Evan Spiegel

Evan Thomas Spiegel
Evan Thomas Spiegel
HakkındaEvan Thomas Spiegel
(04-06-1990)04-06-1990 (yaşı 29)
Los Angeles, Kaliforniya, ABD
İkametLos Angeles, Kaliforniya, ABD
MeslekGirişimci
Aktif Yıllar2012-
BurcuYengeç

Evan Spiegel 4 Haziran 1990’da Kaliforniya – Los Angeles’da dünyaya gelmiştir. Popüler mobil uygulama Snapchat’in yaratıcısıdır. Genç yaşlarda babasından yeni bir BMW isteyen Evan Spiegel, hayır cevabı alması üzerine annesiyle beraber bu durumu protesto etti ve sonunda 75.000 dolarlık arabanın sahibi oldu. Evan Spiegel’in hayır’ı asla cevap olarak kabul etmediği ve istediğini her zaman almayı bildiği söylenmektedir.
Santa Monica’daki Crossroads School for Arts and Sciences okulana giden Evan Spiegel, Otis Sanat ve Tasarım Koleji’nde ve Pasadena’daki Sanat Merkezi Tasarım Koleji’nde tasarım dersleri almıştır.
Liseyi tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’ne giren Evan Spiegel, arkadaşlarıyla beraber çeşitli yazılımlar geliştirmeye başlamıştır. Bunlardan biri danışmanlar, ebeveynler ve lise öğrencileri tarafından üniversite başvurularının yönetiminde yardımcı olmayı amaçlayan bir çevrimiçi yazılımdı. Başlarda yazılım ilgi uyandırsa da daha sonra bekleneni veremedi ve proje sonuçlanmak zorunda kaldı. Evan Spiegel daha sonra başka bir öğrenci olan Reggie Brown’la bir araya geldi ve çeşitli fikirler üretmeye başladılar.
Paylaşıldıtan bir süre sonra kaybolan fotoğraf programı fikri ilk olarak Brown tarafından ortaya atıldı ve Evan Spiegel, bu fikre dayalı prototip bir uygulama üretmek için çalışmaya başladı. Konsept ilk olarak Picaboo ismi düşünülerek geliştirilse de uygulama Eylül 2011’de Snapchat adı altında yeniden tasarlandı ve bir görüntü mesajlaşma ve multimedya mobil uygulaması haline geldi.
Mayıs 2012’de Snapchat uygulaması üzerinden saniyede 25 resim paylaşıldı ve kullanıcılar Snapchat iOS uygulamasında günde 20 milyondan fazla fotoğraf paylaştı. Uygulamanın giderek daha fazla kullanıcıya ulaşmasıyla beraber Evan Spiegel ve Brown’un yolları ayrıldı.
Popülerliği arttıkça uygulamaya hikaye özelliğinin yanı sıra videolu sohbet gibi özellikler de eklendi ve uygulama dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya ulaştı. Şirket olağanüstü bir oranda büyüdü ve uygulama Nisan 2016’ya kadar 28 farklı ülkede en çok indirilen uygulama oldu.
Snapchat uygulaması ile kullanıcılar tarafından paylaşılan görseller 24 saat sonra siliniyor ve böylelikle kullanıcı 24 saat boyunca görünecek olan paylaşımıyla alakalı hiçbir çekince duymuyor. Aynı zamanda uygulamayla video çekmek, farklı etiketlerle değişik anlar yakalamak da mümkün. Girişmci şimdilerde sadece 27 yaşında olmasına rağmen dünyada en çok konuşulan genç milyarderler arasında bulunuyor.

Evan Spiegel’in Aldığı Ödüller

Genç girişimci 2013’te Crunchies En İyi Mobil Uygulama ödülünü kazanmıştır. Aynı zamanda 2015’te Los Angeles İlçesi Ekonomik Kalkınma Şirketi (LAEDC) tarafından Eddy Ödülü’ne layık görülmüştür.

Evan Spiegel’in Kişisel Hayatı

Evan Spiegel bir dönem şarkıcı Taylor Swift ile yaşadığı ilişkiyle anılsa da, 2015 yılında süper model Miranda Kerr ile ilişki yaşamaya başlamıştır. İkilinin yakında nikah masasına oturulacağı Miranda Kerr’in sosyal medya hesabından evlilik teklifine evet dediğini paylaşmasıyla ortaya çıktı.

Evan Spiegel Serveti

Evan Spiegel’in servetinin Ağustos 2015 itibariyle net 2,1 milyar ABD doları olduğu bilinmektedir.