Evde kendime manikür yapabilir miyim?

Düş: Manikür pedikür bir kere yaptırmakla çözülse şahane olur. Gerçek: Evde kendinize manikür yapabilirsiniz.

İnsanlar ellerinize bakar. Bilgisayarın tuşuna basarken, kalemle yazı yazarken, otobüste bir yerlere tutunurken siz fark etmeseniz de elleriniz hep göz önündedir. Nereden mi biliyorum? Manikürümü, tırnağımın uzunluğunu, ojemin rengini ne zaman değiştirsem hemen farkediyorlar. Her defasında manikür salonuna gitseydim herhalde çoktan iflas bayrağını çekmiştim. Evde manikür pedikür yapmak dünyanın en kolay işi desem inanır mısınız?

Evde manikür yapmak

Evde oturup kendiniz yapmak varken manikür salonlarına her hafta avuç dolusu para dökmenin manası yok. Adım adım başlayalım:

Öncelikle hangi tırnak şeklini istediğinize karar vermelisiniz. Benim tercihim hafif oval. Ne tam kare ne tam yuvarlak. İkisinin arası. Tırnak diplerini aynaya tutunca görünen ovali izlemek çok kolay. Sevdiğiniz şekli bulduktan sonra iş törpüye kalıyor. 

Tırnaklarınızın eşit uzunlukta olduğuna emin olmalısınız. Tırnaklarınızı birbirinin üstüne koyup ölçebilirsiniz. 

Oje şişesini sakın sallamayın. Hava kabarcıkları oluşur. Avucunuzda silindir gibi yuvarlayabilirsiniz. 

Oje sürmeden önce tırnağınızda oje olmasa da asetonlu pamukla tırnaklarınızı silin. Krem ya da sabun gibi kalıntılar olmayınca ojeniz daha düzgün sürülür, daha kolay kurur.

Bir ipucu daha: ojenin fırçasını başparmağınız ve orta parmağınızla tutun. İşaret parmağınız kapağın üstünde dursun.

En başarılı sonuç için ojeyi ince tabakalar halinde sürün. Önce ortaya, sonra sola, sonra sağa. Birkaç dakika sonra en baştan ikinci kata başlayın.

Manikür ve pedikür sona erince aseton damlattığınız pamuklu çubukla taşmış ojeleri temizleyin. Hataları kapatın.

Ojenin kurumasını hızlandırmak için soğuk ayarda bir – iki dakika saç kurutma makinesine tutabilirsiniz. En az 10 santim mesafe bırakmayı unutmayın. 

Ojeleriniz kurumadan evden çıkmanız gerekirse ellerinizi ve ayaklarınızı soğuk suya tutarak ojeleri kurutabilirsiniz. Kütikül kremi de ojenize bir şey yapışmasını engellemeye yeter.

Dışarda manikür yaptırmak

Takma tırnaklar hiçbir zaman kendi tırnağınızın yerini tutamaz. Sağlık açısından da takma tırnakları tercih etmemelisiniz.

Manikür salonlarındaki bakteriler konusunda paranoyaksanız kendi manikür aletlerinizi götürebilirsiniz.

Kütiküller kesilmeli mi kesilmemeli mi? Uzmanlar tırnak etlerinin kesilmemesi gerektiğini savunuyor. Kütikül tırnak yatağını koruyor. Onlar olmazsa tırnağınızın enfeksiyon kapması an meselesi. Banyodan çıktığınızda etleriniz yumuşakken pamuklu çubukla içeri doğru ittirebilirsiniz. Profesyoneller etleri kesme konusunda deneyimli. Güvenebilirsiniz.

Oje kurutucu sürdürmeyin. Tabii aceleniz yoksa. Oje kurutucu için ekstra ücret isteyebilirler. Ayrıca oje kurutucular ojenin daha dayanıksız olmasına neden oluyor.

Evde pedikür yapmak

Banyodayken ponza taşı yardımıyla ayağınızdaki ölü derilerden kurtulun. Krem ya da losyon sürün. Yatak çorabınızı ayağınıza geçirin. Alın size yumuşacık ayaklar.

Ayaklarım daha da yumuşak olsun derseniz krem sürdükten sonra kalın bir muşambayla ayaklarınızı sarıp üstüne çorap giyebilirsiniz. Bu şekilde uyumanız güç tabii ama becerebilirseniz uyandığınızda ayaklarınızı iki top pamuk kadar yumuşamış bulabilirsiniz.

Tırnaklarınızı 1 cm’den fazla uzatmayın. Hem bakımı zor, hem de aman aman görünmüyor.  

Kendinizi yaşlı göstermek istemiyorsanız kırmızı oje sürmeyin. Takma tırnak kullanmayın. Fransız manikürünü düzgün yapın. Ayak tırnaklarınızı çılgın renklere boyamanızda sakınca yok ama bırakın elleriniz doğal kalsın.

Oje sürme işini aceleye getirmeyin. Her parmağınızı boyarken zevk almaya bakın.