Excel’de Online Veri Nasıl Kullanılır?

Çalışma sayfalarınızda, web’den alınan canlı, güncellenmiş veriyi kullanmak ister misiniz? Burada, çalışma sayfalarınızı güncel tutmak için çabuk ve kolay bir biçimde Web’den Excel 2010’a nasıl veri aktarabileceğinizi açıklayacağız.

Web’e Uyumlu Bir Çalışma Sayfası Hazırlayın

Bir web sitesinden bir çalışma sayfasına dinamik veri aktarmak için, Excel’in içerisinde, “Veri” sekmesindeki “Dış Veri Al” bölümünün “Web’den” düğmesini farenizle tıklayın.

Daha sonra, veri almak istediğiniz bir web sitesi ismini yazın ve “Git”e basın. Önizleme kutucuğunda sayfa açılacaktır, ve burada, sayfa üzerinden istediğiniz verileri seçmek için biraz sayfada gezinmeniz gerekecek.

Açılan web sayfasında, Excel’e aktarabileceğiniz web tablolarının yanında küçük ok işaretleri göreceksiniz. Almak istediğiniz verileri seçmek için farenizle ok’a tıklayın ve daha sonra kutucuğun en altındaki “Al” düğmesine tıklayın.

Excel başlangıç için tablo verilerini siteden çekerken, siz de “İndiriliyor” mesajını göreceksiniz.

Bu basamakta, Excel’in web verilerinizi nereye yerleştirmesini istediğinizi seçtikten sonra farenizle “Tamam”a tıklayın.

Çalışma sayfanızda, halen, Excel’in verilerinizi almakta olduğuyla ilgili bir mesaj göreceksiniz.

Bir kaç dakika sonra, web’den aldığınız verileriniz, normal veriler gibi, Excel’de görünecekler. Burada, gereksiz verilerle dolu olan bir kaç tane ekstra hücre ve sütunlarla karşılaşabilirsiniz, yani, kullanmak istemediğiniz verileri silmekte kendinizi özgür hissetmenizde bir sakınca yok.

Şimdi, herhangi başka bir Excel sayfasındaki verilerinizle çalışıyormuş gibi, az önce aldığınız dinamik veriler üzerinde de işlem yapabilirsiniz. Aldığınız verileri Grafikler, Mini Grafikler ve Formüller içerisinde kullanabilirsiniz. Mini Grafikler, Excel 2010 ile bizlere sunulan yeni bir özelliktir. Mini Grafiklerle ilgili veri isterseniz, kısaca şunu söyleyebiliriz, seçtiğiniz veri kümesini temsilen başka bir hücrede gösterilen, hızlıca ve kolayca eğilimleri tespit etmenize olanak sağlayan küçük grafiklerdir. Buradaki en güzel nokta, web’deki verileriniz her güncellendiğinde, Excel’deki verileriniz de otomatik olarak güncellenecektir.

Verilerinizi Yenileyin

Eğer Excel çalışma sayfanızdaki sahip olduğunuz verilerin eski olduğu konusunda endişeleriniz varsa, farenizle “Veri” sekmesindeki “Tümünü Yenile” düğmesine tıklayın. Bu hareket, en güncel veriler için web sitesine bağlanacak ve çalışma sayfalarınızı güncelleyecektir.

Veya, eğer verilerinizin daha sık bir şekilde ve otomatik olarak güncellendiğinden emin olmak istiyorsanız, Excel’deki dinamik hücrelerinizden birisini seçin, ve daha sonra, “Veri” sekmesinde “Bağlantılar” bölümünde bulunan “Özellikler” düğmesini tıklayın.

Açılan pencerede, “Yenileme Denetimi” başlığının altında, “Her … dakikada bir güncelle” seçeneğini tıklayın ve yenilemenin kaç dakikada bir olmasını istiyorsanız cümleciğin içerisindeki kutucuğa rakam olarak yazın. Normal ayarlarında, Excel, verileri her 60 dakikada bir güncelleyecektir, ancak, eğer isterseniz siz bu güncellemenin daha sık yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, dosyayı her kapatıp açtığınızda da Excel’in dosyayı güncellemesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, her zaman en son verilerin sahibi olacaksınız.

Tabii, eğer Excel’de, Web’deki statik, yani minerallerin özgül ağırlığı veya şehirlerin yüz ölçümleri gibi sabit verileri kullanıyorsanız, arka planda yapılan yenilemeyi iptal de edebilirsiniz. Böylelikle Excel’in gereksiz yere internete bağlanıp veri çekmekle uğraşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Sonuç

İnternet, bizlere, istediğimiz miktarda kullanmak ve işlemek için hazır veri hazineleri sunuyor, bu verilerle çalışırken de, burada anlattığımız özelliğiyle, online veriyi işlerinizde kullanmak için Excel’den faydalanabilirsiniz. Maç skorlarından metallerin erime noktalarına ve Dünya’nın dört bir yanındaki güncel döviz kurlarına kadar, ihtiyaç duyduğunuz verilere her zaman sahip olma, elle girmek veya değişen durumlar olduğunda sürekli güncellemek zorunda kalmamak adına, bu özellik harika bir yol olarak tanımlanabilir.