Evde Fitness Nasıl Yapılır ?

Bir fitness programına başlamak sağlığınız için yapacağınız en iyi hareket olur. Fiziksel aktivite sizi hem kronik hastalıkların riskinden korur, hem kilo vermenizi sağlar. Yaş, cinsiyet ya da fiziksel sorunlar egzersiz için engel değil. Siz yeter ki yapmak isteyin. Uzmanlara göre haftada 150 dakika hafif aerobik hareketler ya da 75 dakikalık ciddi egzersiz sağlığımızı korumak için yeterli. Bunun yanında haftada 2 kez yapılan güç egzersizleri de eklenince hastalıkların, kiloların bize yaklaşması biraz zor oluyor. Düzenli egzersiz yapmak hem kilo vermenizi, hem kalbinizi korumanızı hem de kas ve kemiklerinizi güçlendirmenizi sağlıyor. 

Fitness denince akla ilk gelen yerler bir sürü para harcadığımız spor salonları. Üstelik spor salonuna gidene kadar harcanan vakit de cabası. Eminiz siz de evde fitness yapmanın en kolay yollarını merak ediyorsunuzdur. Bakalım evde fitnessın sırları neler?

Gün içindeki fırsatları değerlendirin

Evde fitness için özel aletlere ihtiyacınız yok. Günlük aktivitelerinizle de aktif olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Hızlanın. Her gün yürüyüş yapın. Hızlı tempoda yapmanızda fayda var. Alışverişe ya da arkadaşınıza giderken otobüs ya da arabayı değil yürümeyi seçin. Kısacası tembellik yapmayın, asansör yerine merdivenleri kullanın. 

Ev işlerini evde fitnessa dönüştürün. Evi silin süpürün, camları silin, toz alın, bulaşıkları elinizde yıkayın, çocukların odasını toplayın. Evde hareketli olmak da size enerji katacaktır.

Çocuklarınızla oynayın. Çocuklarınız varsa onları oynarken izlemek yerine siz de oyuna katılın. Onunla parka gidin, top oynayın, koşturun, bisiklete binin hatta yüzmeye gidin. 

Ev eşyalarını kullanın

Kimse spor malzemelerine dünyanın parasını vermek istemez. Bunun yerine evde kullandığınız eşyaları evde fitnessın malzemeleri yapabilirsiniz. Örneğin kutu kolalar ağırlık kaldırmak için uygun. Sandalye de evde fitness için biçilmiş kaftan. Onunla bacak egzersizlerini yapabilirsiniz.

Küçük spor malzemeleri alabilirsiniz

Evde fitness yapmak için küçük ve etkili spor malzemelerini çok fazla para harcamadan siz de alabilirsiniz. 

Ağırlıklar. Vücudunuzun üst kısmını güçlendirmek için bu küçük aletlerden faydalanabilirsiniz. 

Egzersiz DVD’leri. Evde fitness için egzersiz DVD’leri satın alarak daha etkili egzersizler yapmayı öğrenebilirsiniz. Tabii günümüzde bu tür DVD’ler yerine internetten ulaşabileceğiniz videolar da fit bir vücuda sahip olmanız için epey etkili.

Fitness topu. Fitness topu büyük bir plaj topu gibi. Topla yapacağınız egzersizlerin sınırı yok. Özellikle karın kaslarını geliştirmeye ve karın yağlarını eritmeye yarayan egzersizler topla çok daha kolay yapılabilir. Ayrıca fitness topları size esneklik de katar.

İp atlayın. İp atlamak da hem üst hem de alt bedeniniz çalıştırmanız açısından önemli bir egzersiz. Evde fitness için alacağınız atlama ipleri çok da ucuz.

Para harcamak istiyorsanız akıllıca davranın

Eğer illa ki bir spor salonuna yazılacağım ya da evde fitness için malzemeler alacağım diyorsanız akıllıca davranın, en uygun fiyatlısını seçmeye çalışın.

Çevreyi araştırın. Yaşadığınız yerin etrafında bir okul ya da üniversite varsa onların spor salonları olup olmadığını sorun. Çünkü bu tür spor salonları diğerlerinden daha ucuz oluyor. 

Bir arkadaşla paylaşın. Egzersiz video ve DVD’lerini bir arkadaşınızla ortak alabilirsiniz. İkiniz de farklı zamanlarda kullanırsanız hiçbir sorun çıkmaz. 

Unutmayın, kilo vermek her zaman size pahalıya patlamak zorunda değil. Evde fitness yaparak da istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz. Yaşınız büyükse ya da bir hastalığınız varsa evde fitness hakkında aklınıza takılanları yorum olarak sorabilirsiniz.