Etkisiz Egzersizler Hangileridir ?

Yapacağınız egzersizi çok kısa bir süreyle sınırlandırmak gereksiz yere güç harcamaktan başka bir şey olmayabilir. Egzersiz psikologları ve spor danışmanları kaçınmamız gereken iki tür egzersiz olduğundan bahsediyor. Biri yaralanmamıza neden olabilecek olanlar diğeri de sonuçsuz olanlar.

Güvenli olmayan egzersizler

Enseni kafanın ardına düşürmek. Bu hareket egzersiz aletinde oturarak yapılıyor. Kafanın üstünde bir ağırlık oluyor. Ağırlığı kafanın ardına enseye doğru indiriyorsunuz. Bu egzersizle yolunda gitmeyecek birçok şeyle karşılaşılabilir. Uyuşma bunlardan biri. Çok az kişinin omuz eklemleri bu egzersizi doğru bir şekilde yapacak kadar esnek olabilir. Çoğu kişinin bu kadar esnek omzu yok. Aynı makinede ağırlığı vücudunuzun ön tarafına doğru çekerseniz bu daha güvenli olabilir. Göğüs kemiğinize doğru indirin. Vücudunuzu sabitlemek için karın kaslarınızı kullanın. Ağırlığı kaldırıp indirmek için hız kullanmanıza gerek yok.

Halteri kafanın ardına indirmek. Bu egzersizde ağırlığı kafanın ardında omuz seviyesinde kaldırıyorsunuz. Daha önce bahsettiğimiz nedenlerden ötürü ağırlığı kafanın ardına düşürmek hiç güvenli değil.

Halteri yukarı kaldırmak. Ağırlığı çenenizin altına kadar kaldırmanız üzgünüz ama tavsiye edilen bir hareket değil. Bunun nedeni bu hareketin omuzlardaki kaslara çok fazla yük bindiriyor olması. Bunun yerine ağırlığı belinize kadar kaldırmayı denemek daha iyi sonuçlar verebilir.

Bacaklarınızı sıkarak ittirmek. Sırtüstü yatarak bacaklarınızla bir ağırlığı ittirme hareketi. Bu hareketteki problem bacaklarınızı çok ileri ittirmeniz. Bacaklarınız çok ileri gittiğinizde omurganız bu ağırlığı taşıyamayabilir. Bu hareketi tehlikesiz hale getirmek için kalçanızı ve bacaklarınızı birbirine dik şekilde tutun. Bu hareket sırasında ağırlık kullanmamanız da egzersizi daha güvenli hale getirebilir.

Halter kaldırmak. Bu kez halteri Smith adında bir alet yardımıyla kaldırıyorsunuz. Halter omzunuzda duruyor. Daha sonra halteri kaldırıp kafanıza doğru indiriyorsunuz. Bu hareketin doğru şekli omzunuza kadar yapmak. 

Egzersiz yaparken yanlış ayakkabı giymek. Geri kalan her şeyi doğru yapıyor olsanız da yanlış ayakkabı bütün egzersizi mahvedebilir. Yanlış ayakkabı eklemlerdeki yükü arttırır ve tendonların yırtılmasına varana kadar birçok yaralanmaya neden olabilir. Burada dikkat edilecek nokta ayağınıza ve yaptığınız egzersiz şekline uygun bir ayakkabı seçmek. Bu konuda mağazadaki satıcılardan yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca ayakkabılarınız eskidiğinde yerine yenisini almayı unutmayın.

İşe yaramayan egzersizler

Tek bir bölgenin incelmesini hedefleyen egzersizler. Belirli bir bölgedeki yağlardan kurtulmak ya da sadece belirli bir bölgede kas yapmak amacıyla yapılan egzersizlerin hiçbir işe yaramadığını biliyor musunuz? Kalçaları, karnı, kolları ayrı ayrı çalıştırmak kötü bir fikir. Egzersiz kas oluşumunu sağlar ancak hedeflenen bölgede çok fazla yağ tabakası varsa hiçbir değişiklik görülmez. Kası daha güçlü hale getirirsiniz ancak aynaya baktığınızda bir şey fark edemezsiniz. 

Kardiyo aletlerini yanlış kullanmak. Bir spor salonuna gidip koşu bandında kendini zorlayan insanları görmüşsünüzdür. Bu insanların elleri genelde yanlardadır. Bir spor aletinde kendinizi zorlamanızın doğru bir yanı yok. Hatta işe yarar bir yanı da yok. Ellerinizle tutunmadan koşu bandında yürüyemiyor ya da koşamıyorsanız bırakın koşmayın. Hayatta bir şeye tutunup yaşamıyoruz. Koşu bandında da yanlara tutunmak biyolojik mekaniği bozan bir durum. Bazı uzmanlar koşu bandında bir şeyler okumaya bile olumsuz bakıyor. Egzersiz yaparken yaptığınız egzersize odaklanmanız önemli.

Ağırlık kemeri kullanmak. Vücut geliştirenler bilirler. Ağırlık kaldırırken kemer kullanmak bele ve karna destek sağlar. Ancak kaldırdığınız ağırlık çok fazla değilse ve belinizde bir sorun yoksa her ağırlık kaldırdığınızda belinize kemer takmanıza gerek yok. Normal düzeyde çalışan ortalama boyutlardaki bir insan ağırlık kaldırırken kemere ihtiyaç duymaz. Ayrıca kemer varken o bölgedeki kaslarınızın çalışmasına da engel olmuş oluyorsunuz. 

Unutmayın bu konuda kafanıza takılan soruları uzmanlarımız her zaman cevaplamaya hazırlar.