Erken menopoz tedavisi nasıl yapılıyor?

Erken yaşta görülen Menopoz pek çok kadın için ciddi travma niteliğini taşımasına rağmen, bu durumla baş etmenin pek çok yolu olduğu unutulmamalı. Erken menopoz semptomlarıyla baş edebilmek için yaşam tarzında değişiklikler, çeşitli ilaç tedavileri ve doğal çözümler başlıca seçenekler arasında.

Yaşam Tarzınızı Değiştirin

Yaşam tarzınızda yapacağınız ufak değişiklikler, erken menopoz semptomlarıyla mücadelenizde kritik önem taşıyor. Bu değişiklikler, semptomları ortaya çıkaran hormonal düzensizliklerle ilişkili nedenleri gidermese de, semptomların etkilerini kontrol altına almanıza büyük oranda yardımcı olabilir. Yaşam tarzınızda uygulayacağınız düzenlemeler, modern tıp ve doğal çözümler ile birleşince çok daha etkili tedavinin kapısı aralanabilir.

Hayata bakışınızın sağlığınızı ne düzeyde etkileyebileceğini görmek sizi çok şaşırtabilir. Bu durum özellikle de erken menopoz semptomlarıyla baş etmek için ilaç tedavilerinde çözüm arayan bayanlar için geçerli. Günlük hayattaki pek çok alışkanlık ve hareketin erken menopoz semptomlarını tetikleyecek unsurlardan olabileceği göz önünde bulundurulursa ilaç tedavisine baş vurmadan önce pek çok uzmanın kadınların günlük alışkanlıklarını gözlemlemeyi tercih etmesi son derece mantıklı. Erken menopoz semptomlarının getirdiği negatif etkilerin üstesinden gelebilmeniz için yapabileceğiniz çeşitli değişiklikleri sıralayalım:

Hayatınızdaki stresi kontrol altına almaya çalışın. Stres kadın sağlığına sanıldığından çok daha olumsuz yansıyor. Meditasyon, yoga veya Aromaterapi gibi rahatlatıcı aktivitelerle stresi dizginlemeyi deneyebilirsiniz.

Duygusal destek alın. Hormonların etkileri sadece fiziksel değil; duygusal iniş çıkışlar ve motivasyon değişimleri de çoğu zaman onlarla ilgili. Özellikle genç kadınlar için aile ve arkadaş çevresinin desteği yaşamsal önemde.

Düzenli beslenin. Gerekirse özel diyet uygulamak için doktorunuzdan bilgi alın. Gün içinde yeterli miktarda vitamin ve mineral almaya dikkat edin.

Düzenli egzersiz yapın. Düzenli spor menopoz sayesinde esnekliği azalan kaslarınızı hareketlendirebilir, kemiklerinizi güçlendirebilir, vücut ağırlığınızı denetim altında tutabilirsiniz.

Sigara ve alkol kullanımını azaltın. Araştırmalara göre yoğun sigara ve alkol tüketen kadınlar, erken menopoz riskiyle daha sık karşılaşıyor. Bu iki alışkanlığın erken menopozu tetikleyebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Alternatif ve Doğal Çözümler

Erken menopoz semptomlarıyla yüzleşen kadınların hormonal düzensizlikleri dengelemek amacıyla sık başvurduğu yollardan biri de, doğal bitki ve ürünlerin kullanımı. Erken menopoz semptomlarını gideren ilaçların yan etkileri nedeniyle günümüzde doğal çözümler giderek daha da yaygınlaşma eğiliminde.

Erken menopoz semptomlarının etkilerini hafifletme amacıyla kullanılan doğal ürünler iki grup altında incelenebilir. Bu ayrımın bitkilerin içerdikleri östorojen miktarına göre yapıldığını belirtelim:

Pitoöstrojenik bitkiler. Bazı bitkiler insanlarda bulunan östojen hormonuna benzeyen bir hormon (pitoöstrojen) içeriyor. Erken menopoz yaşayan kadınlar düşük östrojen düzeylerini dengelemek amacıyla pitoöstrojen bakımından zengin bitkileri tüketiyorlar. Dikkat edilmesi gereken nokta: Dışarıdan alınan bu ürünler yüzünden, bir süre sonra vücut kendi östrojenini üretemeyecek duruma gelebilir. Bu tip yan etkilerden korunmak amacıyla, uygulanacak doğal çözümlerin mutlaka uzman görüşü içermesi gerektiği unutulmamalı.

Östrojensiz bitkiler. Pitoöstrojenik bitkilerin aksine, bu bitkiler östrojen hormonu içermiyorlar. Bunun yerine, tüketildikleri takdirde vücutta hormon uyarıcı işlev üstleniyorlar. Hipofiz ve iç salgı bezlerini uyararak vücudun ihtiyacı olan hormonları üretmesini sağlıyorlar. Östrojensiz bitkiler bir nebze daha güvenli; sonuçta metabolizma kendi dengesini kendi başına sağlıyor, hormonal düzensizlikleri denetim altına alıyor.

Doğal reçetelerin niteliği, dozajı, ürünün kimliği vb. faktörlere azami dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bu konuda doktorunuza çekinmeden danışabilirsiniz.

İlaç tedavileri

Erken menopoz tedavisinde kullanılan ilaçlara dikkat etmek gerekiyor. İlaç tedavisiyle doğal çözümlere kıyasla çok daha hızlı, etkili sonuç alınabilir ama risk faktörünün de aynı hızda büyüdüğünü gözden kaçırmamak gerekir.

Hormon replasman tedavisi erken menopoz tedavisinde sık kullanılan yöntemlerden. Bu tedavinin beraberinde yan etkilerle geldiğine, zararlı sonuçlar yaratabileceğine ilişkin gözlemler mevcut. İlaç tedavisine girmeye karar verenlerin süreci çok iyi araştırmaları, hatta bir uzmanla yetinmeyip birkaç doktora konuyu danışmaları, görüş almaları öneriliyor.