Evlenmek insan ömrünü uzatıyor mu?

Erkeklere sorsan evlilik hem aşkı hem de insanı öldürür. Doktorlarsa evlenmenin ömrü uzattığını söylüyor. Hangi taraf yalancı ? 

Biriyle tanışırsınız dünyanız değişir. Aşk aklınızı başınızdan alır. Analar babalar araya girer. Söz nişan yapılır. Ardından ilk hedefiniz evlendirme dairesidir. Düğün dernek, altınlar takılar derken bakmışsınız evlisiniz. Yıllar geçer. Çoluk çocuk büyür. Her aşk gibi sizinki de tutkudan yitirir. Kavgalar edilir. Belki sinirle, belki de gerçekten ağzınızdan “Bu evlilik beni öldürüyor” sözleri dökülür. Kızgın olsanız da acı bir haberimiz var: yanılıyorsunuz. Evlilik sizi öldürmüyor, aksine ömrünüzü uzatıyor. Kıymetini bilin. Eşinize kocaman bir öpücük verin.

Bu konu herhalde bilim insanlarının da canını çok sıkmış olacak ki evliliğin insan ömrü üzerine etkisi bol bol incelemişler. Sonuç hep aynı: evlilik ömrü uzatıyor.  Peki nasıl veya neden ?

Evlilik yüzüğü

Bazı evliliklerin bitmesi daha hayırlı, ancak çok da sorununuz yoksa eşinizle arayı düzeltmeye çalışın. Sonuçta ucunda ekstra ömür var. Evlilik daha iyi ekonomik koşullar elde etmenize, stresten uzak durmanıza ve sağlıklı bir yaşam sürmenize imkan sağlıyor. Sonuçta da ömür uzuyor.

Tabii uzun ömrün tek formülü evlenince önünüze gelen sağlıklı yemekler, temiz ve huzurlu bir ortam değil. Bunun dışında pek çok farklı faktör var. Bunlara bakalım:

Doğru arkadaşlar seçin: Bu öğüt için biraz büyümüş olabilirsiniz ama hala geçerli. Üstelik yıllar geçtikçe tekrar önem kazanmaya başlıyor. Şimdi düşünün: sürekli evde oturan, dışarı çıktığında da yalnızca piknik ve mangal ikilisi arasında gidip gelen bir arkadaşınız olsun ister misiniz? Farklı sporlarla ve aktivitelerle ilgilenen, size yeni ufuklar açan bir arkadaşınız olsa fena mı? Seçim sizin ama daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız ikinci tip kesinlikle daha uygun.

Yufka yürekli olun: İyiler çabuk gider lafına inanmayın. Çünkü yapılan araştırmalar bunun da en az evlilikle ilgili olanlar kadar yanlış olduğunu ortaya çıkardı. İyi kalpli, şefkatli ve vicdanlı biriyseniz fazladan 1 – 2 yılı daha cebe atıyorsunuz.

Şekerleme yapın: Yaş ilerledikçe kendiliğinden gelişen bu alışkanlığı daha genç yaşlarda da uygulayın. Çünkü gün içinde 15 dakikalık kestirmeler bile insan ömrünün uzamasını sağlıyor. Bu konuda da araştırmalar yapılmış. En geniş kapsamlı olanında 24 bin kişi incelenmiş ve kalp hastalıklardan ölme riskinin % 34 azaldığı gözlemlenmiş. Araştırmacılar bu sonucu uyku sırasında salgılanan hormonlarla açıklıyor. Hormonlar stresi azaltıyor. Kalp sorunları riskini düşürüyor. Sonuç: daha uzun ve sağlıklı bir yaşam.

Affedin: Hayat boyu bizi kıran, üzen ya da zarar veren birileriyle karşılaşırız. Kimini affederiz, kimini hiç unutmayız. Kin gütmenin sinirlerimizi gerdiğini biliyoruz. Ancak bilmediğimiz şey: ömrümüzden de yediği.

Affetmek stresi azaltıyor, kronik öfke sorunlarını çözüyor, kan basıncını (Yüksek tansiyon) düşürüyor ve hatta inme ve akciğer sorunlarını bile önlemede etkili oluyor. Bırakın içinizdeki tüm nefret uçup gitsin. 10 yıl sonra olanlara dönüp bakmak istiyorsanız bunu yapmalısınız.