EVICAP 100 MG/2 ML IM ENJEKTABL SOLUSYON İÇEREN 5

ATC: A11HA03

BARKODU: 8699828750109

FİYATI: 5,76TL

ETKEN MADDE: Tocopherol (vit E) – vitamin e

ÜRETİCİ: KOCAK FARMA

Vitamin e (4 tokoferol ve 4 tokotrienol (alfa, bet-, gama, delta). Yetişkinde günlük gereksinim (15mg).Prospektüs Evicap 100 IU Yumuşak Kapsül EVİCAP YUMUŞAK KAPSüL 100 I.U. Naturel E Vitamini FORMÜLÜ: Bir yumuşak kapsül 100 I.U. Naturel E vitamini (d-alfa-Tokoferol) içerir. Yardımcı Maddeler: Nipagin, Nipazol.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Vitamin E hücre zarında bulunan bir vitamindir. Serbest radikaller ile reaksiyona girerek hücre zarını oksidatif zararlardan korur. Kandaki yağ asitlerini beta karoteni ve A vitaminini oksidatif yıkıma karşı korumaya yardımcıdır.

Vitamin E yağda çözünen bir vitamin olup, ince bağırsaklardan absorbsiyonu safra mevcudiyetine bağlıdır. Yağ absorbsiyonunu etkileyen şartlar hem vitamin E hemde diğer yağda çözünen vitaminlerin absorbsiyonunu etkiler. Vitamin E büyük oranda Lipoproteinlerle birlikte kan dolaşımına geçer. Başlıca vücut yağları, adaleler ve karaciğerde depolanır. Fazlası feçesle atılır.

Vitamin E, C vitamini ve beta karoten gibi bir antioksidandır. Bazı araştırmalar, dejeneratif hastalıklarda koruyucu etkisinin olabileceğini göstermektedir. Özellikle yaşlılarda, immun fonksiyonu güçlendirdiğine dair çalışmalar mevcuttur. Vitamin E doğal olarak bitkisel yağlar, hububat ve yeşil sebzelerde, ayrıca et, balık ve yumurtada bulunan bir vitamindir. İnsanlarda eksikliği, normal beslenme halinde nadiren ortaya çıkar.

Vitamin E eksikliği daha ziyade düşük kilolu yeni doğanlarda ve normal yağ absorbsiyonu olmayanlarda gözlenir. Yağ malabsorbsiyonuna bağlı E vitamini eksikliği nörolojik bozukluklara yol açabilir.

ENDİKASYONLAR

Vitamin E takviyesi ve antioksidan etkisinden dolayı genel sağlığın korunmasında kullanılır.

KONTRENDİKASYONLARI

E vitaminine aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.

UYARILAR

E vitamininin antikoagülan ve östrojen alan hastalarda kanama zamanını uzatabileceği (K vitamininin kanın pıhtılaşması ile ilgili fonksiyonu üzerindeki antagonistik etkisi nedeni ile ) bildirilmiştir.

Ancak bu etkinin klinik önemi bilinmemektedir. Oral kontraseptif kullanan kadınlarda,pıhtılaşma bozukluğu defekti olanlarda, yüksek doz antikoagülan tedavisi görenlerde, K vitamini eksikliği olanlarda çok dikkatle alınması gerekir. Hamilelerde ve Emziren Kadınlarda Kullanımı: E vitamini süte geçer, plasentadan geçişi ise çok daha az orandadır. Hayvan deneylerinde teratojenik,karsinojenik ve mutajenik etkisinin olmadığı gösterilmişsede insanlarda gebelikteki emniyeti bilinmemektedir. Bu nedenle hamilelerde özellikle ilk üç aylık dönemde kullanılmamalıdır.

Emzirme sırasında kullanılmaması tavsiye edilmektedir. YAN ETKİLER: Genellikle iyi tolere edilmekle birlikte günlük l gramı aşan dozlarda bulantı,diyare ve karın ağrısı gibi gastrointestinal rahatsızlıklar bildirilmiştir. “BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRüLDüĞüNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ ” İLAÇ ETKİLEŞMELERİ: Prevantif ve tedavi dozlarında alınan E vitamini, Avitamininin absorbsiyonunu artırmakla birlikte, yüksek dozlarda bu etkinin ters olduğu ve absorbsiyonu azalttığı bilinmektedir. E vitamininin anti-K vitamini etkisi olduğu ve bu nedenle yüksek doz E vitamini uygulamalarının kanama riskini artırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ VE DOZU

Günde 2-4 yumuşak kapsül DOZ AŞIMI: Günde 1 gramı aşan dozlarda geçici barsak rahatızlıkları, yorgunluk ve zafiyete neden olabileceği bildirilmiştir.

Gerekli destekleyici önlemler alınmalıdır.

SAKLAMA KOŞULLARI

25oC ‘nin altındaki oda sıcaklığında, çocukların ulaşamayacakları yerlerde ve ambalajında saklayınız. TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ: Bir yumuşak kapsül 100 I.U. Naturel E vitamini (d-alfa-Tokoferol) içerir.

30 ve 60 yumuşak kapsüllük blister ambalajlarda. RUHSAT SAHİBİ VE ADRESİ: KOÇAK FARMA İLAÇ VE KİMYA SANAYİ A.Ş. Bağlarbaşı, Gazi Cad. No: 64-66 Üsküdar/İSTANBUL 0.

216 4925708 0.216 3347888 RUHSAT TARİHİ VE NO: 26.10.1993 – 166/53 İMAL YERİ: KOÇAK İLAÇ SANAYİ A.Ş. Organize Sanayi Bölgesi Çerkezköy/TEKİRDAĞ 0.282.7581112 Reçete ile satılır.