Evde kanser hastası var. Öneriniz?

Kanser hastası yakınınıza evde bakmak hem onu hem sizi yıprattı. İşte ikiniz için de faydalı olabilecek öneriler. 

Kanserle boğuşan bir sürü insan var. Tek başlarına değiller. Onlara bakan kişiler de en az onlar kadar üzülüyor, zorluk çekiyor. Onun da duyguları çok değişken. Ve gerçekten hasta bir yakına bakmak takdiri hak ediyor.

evde bakım Onun yanında olduğunuzu belli edin. Bu ikinize de iyi gelecek.

Kanser hastasına nasıl davranmalıyım?

Yakınınız kanser. Siz hem üzgün, hem yorgun, hem de düşüncelisiniz. Ona zarar gelsin istemiyorsunuz. Nasıl bakacağınızı, nelere dikkat edeceğinizi de merak ediyorsunuz. Bu zorlu süreçte size yardım edecek birkaç öneriye bakalım. 

Ağlamanız normal: Siz de insansınız. Duygunuzu dışa vurun. Bu gayet normal. Taştan bir kalbiniz yok. Tabii ki ağlayarak onu da huzursuz etmek istemiyorsunuz. Ama biraz gözyaşı sizi de rahatlatır. Bu zayıflık değil; onu ne kadar sevdiğinizin göstergesi.

Sorumluluklarınız artacak: Ona verdiğiniz sevgi ve destekten şüphe yok. Ama başka sorumluluklarınız da var. Kanserle mücadele eden birinin iyileşmek için çok zamana ihtiyacı var. Bir bakıcı olarak sizin de bazı destekleri sağlamanız gerekecek. Evin temizliği, çocukların bakımı, faturaların ödenmesi, alışveriş, onun doktora götürülmesi, ilaçların alınması… Hem ona bakıp hem bunları yapabilmeniz gerekiyor. Ya da destek almanız şart. Bakıcılık yaptığınız kişi eşinizse bu onun sorumluluklarının da sizin üzerinizde olduğu anlamına geliyor. Kolay bir iş değil. Hazırlıklı olun.

İletişim kurun: Birbirinizle konuşun. Sizin ne düşündüğünüzü bilmiyor olabilir. Onunla birlikte olduğunuzu duymak ona iyi gelecek. Ayrıca iletişim kurmanız onun da korkularını daha rahat dile getirmesini sağlayacak. Aktif bir dinleyici olun. Yargılamayın. Yanında olduğunuzu hissettirin. 

Bu nedenle misafirleri de kontrol etmelisiniz. Arkadaşlar, aile derken birden ortalık kalabalık olabilir. Hem yorulmaması hem de tonlarca iyi dilekle canının sıkılmaması için elinizden geleni yapmanız gerekecek. 

Kendinize zaman ayırın: Doktor görüşmeleri, evin işleri, ilaçlar derken kendinize zaman kalmadı. Stres yavaş yavaş başlıyor. İhtiyaçlarınızı ertelediğinizi belki fark etmiyorsunuz bile. Beslenmeniz, uyku düzeniniz, sağlığınız, enerjiniz, kişisel bakımınız… Hepsi bu durumdan etkileniyor.  Bunlardan biri değişse bile siz de bakıcı stresiyle karşı karşıyasınız. 

Bu durumda kendinize zaman ayırın. Ailenin diğer üyelerinden ya da arkadaşlarınızdan yardım isteyin. Umutsuz ya da bitkin hissediyorsanız doktorunuzla görüşün. 

Omurganızı sevin: Bakıcılık fiziksel zorluklar da getirebilir. Onu bir yerden başka bir yere taşımanız gereken zamanlar olacak. Boyun ya da sırt problemleriniz varsa bu konuyu bir doktora danışmanız faydalı olur. Doktorunuz ilaçlarla ya da gündelik hayatınıza uygulayabileceğiniz önerilerle size yardım edebilir. Böylece bu süreci en az stresle atlatabilirsiniz.