Ev İşi Zayıflatır Mı ?

Değişim gösteren yaşam koşullarıyla birlikte, bunların insanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik etkileri de oldu. Alışkanlıklar değişti, yaşayış biçimleri, beslenme biçimleri ve en önemlisi hareket yani egzersiz yapış biçimleri değişti. Eskiye kıyasla çok daha az yürüyüş yapan insanlar, masa başı işlerde ya da pek fazla yaşam alanı kalmayan metropollerde yaşamaya başladılar. Bunun bir uzantısı olarak da hem fiziksel hem de ruhsal bakımlardan sağlıklar bozulmaya başladı. Ve artık egzersiz ve spor için yeterli zaman bulamayan insanlar farklı arayışlara girdi ve bu ihtiyaçlarını gündelik hayatın içerisinde karşılamaya başladı.

Zayıflatıyor Mu ?

Günümüzde, evde kilo vermenin yollarını aramak da bu konunun bir başka yönden ele alınmış biçimi. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, ev işleriyle uğraşmak hem formda kalmak için hem de pek çok yönüyle stresten arındırıcı etkilerinden faydalanmak için oldukça etkili. Herhangi bir ev işi yapmak bile kalori yakılmasına olanak sağlıyor. Mutfak işleriyle uğraşmak, cam ve yer temizliği yapmak, ütü yapmak, prensip olarak pek çok spor egzersiziyle benzer oran ve şekilde vücudu çalıştırıyor. Bu durumun farkında olmak da çeşitli sebeplerle, spor yapmak, kalori yakmak için evden çıkamayan insanlar için bilinçli bir şekilde egzersiz yapılmasını sağlıyor.

Psikolojik Etkileri

Ev işleri yapmanın sağladığı bir diğer önemli fayda da, bu işlerin psikolojik etkileri üzerine. Kendini ev işlerine verip yoğunlaşan biri, gün içerisinde vücuttan negatif enerjiyi atabilir. Bu konuda yapılan araştırmalarla birlikte ortaya bir çok gerçek çıkıyor. Bugüne kadar oldukça stresli ve yorucu görülen ev işlerinin, zayıf ve formda kalmak için oldukça iyi bir yöntem olduğu tartışılmakta. Bunun yanı sıra bulaşık yıkamak, ütü yapmak, toz almak gibi temel temizlik aktiviteleri oldukça zinde kalmayı sağlıyor.

Ev İşi Yaparak Ortalama Kaç Kalori Yakarım ?

Günümüzde pek çok insanın temel problemi, kendi ihtiyaçlarına pek zaman ayıramamak. Özellikle evli ve çocuklu insanlar, spora zaman ayıramadıkları için yıllar geçtikçe egzersiz ve spordan uzaklaşmaktalar. Bu yaşam biçimi de zaman ilerledikçe çeşitli ciddi problemlere yol açmaktadır. Bu problemlerin zamanla birlikte hem fiziksel hem de psikolojik yan etkileri ortaya çıkmakta. Pek çok araştırmaya göre, neredeyse bütün ev işleri, yürüme bandında yapılan tekdüze hareketlerden çok daha etkili. Mesela, büyük bir sepet dolusu ütü yapmak, ortalama 250-300 kalori verilmesini sağlıyor. Mutfak temizlemek ise, neredeyse çeyrek kutu baklava yiyerek alınan kalorinin vücuttan atılmasını sağlıyor. Tüm bu aktiviteler, sadece kalori vermeye değil, aynı zamanda kan dolaşımının hızlanıp, tansiyonun dengelenmesini ve tüm bunların yanı sıra stresin azalmasını sağlıyor.

30 dakikalık ev işine karşılık yakılan kalori oranları şöyle(kişiden kişiye farklılık gösterebilir):

  • Toz almak, büfe ya da raf silmek 50 kalori
  • Ütü yapmak, elde çamaşır yıkamak 150 kalori
  • Yemek hazırlamak 80 kalori
  • Yerleri silmek 90 kalori
  • Elde bulaşık yıkamak, dağınık bir odayı toplamak 100 kalori
  • Pencere silmek 150 kalori
  • Banyo temizlemek ya da torba taşımak 200 kalori
  • Belirli bir ritimle merdiven çıkmak 250 kalori

Pek çok spor dalında olduğu gibi ev işleri de kalori yakılmasını sağlıyor. Ancak, herkesin yaptığı ev işi temizliği, kişiden kişiye farklılık gösterir ve bu da farklı kalori miktarlarının yakılmasına sebep olur. Unutmamak gerekir ki kalori oranları süre ve yapan kişinin kilosu kriterlerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ayrıca bu süreçte ne kadar efor sarf edildiği de bir diğer önemli kriter.