Erken Hamileliğin İlk Belirtileri Nasıl Anlaşılır ?

Erken hamileliğin ilk belirtileri kadından kadına değişiklik gösterebilir. Kimi erken hamilelik döneminde yatağa yapışıp tuvaletten çıkamazken kimi de hiçbir şey yokmuş gibi yaşamına devam eder. İkinci grubun tuzu şimdilik kuru gibi görünüyor. Ancak ileride daha fazla sorunla karşılaşmaları muhtemel. Çünkü bu dönem bebeğin gelişimi yönünden çok önemli. Hamile olduğunu fark etmeyen kadınlarsa bu dönemde sigara da içer, alkol de alır, dengesiz de beslenir. Bütün bunların bebeğe neler yapacağını tahmin etmek güç değil.

Erken hamileliğin ilk belirtileri çoğu durumda farklı hastalıklara bağlanır. Bulantılar “zehirlendim mi ?” olur, iştahsızlık mevsimle açıklanır. Şimdi erken hamileliğin ilk belirtilerine bakalım:

Erken Hamileliğin Belirtileri

Kanama ve kramplar: Döllenmiş yumurta cinsel ilişkiden ancak 1 – 2 gün sonra rahime iner ve rahim duvarına tutunur. Bu sırada kramplar olabilir. Bazı durumlardaysa az da olsa kanama görülebilir. Bu kanamaya implantasyon kanaması denir. Çoğu kadın ara kanamaları yumurtlama dönemine yorumlar. Ancak görüldüğü üzere bazı durumlarda kanamalar hamileliğin ilk belirtisi olabilir.

Akıntı: Hamileliğin ilk anından itibaren vücudunuz çalışmaya başlar. Yapılan ilk şeylerden biri de rahmi enfeksiyonlara karşı korumak ve rahim duvarlarını kalınlaştırmak için çeşitli sıvılar salgılamak. Bu nedenle erken hamilelik belirtilerinin ikinci sırasında akıntılar geliyor. Kanama sonrasında başlayan beyaz kıvamlı akıntı hamileliğin ilk belirtilerinden olabiliyor.

Akıntı hamilelik boyunca devam edebilir. Genellikle zararsızdır ve tedavi gerektirmez. Ancak kaşıntı ve kötü koku varsa en kısa sürede jinekoloğunuzla görüşün.

Memede değişim: Erken hamilelik belirtilerinden biri de memelerdeki değişim. Hamile kadınların kanlarındaki hormon seviyesi çok yüksektir. Süt kanalları harekete geçer. Bunun sonucunda göğüslerde hassasiyet oluşur. Bazı durumlarda boğaz da şişebilir.
Memelerdeki değişimler bu kadarla sınırlı kalmaz. Bazı kadınlarda erken hamilelik döneminde meme başı çevresindeki cilt koyulaşır. Aniden yükselen hormonlara karşı bir tepki olan bu gelişmeler, vücudun hormon seviyesine alışmasıyla azalabilir.

Yorgunluk:  Erken hamilelik belirtilerinden bir diğeri de aşırı yorgun hissetmek. Buna neden hamilelikte artan progesteron hormonu. Ayrıca hormonsal değişikliklerden etkilenen vücudun kan şekeri ve kan basıncı düştüğünden kişi kendini çok yorgun hissedebilir.

Erken hamileliğe bağlı yorgunluktan kurtulmanın yoluysa kolay. Bol bol dinlenin. Protein ve demir açısından zengin gıdalarla beslenin.

Bulantılar: Hamilelikte en sevilen yemekler bile midenizi altüst edebilir. Bunun nedeni yine hormonlar. Çünkü sindirimi yavaşlatıyorlar. Yavaşlayan sindirim de mide bulantılarına neden oluyor. Hamilelikte girdiğiniz hormon fırtınası sizi fazlasıyla etkileyebilir. Ancak her kadının başına gelecek diye bir kural yok. Mide bulantıları sizi avucuna aldıysa bile bunlar geçici. Vücudunuz yeni hormonsal düzeyine alışınca mide bulantılarınız sonlanır. Bu da hamileliğin 13 – 14. haftasında ancak olur. Biraz daha dayanmalısınız.

Adet gecikmesi: Hamile kaldıktan sonra yumurtlama olmaz. Hamileyken adet görmezsiniz. Bu doğru mu? Doğru ama her koşulda değil. Bazı sağlık sorunları bu genellemeyi yanlışlıyor. Biz konumuza dönelim. Hamile kadınlar yumurtlayamıyor. Vücuttaki hormon seviyesi artık hamileyim yeni bir yumurtaya gerek yok diyor ve yumurtlama duruyor. Siz de hamile olduğunuzun farkına varıyorsunuz. İşte bu kadar basit.

Erken Hamilelik Belirtileri Varsa Ne Yapmalı ?

Hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsanız size tavsiyemiz hemen bir eczaneye gidip gebelik testi almanız. Test dışında kesin olarak emin olmanın yolu yok. Ancak erken hamilelik döneminin bile başındaysanız testler doğru sonuçlar veremez. Sakin kalmak ve 1 – 2 hafta beklemek en iyisi. “Yok ben dayanamıyorum. Öğrenmeliyim.” diyorsanız jinekologdan randevu almalısınız.

Cinsel ilişki esnasında boşalma gibi bir durum söz konusu olduysa ertesi gün hapı kullanmakta yarar olabilir.

Hamilelik İle İlgili İlginizi Çekebilecek Bazı Konular