Eroinin Kısa Vadeli Ve Uzun Vadeli Zararları Nelerdir?

Çoğu yasa dışı ilaçta olduğu gibi eroin kullanımının da kısa vadeli ve uzun vadeli etkileri vardır. İster enjekte edilsin, ister burundan çekilsin, ister dumanı çekilsin eroin kullanıldığı andan hemen sonra vücudun merkezi sinir sistemini etkilemeye başlayacaktır. 

Eroinin Kısa Vadeli Etkileri

Kullandıktan kısa bir süre sonra kullanıcıya kendini zinde hissettirir. Vücutta hararet ve deride kızarıklık, kuru ağız, kolların ve bacakların ağırlaşması hissi başlangıçta hissedilen belirtilerdir. İlk hislerin geçmesinden sonra kullanıcılar uyur uyanık bir duruma geçer. 

Eroin merkezi sinir sistemini baskıladığı için kullanıcının zihinsel işlevi bulanıklaşır. Kullanıcıların eroin kullanma sonucunda solunumları yavaşlayacaktır ve solunum yetmezliği seviyesine ulaşabilir. 

Eroinin Uzun Vadeli Etkileri

Steril teknik kullanmakta başarısız olan ya da uyuşturucu alırken kullandıkları ekipmanlarını başkalarıyla paylaşan kronik eroin kullanıcıları böyle yapmalarının uzun vadeli etkilerini aşağıda belirtilen rahatsızlıklara yakalanarak yaşayabilirler:

  • Steril teknik eksikliğinden dolayı kalp zarı ve kalp kapakçığında enfeksiyon meydana gelebilir.
  • Karaciğer hastalıklarına yol açabilir. ABD’de her yıl görülen yeni hepatit C enfeksiyonlarının yaklaşık %70–80i enjeksiyon şeklinde kullanılan eroin nedeniyle meydana gelmektedir. Eroini burundan çekmek için kullanılan çubukların başkalarıyla paylaşılması bile hepatitin bulaşmasına neden olabilir. 
  • Böbrek hastalıklarına yol açabilir.
  • Enfeksiyonla bağlantılı akciğer rahatsızlıklarına neden olabilir.

Özellikle zedelenmiş ve daralmış damarlara sahip olan, damarlarına eroin enjekte eden kronik bağımlılarda deri enfeksiyonları ve çıbanlara neden olabilir. Hepatit virüsüne yakalanma riskine ek olarak, eroin kullanıcıları ayrıca HIV ve kandan geçen diğer virüslere yakalanma riskine sahiptir.

Aşırı Doz

Eroin

Eroin kullanımının en ciddi yan etkisi kazara aşırı doz kullanıldığında ölüme neden olmasıdır. Eroin yasa dışı bir uyuşturucu olduğu için sokak kullanıcısı seviyesine gelmeden önce çeşitli maddelerle karıştırılarak farklı tedarikçiler tarafından satılabilir. Kullanıcı, uyuşturucuyu kullanıncaya kadar onun ne kadar etkili ya da saf olduğunu anlayamaz. Eroin sıklıkla şeker, nişasta, kinin ve bazen kargabüken özü,  potansiyel tehlikeye sahip diğer zehirler ile karıştırılır. Bilinmeyen gücü ve içerdiği maddeler nedeniyle kullanıcılar aşırı dozda eroin kullanımından kaynaklanan ölüm tehlikesi ile karşı karşıyadır. 

 

Bağımlılık

Eroin kullanımının bir diğer tehlikeli etkisi ise uyuşturucunun yüksek oranda bağımlılık yapıcı etkisi olan bir yapıya sahip olmasıdır. Bütün eroin kullanıcıları, sadece burundan çeken ya da uyuşturucunun dumanını içine çekenler bile tekrarlayan kullanımlarında bağımlı hale gelebilirler. Zamanla kullanıcılar uyuşturucuya tolerans geliştirirler, ilk eroin kullandıkları etkiyi tekrar yakalayabilmek için dozu büyük miktarda arttırırlar. Bir süre sonra uyuşturucuya karşı gelişen tolerans düzeyi, kullanıcı hangi miktarda eroin kullanırsa kullansın ilk deneyimlerinde hissettiği zindelik etkilerinin bir daha yakalanmadığı bir noktaya ulaşır. Bu durum meydana geldiğinde bağımlı, uyuşturucuyu sadece normale dönebilmek için kullanmaya başlar. Fiziksel olarak uyuşturucuya bağımlı hale gelir. 

Yoksunluk Belirtileri

İnsanlar eroine alıştıklarında, eroini bırakmaya çalıştıkları zaman aşırı derecede yoğun yoksunluk belirtileri gösterirler. Bu belirtiler şöyle olabilir:

  • Yoğun bir şekilde uyuşturucu kullanma isteği
  • Huzursuzluk
  • Kas ve kemik ağrısı
  • Kusma

Eroinin en şiddetli yoksunluk belirtileri kullanıcının uyuşturucuyu bırakmasından 48–72 saat geçtikten sonra zirveye ulaşır ve yoksunluk belirtileri 1 hafta kadar sürebilir. Lütfen uyuşturucuya başlamayın!