Excel 2010 Dilimleyicileri (Slices) Nasıl Kullanılır?

Excel 2010’da, yeni olarak, verilerinizi hızlı ve kolayca interaktif bir biçimde filtrelemenize izin veren dilimleyiciler bulunmakta. Dilimleyiciler, çizelgeler ve şekiller gibi, kılavuz çizgilerinin üzerinde durmaktadırlar.

Üç ayrı durumu ortaya koyan bir örneği göz önüne getirecek olursak; örneğin ülke isimlerinin bulunduğu bir listede; sadece bir ülkeyi, ülkelerin bazılarını veya tüm ülkeleri listeleyecek şekilde filtre uygulayabilirsiniz. Bir dilimleyici bir rapor filtreleyicisi gibi hareket eder, böylelikle dilimleyiciyi, interaktif bir rapor yaratmak için, bir Pivot Tablo, Pivot Çizelge veya Cube Fonksiyonuyla bağlayabilirsiniz.

Neden Dilimleyiciler(Slices) ?

Dilimleyicilerin birinci versiyonu için, Excel takımı, sizin;

-Herhangi bir zaman diliminde ne yapmakta olduğunuzu görmenizi,

-Verilerinizle kolaylıkla etkileşim sağlayabilmenizi,

-Birden fazla Pivot Tablo, Pivot Çizelge veya Cube Fonksiyonunu beraber filtreleyebilmenizi,

-Gösterişli raporlar ortaya çıkartabilmenizi sağlamak istemiştir.

Şimdi bu amaçların hepsine detaylı bir göz atalım.

Herhangi Bir Zaman Diliminde Ne Yapıyor Olduğunuzu Görmeniz

Bir örnek verecek olursak; bir veya daha fazla çocuğu olan ve aynı zamanda üniversite ve üstü okul mezunu müşterilerden elde edilen kazançları analiz etmek istediğimizi düşünelim. Excel 2007’de, Pivot Tablomuzdaki rapor filtresine “Çocuk sayısı” ve “Eğitim”i ekleyip karşılık gelen öğeleri seçebilirdik. Ancak, bu durumda, rapor filtresi “birden çok öğe” şeklinde görünecekti, ki bunun çok yardımcı olduğu söylenemez.

Excel 2010’da, araç çubuğuna dilimleyiciler ekledik. Böylelikle, her zaman ne yapıyor olduğunuzu görebileceksiniz. Bu şekliyle, raporun size hangi verileri gösterdiği tamamen açık ve net olacaktır.

Verilerinizle Kolaylıkla Etkileşim Sağlayabilmeniz

Excel 2007’de verilerinizi filtrelemek biraz zahmetliydi. İlk önce, aşağı açılan ok’a veya filtreleme simgesine tıklayıp, ihtiyaç duyulan öğeleri açıp, istediğinizi elde edene kadar öğeleri kontrol edip, sonrasında OK’e tıklıyordunuz.

Bunun zıttına, bir dilimleyici ile döşenmiş verileri seçmek kolaydır – sadece bir tık gerektirir. Birden fazla döşenmiş veri grubunu seçmek için, ctrl+tıklama, shift+tıklama veya tıklama+sürüme kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Bu kullanım şekli, belki de daha önceden bildiğiniz Windowstaki hücreler, liste kutucukları veya liste simgeleri ile olan klavye ilişkisini taklit etmektedir. Dilimleyiciler, hücrelerden daha çok kontrol araçları gibi görünmekteler. Bu yüzden sadece üzerlerinde oynanmalarını talep ederler. Raporlarınızı oluşturmak için dilimleyicileri kullanmak, etkileşimi davet edecek, sizin ve birlikte çalıştığınız insanların veri eleme konusunda daha az zaman harcamanızı ve analize daha fazla zaman ayırmanızı sağlayacaktır.

Birden fazla Pivot Tablo, Pivot Çizelge veya Cube Fonksiyonunu Beraber Filtreleyebilmeniz

Rapor filtrelerinin kısıtlarından bir tanesi de, filtreledikleri Pivot Tablo ile bire-bir ilişki içerisinde olmalarıydı. Birden fazla Pivot Tabloya filtre uygulamak istediğinizde, pek şanslı değildiniz – aynı filtreyi her Pivot Tablo için oluşturmanız gerekiyordu. Şimdi, dilimleyicileri, Pivot Tablolara, Pivot Çizelgelere ve/veya Cube Fonksiyonlarına gönlünüzce ilişkilendirebilirsiniz. Dilimleyici içerisinde ne yapıyorsanız, açık bir şekilde ilişkili olduğu her şey için uygulanmış olacaktır. Bu konu daha geniş olarak başka bir yazıda ele alınabilir.

Gösterişli Raporlar Ortaya Çıkartabilmeniz

Dilimleyiciler, isteğinize göre birçok şekilde uyarlanabilirler ve daha önceden mümkün olmayan bir şekilde, artık, çok güzel göstergeler ve tablolar yaratabilirsiniz. Bundan daha detaylı bir yazıda, dilimleyicileri nasıl oluşturacağınız konusunda değişik yollar tarif edilebilir. Burada, dilimleyiciler tarafından mümkün kılınan rapor türlerine bir ön örnek verebiliriz:

Ve son bir konu daha – dilimleyiciler Excel 2010 Servisleri ve Excel Web App ile de çalışıyor, yani web üzerinden de çalışabilir ve paylaşabilirsiniz.

Böylelikle, dilimleyicilerin başlangıç tanıtımını yapmış oluyoruz. Bu aşamadan sonra, dilimleyiciler ile nasıl işlem yapılacağı ve nasıl biçimlendirileceği konusunda, örneğin nasıl raporlarınızın muhteşem görüneceği konusunda güzel metotlar açıklanabilir.