Eşler arasında uyku uyumu

Uyku vakti geldiğinde yatakta eşinizle uyumlu musunuz? Yatağa erkenden uzanma hayalleri kuruyor olabilirsiniz, kafanızı yastığa gömüp bir an önce yorgana sarılmak mı istiyorsunuz, hem de kapkaranlık bir odada. Ancak eşiniz tam bir gece kuşu, televizyon izlemeye ya da bir şeyler okumaya bayılıyor.

Gözleri kapanmaya başladığında kendini rahat bir uykunun kucağına bırakıyor. Bunu da öyle sakince yapmıyor kendini adeta yatağa atıyor. Hemen ardından testere sesi gibi bir horultu başlıyor. Ani dönüşler, gereksiz bacak hareketleri de rahatsız olmanız için başka nedenler. Günışığı odaya girdiğinde güneşi de eşinizi de bir kaşık suda boğacak durumda oluyorsunuz. Bu senaryo biraz olsun tanıdık geliyorsa evinizde uyku konusunda uyuşmazlık söz konusu demektir.

Az önce bahsedilen rahatsız uyku bir yerlerden tanıdık geliyorsa bilin ki yalnız değilsiniz. Öncelikle bilmelisiniz ki kadınlar erkeklere göre daha fazla uyku problemleri çekiyor. 2000 kadın arasında yapılan bir araştırmaya göre bu kadınların 3’te 2’si gece boyunca 1 ile 3 kez arasında uykularından uyanıyor. Bu da yetmezmiş gibi rahatsız uykucular gün içinde de günlük aktivitelerde aksama yaşıyorlar. Uykusuzluğun günlük hayata etkisi büyük. Sorun genelde aynı, çoğu durumda: horlayan ya da uyku konusunda uyumlu olmayan bir eş.

Uyku uzmanları horlamanın eşler arasındaki en büyük uyku problemi olduğunu düşünüyorlar. Bunun yanında horlama, Uyku Apnesi gibi ciddi sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Tabii horlamadan başka birçok uyku uyumu engeli de var. Fiziksel ve kişisel nedenler de söz konusu. Vücut sıcaklığından tutun kişisel isteklere kadar uyku uyumunu etkileyebiliyor. Yatağın nasıl seçileceği, yatma vakti, pencerelerin açık mı kapalı mı tutulacağı tercihleri de uykuyu en az horlama kadar kötü etkileyen etkenler. İlişki bu aşamadan geçerken eşlerin birbirine karşı dürüst olması ise kritik önemde.

Uyku uyumsuzluğu yaşla birlikte artıyor

Yaşlandıkça eşinizle aranızdaki uyku uyumunuz yok olmaya başlıyor. En azından bazı uzmanların görüşleri bu yönde. Yaşlı çiftlerin çoğu aynı yatağı paylaşmayı bırakmış durumda. Cinsel ilişki ise çoktan mazide kalmış. Horlama başlı başına bir problem olmuş bir de üstüne gece boyunca yapılan sık tuvalet ziyaretleri eklenmiş. Ayrıca kadınlarda horlamaya ek olarak sıcak basmaları da ön planda. Yani yaşlandıkça eşiniz, birlikte uyumak için daha çekilmez olmaya başlayabilir.

İnsomnia

Uyku bozukluğu olmasa bile güzel bir gece uykusu çoğu çift için hayal. Ancak insomniası olan biri için daha da uzak. Ayrıca tedavi için yıllarca beklemek de söz konusu. İnsomnianız varsa uyuyamamanızın nedenini aramak için yanı başınızdaki yastıktan uzağa gitmenize gerek yok.

Ayrı yataklar

Yaşlı ya da genç fark etmez, uyurken yataklarını ayıran çiftlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Yapılan ankete göre her 4 çiftten 1’i ayrı yataklarda uyuyor. Ancak gece boyunca birbirine sarılmayı seven birçok çift var. Horlama ya da diğer sinir bozucu durumları düşünmezsek; çoğu çift için yakınlık kurmanın ve cinsel ilişkinin yolu aynı nevresim takımını paylaşmaktan geçiyor.

Uyku apnesini yenin

Horlamak yüzeysel bir sinir bozucu olarak görülebilir. Ancak horlamak genellikle başka ciddi sorunlarla ilişkilidir: uyku apnesi. Uyku apnesi kişinin uyku sırasında kısa bir süre için nefes almayı bırakması ve bunu gece boyunca birkaç kez tekrarlaması. Zamanla Yüksek tansiyon, felç ya da Kalp krizi gibi sorunlara neden olabiliyor.

Uyku apnesini bir gecede yenmek çok mümkün değil. Bazı araçlar kullanmak gerekebilir. Bu araçlar genellikle maske, tüp ve bir fandan oluşur ve gece boyunca takılır. Fan hava basıncı oluşturur ve yeterince havanın girmesini sağlar. Fazla kilolardan kurtulmak da uyku apnesini yenmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Konuyla alakalı daha ayrıntılı bilgi ve kafanıza takılan soruların cevabı için yorum yazın.