Evde Vücut Geliştirme Nasıl Yapılır?

Vücut geliştirme, günümüzde pek çok erkeğin hayalini süsleyen, fakat çeşitli sebeplerden dolayı da bir türlü gerçeğe dönüştürülemeyen bir istek. Vücut geliştirip, sağlıklı ve ilgi çekici bir görünüşe sahip olmak isteyen pek çok insan ya maddi olanaklardan dolayı spor salonlarına yazılamamaka ya da yazılıp çeşitli sebeplerden dolayı gidememekte. Bu sebeplerle de evde vücut geliştirme çalışmak günden güne popüler hale geliyor. Fakat hemen hemen tüm sporlarda olduğu gibi istikrar ve düzen, vücut geliştirmenin de temelini oluşturuyor. Hele ki evde çalışmaya karar veren bir kişi mutlaka çok düzenli olmalı. Eğer ki böyle bir düzen uygulanamayacaksa, bu çalışmalara hiç başlamamak en doğru karar olur.

crunch-home-workout

Evde vücut geliştirirken nelere ihtiyaç duyarım?

Öncelikle, ayarlanabilir bir ağırlık seti sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ayarlanabilir bir ağırlık seti almanız faydalı olur çünkü ileride, farklı ağırlıklar eklemek isteyeceksiniz. Yirmi kiloya kadar artırılabilen bir set gayet mantıklı bir seçim olur. İşinize yarayacak bir diğer şey de sağlam bir sırt çantası olacaktır. Şınav çekerken, bacak çalışırken bu sırt çantasını kullanmanız gerekecektir. Bu sebeple, ağırlık taşıyabilecek, sağlam bir sırt çantasına her zaman ihtiyaç duyacaksınız.

Hangi hareketlerle Vücut Geliştirmeye başlanılır?

Daha önce spora ağırlık vermediyseniz, olabildiğince hafif başlamanız gerekir. Çünkü öncelikle tendonlarınızın güçlenmesi gerekir. Ağırlık çalışmalarına başlayan kişilerin sıklıkla problem yaşadığı konuların başında da bunlar gelmekte. Kaslar hızla gelişiyor fakat tendonlar bu hıza ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu sebeple, olabildiğince yavaş başlamaka fayda var. Aniden başlanılan tüm program ve hareketler çok büyük bir olasılıkla size zarar verecektir. Sağlıklı ve kalıcı bir vücut geliştirme programı aşamalardan oluşur ve ağır ağır hedefine doğru ilerler. Günlük 10 şınav ve 20 mekikle egzersizlere başlanabilir. 3-5 set ağırlık kaldırmak da bir kaç gün geçtikten sonra bu egzersizlere eklenebilir. Unutmamanız gereken şey, kaslarınızda egzersiz sonrası ağrıların oluşmaması için, başlamadan önce sonra bitirişte esneme hareketleri yapmanız gerektiğidir. Doğru nefes teknikleri de bu egzersizler için oldukça önemlidir. Öğreneceğiniz bu doğru nefes egzersizleriyle, tüm kas gruplarına eşit derecede enerji gitmesini sağlayabilirsiniz. Yanlış nefes alıp vererek, sağlıklı bir vücut gelişimi kesinlikle olmaz. Bir diğer konu ise zihin yapısıdır. Örneğin, merdiven kullanmak yerine asansör kullanmayı tercih ediyorsanız, burada bir hata var demektir. Vücudunuz için her şeyin en sağlıklısını ve yararlısını bulup, bunun üzerine gitmeniz gerekir. Unutmayın ki kas çalışmak bir özveri ve emek işidir, üşengeç bir zihin yapısıyla, bir çok şeyi erteleyerek yapmak oldukça zor olur. Kas yapmaya karar verdiyseniz, hiç olmadığınız kadar sağlam bir zihin yapısına sahip olmalı ve kendinizi sürekli motive etmelisiniz. 

Sağlıklı Beslenin

Çalışmak istediğiniz vücut şekline ve egzersizlerin ağırlığına göre beslenme ihtiyaçlarınız da farklılık gösterecektir. Ama temel bir kural varsa o da kas yaparken, günlük harcadığınız kaloriden daha fazlasını almanız gerektiğidir. Bir diğer önemli nokta ise kahvaltı konusudur. Kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve vücut geliştiren bir kişi için düşünülenden çok daha önemlidir. Bu aşamada akıllara Protein tozu ya da keratin kullanımı gibi sorular gelecektir. Bunları doğal yollarla almak esinlikle en sağlıklı yöntemdir. Tabii ki doğal yollarla alınabilecek seviyeler sınırlıdır fakat bu noktada, ne istediğimize iyi karar vermemiz gerekir. Sağlıklı ve uzun sürede oluşan bir vücut mu yoksa kısa sürede gelişmiş bir vücuda sahip olmak mı?