Evde Peeling Nasıl Yapılır ?

Evde peeling yaparak bir güzellik salonuna gitmeden genç ve canlı bir cilde sahip olabilirsiniz. Peeling cildimizin en üst tabakasındaki ölü deriyi alır. Böylelikle cildimize daha yumuşak, canlı bir görünüm verir. Diğer bir deyişler ölü derinin altındaki canlı deri açığa çıkar. Peeling doğru kullanıldığında Siyah nokta, gözenek ve kırışık görünümünü de azaltır. Biz de sizin için evde doğal karışımlarla hazırlayabileceğiniz peeling tariflerini araştırdık ve en etkili olanları seçtik.

Evde Peeling İçin Gerekenler: Nar, Limon, Bal

Üçü de kulağa birbirinden hoş gelen bu besinler bir araya geldiklerinde cildimiz için iyi bir peeling etkisi yaratıyorlar. Nar, limon ve bal üçlüsünden evde peeling yapmak için ihtiyacınız olan şeyler yarım nar, iki kaşık limon suyu ve bir kaşık organik bal. Bu peeling türünü uzmanlar akneli ciltler için önermiyor. Ama cilt tipiniz uygunsa bu üçlüyü uygulayabilir ve narın hem antioksidan etkisinden hem de peeling özelliğinden faydalanabilirsiniz. Yapılışı da oldukça basit; öncelikle narın dış kabuğunu soyun, birkaç parçaya ayırın. Tüm malzemeleri bir karıştırıcıda iyice karıştırın. Bunu bir maske olarak düşünün ve tüm yüzünüze sürün, 10 – 15 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.

evde peeling

Evde peeling

Çilek, Üzüm Suyu, Bal, Yoğurt

Evde peeling nasıl yapılır diye merak ediyorsanız bu tarifimiz de tam size göre, hem de yaz mevsiminde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle. İhtiyacınız olan malzemeler orta boy bir kabın çeyreği kadar çilek, aynı miktarda taze üzüm, bir kaşık organik bal ve de iki kaşık yoğurt.

Öncelikle balı akışkan bir kıvama gelene kadar hafifçe ısıtın, ama sakın kaynar dereceye gelmesine izin vermeyin. Bir yandan da bir karıştırıcıda temizlenmiş çilek ve üzümleri iyice karıştırın ve püre halini almalarını sağlayın. Bu karışıma sıvılaşan balı ekleyin. Ardından yoğurdu da ekleyerek tüm malzemelerin iyice karışmasını sağlayın. Organik peeling maskeniz hazır. Şimdi sıra geldi karışımı göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza sürmeye. 15 dakika boyunca maskenizin keyfini çıkarın, daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilir ve kurulayabilirsiniz.

Domates, Portakal, Lime, Jelatin

Bu peeling sayesinde hem cildiniz ölü derilerden kurtulacak hem de PH dengesi sağlanacak. Portakal suyu ölü deriyi dökerken jelatin cildinizin düzgünleşmesine yardım edecek. Domatesin göreviyse PH seviyesi düzenlemek, ayrıca cilt lekeleriyle mücadelede de birebir. İhtiyacınız olanlar; taze bir adet domates, bir kaşık taze sıkılmış portakal suyu, bir kaşık taze sıkılmış lime limonu suyu ve bir paket de jelatin. Lime limonu, portakal suyu ve jelatini küçük bir tavaya alın, içerisine yarım su bardağı su katarak karıştırın ve hafif ısıda biraz ısınmasını sağlayın. Jelatin tamamen çözülene ve karışım pürüzsüz bir kıvam alana kısık ateşte karıştırmaya devam edin.

Domatesin kabuklarını soyduktan sonra iyice rendeleyin ve püre kıvamını almasını sağlayın. Domates suyunuzu da yavaşça ve dikkatlice karışımın içerisine aktarın. Karışımın bir süre soğumasını bekledikten sonra onu buzdolabına koymanız gerekecek. Fakat unutmayın, yalnızca bir miktar soğuması yeterli çünkü onu kullanabilmeniz için hala daha sıvı halde olması gerekiyor. Yani yaklaşık 25-30 dakika boyunca buzdolabında durması yeterli olacaktır. Artık karışımınız hazırsa onu gözlerinizden ve dudaklarınızadan uzak olacak şekilde tüm yüz ve boynunuza sürebilirsiniz. Şimdi güzelce yatın ve dinlenin. İyice kuruduktan sonra da geriye onu ılık suyla yıkamak parlak ve canlı cildinizin tadını çıkarmak kalıyor.

Eğer fazla hassas ya da problemli bir cildiniz varsa evde peeling tekniklerini denemeden önce bir doktora danışmanız sizin için en iyi olabilir. Unutmayın ki evde uyguladığımız doğal yöntemler yalnızca birer yardımcı.