Eşim beni nasıl aldatabildi?

Nedeni öğrenmek sonucu değiştirmeyecek. Enkazdan nasıl kurtulacağınızı düşünmeniz çok daha sağlıklı.

Belki yeni bir ilişkiniz var. Belki de yıllardır berabersiniz. Ufak tefek sorunlar öyle veya böyle çözülüyor. Yaşayıp gidiyorsunuz. Derken bir haber: Aldatılmışsınız. Hem de kaç kez. Şimdi ne olacak? İçinizi kemiren acı ve kuşku nasıl dinecek? En önemlisi bundan sonra kime güveneceksiniz? 

Aldatılmak insanın kendini değersiz ve yetersiz hissetmesine yol açıyor. Duyguların karardığı bu dönem geçmişi hatırlamak karında tornavida etkisi yapıyor. Daha dün gibi aşık olmuştunuz. Daha görecekleriniz, daha yaşayacaklarınız vardı. Olmadı. Peki neden olmadı? 

Duygusal enkazın böylesinde neden sorusunu çünkü diyerek susturamazsınız. Sizi neden aldattığını tüm ayrıntılarıyla öğrenseniz de yaşadığınız acı dinmeyecek. Geçmiş değişmeyecek. Bulunduğunuz noktada yapılacak en iyi şey aldatma gerekçelerinin sizi yönlendirmesine izin vermemek olabilir.  

Mutsuzdum aldattım

Yalan. Mutsuz olmak aldatma nedeni değil. Aksine evliliğinde mutlu olan erkekler mutsuz olanlara oranla daha çok aldatıyor. Rutgers Üniversitesi bünyesinde antropolog Helen Fisher başkanlığında yapılan bir araştırmaya göre evliliğinde mutlu olan erkekler % 56 oranında daha fazla aldatıyor. Kadınlardaysa bu oran % 36 civarında. Özetle mutsuzdum aldattım yalan. Çünkü mutluysa aldatma olasılığı daha yüksek. 

Kadın ve erkek farklı nedenlerle aldatıyor. Evliliğinde mutlu erkeklerin aldatma nedenlerinin başında farklı partnerlerle cinsel birliktelik deneyimleme isteği var. Kadınlarsa genellikle yalnızlık gerekçesiyle aldatma eğiliminde; duygusal boşluklarını başkalarıyla kapamayı deniyorlar.  

Sizden az kazanıyorsa aldatır mı?

Erkeklere yüklenen görevlerden en bilineni “eve ekmek getirmek”. Ancak günümüzde işler çok değişti. Artık kadınların da eli ekmek tutuyor. Bu güzel gelişmenin yan etkisi malum: Eşinden az kazanan erkeğin havası sönüyor. Zavallı Bay Ego da kendini kanıtlayabilmek için başka bir kadının kollarına koşuyor. Cinsine yüklenen görev tanımını sorgusuz sualsiz kabul eden böyle bir erkekle gelen diğer riskleri düşünebiliyor musunuz? 

Kocanız sizi yüzde 45 ihtimalle aldattı

Şimdi böyle söyleyince rahatsız olabilirsiniz ama sonuçlar böyle. Evli erkeklerin eşlerini aldatma oranı % 25. Amerikan Evlilik ve Aile Terapisi Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre cinsel birliktelik yaşanmamış aldatmalar da eklenince oran % 45’e çıkıyor. 

Kadınlarda oran yine düşük. Ancak yine de azımsanmayacak ölçülerde. Evli kadınların eşini aldatma oranı yaklaşık olarak % 15. Cinsel ilişki yaşanmamış aldatmaları da hesaba katınca oran % 35’e çıkıyor. 

Aldatmak boşanma sebebi değil

Bu doğru. Evlilikte taraflardan biri diğerini aldattıysa genellikle boşanılmıyor. Toplum baskısından çekinme, yalnızlık korkusu, çocuklar ve ekonomik endişeler ayrılmayı güçleştiriyor. Sevgililerdeyse durum farklı. Henüz evlenmemiş çiftlerin aldatma sonucu ayrılması daha muhtemel. 

Aldatmanın kanıtı yok ama şüphesi var

Tuhaf saatlerde gelen telefonlar, mesajlar, uzayan iş saatleri ya da seyahatler sizi şüphelendiriyorsa zaman kaybetmeden eşinizle konuşmalısınız. Ajancılık oynamaya gerek yok. Uzmanlar böyle durumlarda kuşkuları konuşarak gidermeyi öneriyorlar. Belki başlarda tatsız tartışmalar çıkabilir ama zamanla aranızdaki iletişim daha da güçlenir. İlişkiniz sağlamlaşır. 

Aldatılmanın kolay tarafı yok. Canınızı sıkmayın diyemiyoruz. Sadece şunu bilin: Sorun sizde değil, onda.