Erken Ergenliğin Tedavisi Nasıl Olur ?

6 yaşındaki kızınızın göğüsleri mi büyümeye başladı? 7 yaşındaki oğlunuzun koltuk altı tüyleri mi çıktı? Erken ergenlik olup olmadığını anlamak için onu hemen bir doktora götürmelisiniz. Çünkü kızlarda 8 yaşından, erkeklerde de 9 yaşından önce görülen ergenlik belirtileri erken ergenlik olarak tanımlanıyor. Erken ergenlik nadir bir durum, 5000 çocuktan birinde görülüyor. Ama hatırlatalım, ergenlik benzeri belirtiler başka nedenlerden de ortaya çıkabilir.

Erken ergenlik teşhisi nasıl konur?

Kızların göğüslerinin erken yaşta büyümesine erken telarş, erken yaşta tüylenme görülmesine de erken pubarş deniyor. Yani göğüs büyümesi ya da tüylenme gibi gelişmeler çocuğunuzun illa ki ergenliğe giriyor olduğuna kanıt değil. Ama siz yine de çocuğunuzda ergenlik belirtileri görüyorsanız onu bir doktora götürmelisiniz.

Erken ergenliğin iki türü var. Doktorunuz da öncelikle bunu belirlemek için bazı testler yapacaktır. Erken ergenliğin sık görülen türü normal ergenliğe benzer. Eğer çocuğunuz bu tür bir erken ergenlik yaşıyorsa çeşitli hastalıklar buna neden olmuş olabilir. Diğer türüyse çok nadir. Sadece hormonlar ergenlik belirtisi veriyor ama aynı değişim beyinde olmuyor. Bu nedenle buna bölgesel ergenlik diyebiliriz. Testis ya da yumurtalıklarda oluşan tümör gibi sorunlar bu tür bir erken ergenliğe neden olabilir.

Doktor erken ergenlik teşhisi koyabilmek için öncelikle çocuğunuzu muayene edecektir. Daha sonra size ailenizde erken ergenlik yaşayanlar olup olmadığını soracaktır. Ardından onun hormon seviyelerini belirlemek için kan testi yapacaktır. Bunun yanında kemiklerin gelişimini incelemek için röntgen de çekilebilir. Ayrıca erken ergenlik bazen sağlıkla ilgili sorunlar yüzünden olduğu için beyin MR’ı da çekilerek beyinde herhangi bir sorun olup olmadığına bakılabilir. Kızlarda yumurtalıkların ultrasonuna da ihtiyaç duyulabilir.

Erken ergenliğin tedavisi

Erken ergenliğin tedavisi için kullanılan birkaç ilaç var:

Enjeksiyon. Ya aylık olarak kas içine ya da günlük olarak deri altına enjekte edilen bu ilaçlar hormonların dengelenmesini sağlıyor.

İmplantlar. Bunları küçücük tüpler olarak düşünebilirsiniz. Genellikle kol altında derinin içine sokuluyorlar. Böylece düzenli olarak vücuda ilaç verilmiş oluyor.

Burun spreyleri. Bunlar da günlük olarak kullanılması gereken tedavilerden.

Erken ergenliğin tedavisi başladığında ilk ay belirtiler daha da belirginleşir. Ama daha sonra belirtiler yavaş yavaş yok olmaya başlar. Kızlarda erken erginliğin tedavisi başladıktan 6 – 12 ay sonra göğüsler de küçülmeye başlar. Hatta bazen tamamen yok olur. Kısacası tedavi gerçekten de etkili.

Ama diğer hormon tedavilerinde olduğu gibi erken ergenliğin tedavisinde de bazı ufak yan etkiler var. Baş ağrısı, sıcak basması, enjeksiyonun yapıldığı yerde oluşan apseler bunlardan bazıları. Uzun süreli bir probleme yol açıp açmadığıysa henüz bilinmiyor. Ayrıca bazı başka tedavi yolları da var:

Progestin. Bu da enjeksiyon yoluyla yapılır ama etkisi daha azdır.

Diğer tedaviler. Erken ergenliğin tedavisinde bazen ameliyat ya da radyasyon terapisi gerekebilir.  Çünkü daha önce de bahsettiğimiz gibi erken ergenliğin nedeni bir tümör olabilir.

Bu tedavilerin hepsi çocuğunuz ilaçları kullanmaya devam ettiği sürece ergenliği erteler. Peki ne zamana kadar ilaçlara devam edilmeli? Bazı araştırmalara göre çocuğun yaşı 11’e ulaştığı zaman artık ilaçlar da etkisini yitiriyor.

Erken ergenliğin tedavisi hakkında neleri bilmeliyim?

Erken ergenliğin tedavisi çocuğunuzun sağlığı açısından gerekli. Tabii ki hem artıları hem eksileri var.  Bu durumda sizin de tedaviyi yaptırıp yaptırmamak konusunda düşünceleriniz olabilir. Örneğin:

Erken ergenliğin tedavisine 6 ay içinde başlanıyor. Ama belki de çocuğunuzun belirtileri bu 6 ay içinde kendiliğinden iyileşir.

• Yaş da önemli bir faktör. Çocuğunuz ne kadar küçükse tedavi yaptırmanız da o kadar gerekli oluyor.

Erken ergenliğin tedavisini gerektiren bir diğer durum da hızlı değişimler. Örneğin çocuğunuzun göğüsleri yavaş yavaş büyüyorsa tedavi gerekli olmayabilir. Ama hızlı büyüme varsa tedaviye ihtiyaç duyulur.

• Diğer bir mesele boy. Ergenliğe 6 yaşından önce girenlerin yetişkinlikte boyları çok kısa oluyor. Bu nedenle tedaviyi düşünebilirsiniz.

• Başka bir etken de çocuğunuzun duyguları. Erken yaşta ergenliğe girmek onun için hiç de kolay değil. Hem duyguları değişiyor, hem de ergenliğin getirdikleriyle bu yaşta baş etmekte zorlanıyor.

Erken ergenliğin tedavisi hakkındaki sorularınızı uzman yorum olarak sorabilirsiniz.