Erken Yatma ve Kilo Verme Arasında Bir İlişki Var Mı ?

Yapılan araştırmalara göre, yetişkinler günde 7-9 saat arası uykuya ihtiyaç duyar. Uykusuzluk bazı kronik hastalıkların oluşum riskini arttırdığı gibi depresyona girmenize sebep olabilir, öğrenme kabiliyetinizi ve konsantrasyonunuzu azaltır ve kazalara davetiye çıkarır. Uykusuzluk, vücut kütle endeksinizin (BMI) artmasına , ideal kilonuzun üzerine çıkmanıza ya da kilo verme hedefinizin başarısız olmasına sebep olabilir. Erken uyumak, yeteri kadar uyku uyuyabilmenizi ve dolayısıyla ihtiyacınız olan hormonların salgılanmasını, iştahınızın ve enerji seviyenizin istenilen miktarda olmasını sağlar.  

Uykunun Önemi

Obezite Değerlendirmeleri” dergisinin 2009 Kasım sayısında yayınlanan, Patel of Case Western Reserve Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalarda geçmiş 50 yıl içerisinde Batılı milletlerdeki artan obezite oranının, azalan uyku süresiyle doğru orantılı olduğu saptanmıştır. “Obezite” dergisinin 2008 Mart sayısında yaptığı benzer bir değerlendimede de özellikle gençlerde kısa uyku süresi ve kilo alma arasında ilgi olduğu saptanmıştır. Kendinizi sürekli olarak uykudan mahrum etmeniz, vücudunuzun metabolizma sürecine etki edebilir ve bazı hormon seviyelerini düşürerek açlık hissini daha şiddetli hissetmenize ve çabuk yorulmanıza sebep olabilir.  

Erken Uyuyun

Eğer düzenli olarak altı saatin altında uyku uyuyorsanız ve uyandığınız vakti değiştiremiyorsanız yatağa birkaç saat erken girmeye çalışın. Işıkları kapalı tutun ve bilgisayar, telefon ve televizyon gibi dikkat bozucu teknolojik aletleri yatak odanızdan mümkün olduğunca uzak tutun. Böylece çok daha sakin bir uyku ortamı yaratacak ve uykuya Dalmanızı kolaylaştıracaksınızdır. Sabah saatleri dışında kafein almaktan kaçının – kahve, soda ve çay uykuya dalmanızı zorlaştırır. Derin nefes egzersizleri ve sıcak banyo gibi yöntemler de uykuya daha kolay dalmanızı sağlayacaktır. 

Egzersiz Temposunu Arttırın

Düzenli egzersizler, kilo vermenize yardımcı olabilir fakat yeterli uyku uyumadığınızda kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Yatağa erken girdiğinizde egzersiz yapmak için daha fazla enerjiniz olacaktır. Ayrıca, yatağa erken girmeniz, sabah erken kalkmanızı ve egzersiz için vaktinizin kalmasını da sağlayacaktır. Sabah erken yapılan egzersizler, kafanızı dolduran başka bir iş olmadığından, oldukça faydalı olur ve odaklanmış olarak yapılır. Bu durum, günün geri kalanındaki Metabolizma hızını da arttırır.

Atıştırmalıkları Azaltın

Yatağa erken girerek akşam vakitlerinde düşünmeden yenilen atıştırmalıkları da farkında olmadan kesmiş olursunuz. Gerçek açlık hissinden ziyade alışkanlıklarınız ve can sıkıntısı bu atıştırmalıkları tüketmenize sebep olabilir. Yatağa girerek bir şeyler atıştırma isteğinizi bastırır ve kısa süre sonra da uykuya dalarsınız. Ayrıca, erken uyumak fazladan 1-2 bardak bira, viski ya da şarap içmenizi de engellediğinden günlük kalori alımınız da  ciddi oranda azalır ve böylece gereksiz kalori alımını durdurmuş olursunuz.