Erken Doğum Belirtisi Nedir ?

Bebeğinizden yediğiniz ilk gol erken doğum olmasın. Erken doğum belirti verir mi mutlaka öğrenmelisiniz.Sağlıklı bir hamilelik 40 hafta sürer. Bazen de 37. haftadan önce sonlanabilir. Bu duruma erken doğum, doğan bebeklere de prematüre denir.

Hamileliklerin %8 – 10’u erken doğumla sonuçlanıyor.

erken doğum  

Erken doğum özellikle birden fazla bebeğe gebelikte daha yaygın. Yaş faktörü de önemli. 17 yaşından önce veya 40 yaşından sonra risk daha yüksek.

Neden olur?

Çoğu zaman nedeni belirlemek güç ama erken doğum riskini arttıran bazı faktörler var. Sık gebe kalma, kötü beslenme, kronik hastalıklar, aşırı kilo, yaşanan travmalar, rahimdeki şekil bozuklukları, düşük amniyon sıvısı, sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı etkili.

Birden fazla bebeğe gebe olmak, rahim ağzı ve plasenta sorunları da riski arttırır. Geçmişte yaşanan düşükler ve kürtajlar da erken doğuma yol açabilir. Genetik yatkınlık, annede kansızlık, ağır çalışma koşulları ve uzun süreli ilaç kullanımı da etkili olabilir. 

Belirtileri ne?

Öncelikle düzenli rahim kasılmaları. Belirtiler doğru anlaşılır ve müdahale edilirse erken doğum önlenebilir. Diğer belirtiler: 

Vajinadan sulu akıntı gelmesi. Adet sancısına benzer sancı. Sırt – bel bölgesinde ağrı. Karında ishale bağlı kramplar. Vajinal lekelenme ve kanama. Aşağıya doğru baskı hissi. 

Belirtiler varsa ne yapmalı?

Erken doğum belirtilerinden biri veya birkaçı varsa hemen doktorunuzla görüşmelisiniz.

Emin değilseniz mesanenizi boşaltın. Üç dört bardak su için. Kasılmalar arasındaki süreyi kontrol edin.

Belirtiler artarsa veya 1 saatten uzun sürerse hemen hastaneye gitmelisiniz.

Ne gibi sorunlara neden olur?

Solunum sorunları: Erken doğan bebeklerin solunum sistemi yeterince gelişememiş olabilir. Bu durumda nefes alma zorluğu, yeterli oksijen alamama gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Yetersiz oksijen organların gelişimini kötü yönde etkiler. Çözüm için bebeğe akciğer gelişimde yararlı surfaktan verilir. Özellikle 23 – 32 haftalar arası doğan bebeklerde bronkopulmoner displazi denilen kronik akciğer hastalığı gelişebilir. Ayrıca prematüre apnesi (10 – 20 saniye nefes almama) görülebilir.

Kalp sorunları: Erken doğan bebeklerde gelişebilecek komplikasyonlardan. Patent duktus arteriozus (akciğerlere çok fazla kan pompalanması) ve düşük kan basıncı en yaygın olanları.

Özellikle 30. haftadan önce doğan bebeklerde görülen bu sağlık sorunu genellikle kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda ilaç tedavisi ve kan nakli gerekebilir.

Beyin sorunları: 28. haftadan önce doğan bebeklerde beyin kanaması riski söz konusu. Genellikle hafif atlatılır. Kalıcı hasar vermez. Kanamalar uzun süre devam ederse beyinde sıvı birikmesine neden olabilir. Bazı bebeklerde bu sıvının operasyonla tahliye edilmesi gerekir. 

Vücut ısısı sorunları: Gelişimini tamamlayamamış bebeklerde vücut yağ oranı çok düşük olduğundan ısıyı dengelemek güçleşir. Alınan kalorinin çoğu ısınmaya harcanınca gelişim yavaşlar. Hipotermi düşük kan şekeri ve solunum sorunlarına da yol açabilir.

Sindirim sorunları: Sindirim sistemi tam gelişmeyen bebeklerde emme ve yutma sorunları, besin emiliminde azalma, bağırsak hareketlerinin düzensizliği gibi sağlık sorunları oluşabilir.

Kan sorunları: Alyuvar üretiminde eksiklik (Anemi) prematüre bebeklerde sık görülen sağlık sorunlarından. Sarılık da yaygın. Özellikle 38. hafta öncesi doğan bebeklerde sık görülür.

Metabolizma sorunları: Prematüre bebeklerin çoğunda metabolizma sorunları olur. Normal bebeklere oranla daha az glikojen depolayan prematüre bebeklerde kan şekeri oranı normalin çok altında kalabilir.

Bağışıklık sistemi sorunları: Prematüre bebeklerde bağışıklık sistemi tam gelişemediğinden enfeksiyon riski yükselir. Bu durum çoğu bebekte sepsise neden olur. Antibiyotik tedavisiyle uzun süreli hasarın önüne geçilebilir.

Uzun vadede ne olur?

Beyin hasarı: Doğum anında veya sonrasında solunum yetmezliği, dolaşım sorunları vb. gibi nedenlerle tetiklenen beyin hasarı hareket bozukluğuna neden olabilir. İnme (felç) gibi sağlık sorunları gelişebilir. 

erken doğum 

Görme sorunları: Prematüre bebeklerde göz sinirlerinin tam olgunlaşmaması, ışığa aşırı hassas olması görüş sorunlarına neden olabilir. Körlük ve retina düzensizlikleri buna örnek. 

Psikolojik sorunlar: Prematüre bebeklerin ileriki dönemlerinde dikkat eksikliği, hiperaktivite, Depresyon, aksiyete, yaşıtlarla anlaşamama vb. davranışsal bozukluklar riski normal doğan bebeklere oranla biraz daha fazla.

Kronik sağlık sorunları: Prematüre bebeklerde kronik sağlık sorunları riski normal bebeklere oranla daha fazla. Astım, enfeksiyon ve beslenme sorunları başlıca örnekler.

Ani bebek ölüm oranı da normal bebeklere göre daha yüksek.