Evde Yoga Nasıl Yapılır ?

Günümüz koşullarında, özellikle metropol hayatının olumsuzluklarıyla mücadele etmek zorunda kalan şehir insanı, pek çok zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmakta. Bu zorluk ve sıkıntıların başında ise zaman problemi gelmekte ve insanların bir spor merkezine, yoga ssınıfına vb. gitmesini fazlasıyla zorlaştırmaktadır. Başlangıç seviyesindeki bir kişi için en doğru karar elbette ki uzman bir eğitmen eşliğinde çalışmak olacaktır fakat tüm bu sebeplerden ötürü, günümüzde pek çok insan kendi olanakları çerçevesinde aktivitelerini düzenlemektedir. Evde yoga çalışma durumu da bu ihtiyaç ve düzenleme geresinimlerinden çıkmakta. Hatta bir de zaman sıkıntısına bir de maddi sıkıntılar eklendiğinde, evde yoga çalışmak en ideal seçenek olabilmekte.

Bir diğer önemli konu da bize en uygun Yoga çeşidini bulmaktır. Bunu deneyerek bulmak mümkün. Biraz araştırma sonucu ulaşabileceğiniz Yoga çeşitleri hakkında detaylı inceleme yaparak, videolar izleyerek bu stil ve yöntemler hakkında temel bilgileri öğrenmek mümkün olur. Bu aşamadan sonra ise deneme aşamasına geçerek, size en uygun olan yöntemde karar kılabilirsiniz.

woman-doing-yoga-at-home-in-den

Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın!

Günün yorgunluğundan arınmak, zihnimizi ve bedenimizi rahatlatmak için yapılan yoganın çalışıldığı ortam ve koşullar çok önemli. Yoganın hareket ve duruşlarının temelindeki faydalar için egzersizlerin sert ve düz bir zeminde yapılması önemli bir konu. Bu sebeple, yoga yapmaya başlamak için çok yumuşak olmayan bir mat almak atılacak ilk adım olabilir. Bu mat aracılığıyla, hem sert bir zeminde çalışmak hem de egzersiz esnasında sakatlıklardan korunmak mümkün olur. Yoga konusu açılınca hemen hemen herkesden sessiz bir ortama duyulan ihtiyacı duyarız. Bunun sebebi, yoganın temelde zihin rahatlamasıyla alakalı olmasından ileri geliyor. Yani önce zihin rahatlamalı ki, gevşeme oradan vücudun tamamına yayılabilsin. İşte bu dinginliğe minimum sürede ulaşma gerekliliği, aynı zamanda ortamın sessizliğine duyulan ihtiyacın da temeli.

Meditasyon esnasında en önemli konu kesinlikle sakinliktir. Bu sebeple, rahatsız edilmeyeceğiniz, Evin o bölümünde olmaktan huzur duyacağınız mekanları tercih etmek önemli. Çünkü yoganın temelinde zihinden vücuda yayılan bir enerji ve bütünlük var. Bunu olabildiğince artırmak ve bu sayede bütünlük yakalayabilmek için, gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın, kendinizi yeşilliklerin ortasında hayal edin ve rahatlayın. Bir diğer önemli konu da müziktir. Meditasyon esnasında sakin ve yavaş müzikler dinlemek, yoga çalışmalarına uygun zihin yapısına kavuşmayı çok daha hızlandıracaktır. Meditasyonun en önemli noktası bu sakin zihin yapısıdır.

Başlarken…

-Öncelikle, her şeyin başı düzen. Bir düzen tutturun ve çalışmalarınızı hep aynı düzende yapın.

-Sessizliğe önem verin, yeterli hava akışı olan yerleri tercih edin ve egzersizlerinizi bölmeyin.

-Egzersizleri orta sertlikte bir matın üzerinde yapın.

-Dikkatinizi dağıtmayacak şekilde oldukça esnek ve rahat kıyafetler tercih edin.

-Bol bol esneyip, ısınmayı ihmal etmeyin ve hareketler arasında sırt üzeri uzanıp dinlenin.

Evde yapılabilecek egzersizler…

Köprü Duruşu: Sırt, bacak bölgelerini rahatlatırken stresi de azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, uzmanlar bu duruşun uykusuzluk, yorgunluk, vücut ağrıları gibi problemlere iyi geldiğini belirtiyorlar.

Öne doğru esneyerek eğilme: Vücudun kan akışı düzenlemeye yardımcı olur. Uzmanlar, bu duruşun Stres ve depresyona iyi geldiğini belirtiyorlar. Kasların açılması için temel duruşlardan biri.

Üçgen Duruş: En etkili esneme egzersizlerinden biridir. Bacakların arkasında yer alan kas gruplarını ve bel kısmındaki kasları etkin bir şekilde çalıştırır.

Yatay Duruş: Omur ve postür açısından oldukça faydalı bir çalışma. Kamburlaşmayı engeller ve sırt ağrılarını hafifletir. Oldukça etkilidir.

Hareketsiz duruş: Yoga egzersizi bitirileceği zaman uygulanır. Vücudun işlevlerinin normale dönmesi için temel hareketlerdendir. Kan basıncının azalmasına yardımcı olur.