Erken Çocukluk Döneminde Çocuğunuzu Gözlemleyin

Çocuklar ve davranışlar. Bu iki sözcük bazen yetişkinlerin kafalarını karıştıran kavramlar olur. Yetişkin bir bireyin davranışlarını kestirmek bile kimi zaman zor olurken, küçük bir çocuk için bu daha da zorlayıcı olabiliyor. Ebeveynler evde çocuklarıyla geçirdikleri zaman içinde bazı işaretlere dikkat etmeli ve iyi bir gözlemci olmalıdırlar. Çocuğun bakımı kadar, davranışsal gözlemini yapmak da bir o kadar önemli. Birçok gelişim psikoloğu bu görüşü kabul ediyor. Çocukta bakımdan söz ederken, sadece ebeveyni değil bakıcıyı da devreye sokmak gerekebilir.

Erken çocukluk, çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip. Hızlı ilerleyen bu safhada çocuğa gösterilen ilginin artması ve doğru yönlendirilmesi gerekli. Eğer çocuğunuzda gözlemlediğiniz sıradışı bir davranış varsa bunun takipçisi olmalı ve onun özellikle bakımında birşeylerin ters gittiğini bilmelisiniz. Çünkü çocuğunuza gösterdiğiniz bakım, onun dış çevreden aldığı ilk girdi ve davranışlarını etkileyebilecek en temel faktör.

Çocuğunuz size yapışık gibi bağımlı mı hareket ediyor ?

Her çocuk ilgiye muhtaçtır ve daima yanınızda olmak ister. Ancak bunun dozajı önemlidir. Çocuğunuz size yapışık gibi hareket ediyorsa dikkatli olun, bu bir sorunun işareti. Çocuğunuzda gözlemlediğiniz davranış değişimini mutlaka not alın ve ne sıklıkla olduğunu takip edin. Bu size oldukça yardımcı olacaktır. Not aldığınız bu sistemde ”davranışlar ilk nasıl başladı”, ”öncesinde ne oldu” bunları gözden geçirdiğinizde davranışı başlatan olayı fark edebilirsiniz. Kısa süreli bir anksiyete çocuklar için normaldir, ancak bu devamlı oluyorsa ve sizden ayrılmak istemiyorsa muhtemelen bakıcısıyla ilgili bir problemi vardır. Onun bakım tarzından  memnun değildir ya da bakıcısından korkuyor olabilir.

Çocuğunuz bakıcısıyla olduğunda çok ağlıyorsa

Her çocuk anne babasını bakıcısına tercih eder ancak bakıcısıyla kalma fikri bile onu ağlatmaya yetiyorsa, alarm çanları çalıyor demektir. Burada kendinize şu soruyu sormalısınız Çocuğum bizim dışımızdaki her kişiye mi bu tepkiyi veriyor yoksa sadece bakıcısına mı? Eğer tercihiniz 2.şıksa bakıcınız üzerinde yeniden düşünmelisiniz.

Çocuğunuz bakıcısıyla iletişim kurmuyorsa

Her çocuk anne baba dışında bakıcıya da sahipse, onunla iletişime geçmeye isteklidir. Eğer ilişkilerinde problem yoksa, çocuk anne baba dışındaki bakıcısına da kendisini ifade edebilir. Duygu ve düşüncelerini paylaşmaya karşı açıktır. Ancak eğer onunla konuşmuyorsa belki de çocuğunuz, bakıcısı tarafından kendini ifade etmesinde yeterince cesaretlendirilmiyordur.

Çocuğunuz son zamanlarda söz dinlemez bir çocuk olduysa

Çocuğunuz, bakıcınız  devrede  yokken sakin ve sizin kurallarınıza uyan bir çocukken aniden değişti ve sizin kurallarınızı tanımayan bir çocuk olduysa bakıcınızın yaklaşımıyla ilgili bir sorun vardır. İyi bir bakıcı çocuğun ebeveyni değildir ve sizin kurallarınızı çocukta sürdürmelidir. Yeni ve farklı kurallar koyuyorsa bu çocuğun kafasını karıştırıyor olabilir. Çocuğunuzda sağlıklı bir disiplin anlayışının gelişmesi için bakıcınızla işbirliği içinde olmalısınız. Belki onunla bu konuyu konuşmak faydanıza olabilir. Erken dönemin çocuk gelişimindeki önemi düşünülürse, onun karakterini etkileyecek bir sonuç ortaya çıkabilir. Bu nedenle bakıcınızla konuşmak faydalı olabilir.

Erken çocukluk döneminde  olsun ya da olmasın çocuklardaki her hareket dikkat edilmesi gereken birer sinyaldir. Çocuk bazen bunu bilinçli, bazen de bilinçsiz olarak ortaya koyar. Doğru gözlemlenmediği zaman çocuğun tüm kişiliğini etkileyebilecek sonuçları olabilir. Çocuklardaki davranış değişimleri sadece gün içinde olmaz. Uyku sırasındaki davranışları ve tepkilerini de  gözlemlemeniz gerekmektedir. Uyku sırasında çıkarttığı sesler, söylediği sözler de yaşadığı agresyonu ortaya çıkarmakta fayda sağlar. Çocuklar erken çocukluk döneminde  daha çok agresyona yönelik tepkilerini ortaya koyarlar. Bu davranış değişimleri sizin için birer sinyaldir, ve sizler bu sinyallerin takipçisi olmalısınız