiş ve evrilerek günümüze ulaşmıştır. Geçmişte falcılık önemli meslek grupları arasında sayılıyordu. Fala verilen önem öyle bir boyuttaydı ki, zaman zaman ulusların geleceği bile falcılar aracılığıyla öğrenilmeye çalışılıyordu. Falcı ve kahinlerin sayısı çok fazlaydı ve hatta şahıslara özel kahinler bulunuyordu. Ülkelerin ileri gelenleri alacakları önemli kararlardan önce bu kahinlere danışıyor, kararlarını o şekilde alıyorlardı. Tüm bu süreç içerisinde, fal bakma yöntemleri de zamanla evrilerek çeşitlenmiştir.

En Popüler Fal Çeşitleri Neler ?

Fal Baktırırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Dünya üzerinde bilinen ortalama binden fazla fal bakma metodu ve yöntemi var. Fal baktırırken belki de en önemli konu, fala bakan kişinin bu konuda ne kadar bilinçli olduğu konusu. Çünkü istismara fazlasıyla açık bir konu olduğu için sahtekarlığın birçok çeşidine olanak sağlayabilecek nitelikte. Bu doğrultuda, falın çeşidinden çok, fala bakan kişinin niyetine ve ruhani bilgisine dikkat edip, araştırmak gerekir. Bu araştırma aşamasından sonra fal baktıralacak kişiye ve uygulayacağı yönteme karar vermek en doğrusu olur.

Fal Baktırmak Neye Yarar?

Parapsikolog’lara göre, şimdiki zaman ve gelecek kavramları bizim sandığımızdan çok daha yakın kavramlar. Bunu durumu şu şekilde açıklamaktalar; içinde bulundupumuz an, nasıl ki geçmişin bir uzantısıysa ve ondan bağımsız olarak düşünülemezse, gelecek de şimdiki anın bir uzantısı olup, ondan bağımsız olmayacaktır. Geçmişten günümüze uzanan sebep-sonuç ilşkilerini inceleyerek, gelecek hakkında da bilgi sahibi olmak mümkündür ve nasıl ki geçmişte yaşanılan olayların akışı, içinde bulunduğumuz anı bu şekilde geçirmemizi sağladıysa, içinde bulunduğumuz anın analizini ne ölçüde başarılı yapabilirsek, geleceğin haritası da o ölçüde başarılı olarak kendini belli edecektir. Ancak tabi kii unutmamak gerekir ki, fal bir yorumla işidir ve gerçeği ne ölçüde yansıtabileceği tartışma konusudur. Fal baktırırken bu gerçeği unutmamakta fayda var.

Online Fal Bakma Siteleri

Fal çeşitlerine bir yenisi de teknolojiyle geldi. Artık online kahve, tarot ve el falı bakan siteler var. Bu sitelerde yorumcular genellikle üst düzey fal bakan kimseler olmasa da en azında fal bakmaya bir çeşitlilik getirdiği aşikar. Yukarıda bahsettiğimiz gibi sahtekarlara dikkat etmek lazım ve özellikle bu sitelerde kişisel bilgileri paylaşmamakta yarar var.