Evli Erkekler Neden Evlilik Dışı İlişkiye Girerler?

Medya evlilik dışı ilişkiler yaşayan ünlü erkekleri ortaya çıkarmaya devam etmektedir. Bu tarz ilişkiler yaşayan erkeklere dini şahsiyetler, politikacılar, aktörler ve profesyonel sporcular da dâhildir. Erkeğin statüsü ne olursa olsun, evlilik dışı ilişkinin etkileri yıkıcı olabilmektedir. Evlilik dışı ilişki yaşayan erkeklerin bunu yapma sebepleri çok çeşitli ve karmaşıktır.

Türleri

Medeni ilişkiler tanımı, internet üzerinde kişisel bağlantılar kurma popülerliği sayesinde bir değişim geçirmiştir. Evlilik dışı ilişkiler, klasik olarak uzun vadeli ve gizli ilişkileri, kısa vadeli olarak da bir gecelik ilişkileri içermektedir. Her halükarda, bazı evlilik dışı ilişkiler hemen hemen her zaman cinsel yakınlaşma içermektedir. İnternet kullanımı, evli erkeklerin cinsel yakınlaşma olmadan da bu tarz ilişki yaşamalarını mümkün hale getirmiştir. Pornografik malzeme alışverişi gibi etkinlikler veya başka kadınlarla samimi şekilde yapılan sohbetler evlikte güven ihlalleri olarak kabul edilebilirler.

Sebepleri

Eşlerine ihanet erkeklerin bunu yapma nedenlerini kesin olarak belirlemek oldukça zordur. Newton, Mass Boşanma Aracılık Hizmetlerinin kurucusu olan Diane Neumann’e göre, erkekler, eşlerinin onlara karşı sadakatsizliğinden şüpheleniyorlarsa ihanet edebilirler. Klasik olarak, yeni ve heyecan verici bir partnerle seks, evli erkeklerin evlilik dışı ilişki yaşamalarının bir nedeni olmuştur. Neumann’a göre de böyle bir sebebin geçerli olmasının yanında, ihanet içinde olan erkekler benlik saygısı oluşturmanın yollarını da arıyor olabilirler. Yeni bir cinsel partneri baştan çıkarma yeteneği,  evli bir erkeğin egosunu ve kendine güvenini artırabilir.” İhanetin Gerçekleri” adlı kitabın yazarı olan M. Gary Neuman’a göre eşleri tarafından takdir edilmediklerini hisseden erkeklerin eşlerine ihanet etmeleri muhtemeldir. Neuman’a göre, aslında, duygusal tatminsizlik yaşayan erkeklerin aldatma olasılıkları cinsel nedenlerle aldatan erkeklerden daha yüksektir.

Etkileri

Evli erkeklerin, evlilik dışı bir ilişkisi olduğunun tespit edilmesi, uzun vadeli evliliğin başarı için çok zararlıdır. Birçok durumda, erkek yaptığı şeyden pişman dahi olsa, eşiyle arasındaki güven bağları kopar. Bu güven eksikliği acı çekmeye, kronik kıskançlığa ve kadının kocasına karşı saygısının eksilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda çiftelerin, evlilik danışmanından yardım almaları yararlı olabilir.

Yanılgılar

Evlilik dışı ilişkinin erkeğe yaşattığı coşku ve heyecana rağmen, erkekler psikolojik olarak sanıldığından daha çok zorluk yaşayabilirler. M. Gary Neuman’a göre, eşlerine ihanet eden evli erkeklerin % 66’sı suçluluk duygusu yaşarlar, ayrıca erkeklerin önemli bir kısma böyle bir ilişkiye başlamış olmaktan dolayı üzgündürler.

Uyarı

Erkeklerin aldattığından şüphelendiğinde, evlilikte problemler baş gösterebilmektedir. Eğer şüpheler doğruysa bunu belirlemek önemlidir. Sıklıkla, kadınlar şüphelerinin yersiz olduğu sonucuna varmaktadırlar.