Facebook ve SEO Arasında İlişki

Facebook ve SEO arasında bir ilişki olup olmadığı uzun zamandır merak konusu. Sosyal medyanın gücünün artmasıyla beraber özellikle Facebook üzerinden yapılan içerik promosyonlarının SEO nasıl etkilediğini bu yazımızda inceliyoruz.

Bir içeriğin sosyal medyada ciddi anlamda paylaşılması, o içeriğin gerçekten de bir değeri olduğunu gösterebilir. Google, algoritmalarında son zamanlarda yaptığı değişiklerle sosyal medyaya verdiği önemi biraz olsun arttırdı. Özellikle Google+ ile paylaşılan içeriklerin ciddi anlamda arama sonuçlarına etki ettiği SEOMoz firması tarafından kanıtlanmıştır.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformu Facebook içerisinde paylaşılan içerikler de SEO açısından Google+ nazaran az da olsa önem taşımaktadır. Yapılan araştırmalara göre paylaşım yapılan içerikler, sadece beğenilen içeriklere göre daha önemli görülmektedir. Fakat paylaşımlar başka web sayfalarından verilen bağlantılara kıyasla halen daha az değerlidir.

SEO açısından içerik üreten bir sitenin bir Facebook sayfasına sahip olması ve bu sayfa üzerinden kullanıcılarla paylaşım yapması değerli gibi gözükse bile manipülasyona çok açık bir yöntemdir.  Sosyal medyada sahte kişilik üretip, içerik paylaşmak kolay bir iştir. Bazı forumlarda sahte Facebook profilleri satılmaktadır. Profiller arasında içerik paylaştıran ve bunu bir hizmet gibi sunan bir sürü kişi ve firma vardır.

Benzeri hizmetleri Twitter ve Google+ üzerinden verenler de bir hayli fazladır. Bu durumda bir arama motorunun bu kişileri nasıl yakaladığı merak konusu oluyor. Doğal olarak otoriter bir websayfası ile otoriter bir kişilik arasında bile ciddi bir fark vardır. Facebook, Twitter veya Google+ üzerinde yapılan paylaşımlar hiçbir zaman otoriter bir sitenin paylaşımının gücüne eşit olamaz. Fakat rekabetin yüksek olmadığı kelime gruplarında sosyal medyayı kullanmak arama sonuçlarını ciddi bir şekilde etkileybilir.