Erken Boşalma Nedir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Erken boşalma kişinin kendisi ya da partneri tarafından istenen süreden daha önce boşalması durumudur. Erken boşalma daha çok erkeklerde görülür. Erkeğin boşalma refleksi üzerinde istediği oranda kontrol sahibi olamadığı bu durumu yaşayan erkekler yoğun utanç, yetersizlik, eksiklik, aşağılanma ve küçük düşme hisleri ile baş başa kalırlar.

Erken Boşalma Nedir ?

Erken boşalma

Erken boşalma

Erken boşalma bir hastalık olarak kabul edilmez. Cinsel uyumsuzluk olarak tariflemek daha doğrudur. Bir erkeğin eşiyle kurduğu ilişkide kendisi boşalmadan eşi orgazma ulaşabilir veya tam tersine eşi geç Orgazm olabilir ve kendisi ondan önce boşalabilir. Ancak bu orgazm farklılıkları kişide olumsuz psikolojik durum meydana getirmiyorsa patalojik kabul edilmez.

Doğada cinsellik, üreme içgüdüsü ile yapılan bir aktivitedir. Memeli hayvaların bir çoğuna bakıldığında neslin devamını sağlamak için çok sayıda beraberliğin ana hedef olduğunu ve ilişki süresinin kısa olduğunu görüyoruz.

Cinsellik konsunda yapılan bilimsel çalışmalarda kadınların ve erkeklerin ortalama boşalma sürelerinin farklıdır. Eğer erkek bu sürenin altında (erken) ve kadın da bu sürenin üstünde (geç) boşalıyorsa, bu çiftin ciddi bir cinsel uyumsuzlukla karşı karşıya kalacağı kaçınılmazdır. Bunun için böyle durumlarda bu uyumsuzluğu aradan kaldırmak gerekmektedir. Yani hem erkeğin erken boşalmasının tedavisi, hem de kadının geç orgazma sebep olan problemlerinin ortadan kaldırılması, ya da her iki bireyin de sorunlarının aynı anda tedavi edilmesi veya ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Kısaca doğal dürtülerini yendikçe, cinselliği ve kendi vücutlarını öğrendikçe erkekler normal boşalma sürelerini uzatmayı, kadınlar ise süreci hızlandırmayı öğrenmelidirler. İyi haber şu ki bu öğrenme çok büyük oranda cinsel tecrübe arttıkça mümkün olmaktadır. Yinede belli sayıda çift bu öğrenmeyi gerçekleştiremediğinden yardım almak zorunda kalacaktır.

Erken Boşalma Seviyeleri

  • Penetrasyondan önce boşalma olursa “ileri derecede erken boşalma”
  • Penetrasyondan sonra 1 dakika veya daha altı zamanda boşalma “orta derece erken boşalma”
  • Penetrasyondan sonra 1 ila beş dakika arası boşalma sadece “erken boşalma”
  • Penetrasyondan sonra 5-15 dakika arası sex ideal süre olarak kabul edilir.

Çoğu erkek için bu durum ilk zamanlarda çok önemsenmese de partnerine karşı mahcubiyet ve onu tatmin edememe duygusu ile zamanla erkekte kendine güvensizlik başlar. Bazı erkekler bu durumu umursamayarak sadece kendi cinsel dürtülerini önemseyerek hayatlarına böye devam eder. Bazıları bu konunun çözümü için arayışa girer. Kimi erkeklerde ise bu durum cinsellikten kaçışa sebebiyet verir.

Erkeklerde Erken Boşalma Nedenleri

En sık suçlanan etken masturbasyondur. Masturbasyon her nekadar bazı dinlerce ve mezheplerce kesinlikle yasaklamış, bazılarınca günah sayılmış, bazılarınca ise gerekli hallerde izin verilmiş olsa da genel olarak bakıldığında gizlice ve hızlıca yapılan bir cinsel tatmin yöntemidir.

Erkeklerin büyük çoğunluğu tarafından uygulanan bu yöntemin bilinçsizce acele ile yapılmasının erken boşalmaya neden olduğu tartışılmaktadır.

Kadının penetrasyona tam olarak hazırlanmadığı durumlarda aşırı sürtünme ile beraberliğin sağlanması ejakulasyon süresini kısaltıcı bir faktördür.

Uzun süren cinsel perhizler sonrası kurulan ilişkilerde de erken boşalma görülebilmektedir. Bazı durumlarda erken boşalmanın tek ve en önemli tedavisi düzeli ve sık cinselliği yaşamak olmaktadır.

Erkeklerde kendine güvensizlik ve partneri tatmin edememe korkusu özellikle erken boşalma sorununu genç yaşta yaşanyanlarda en önemli nedenidir.

Partnere aşırı ilgi, bağlılık ve sevgi heyecanı arttırıp erken boşalmaya neden olabilir;

Para karşılığı kurulan ilişkilerde tıpkı masturbasyon gibi yalnız olarak tek taraflı hazza yönelik duygular içerdiğinden orgazm zamanlaması gibi bir sorun ortada yoktur, gene amaç boşalıp rahatlamaktır;

Evlilik dışı ilişkilerde günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma korkusu, performans korkusu, cinsel organın şekline vu noyutuna güvensizlik erken boşalmaya sebep olabilir.

Birkaç kez erken boşalma problemi yaşayan kişi bir kısır döngü içerisine girerek devamlı bu problemi yaşamaya başlayabilir.

Kadınlarda Erken Boşalma Nedenleri

Kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluğu ve orgazm olmayı bilmeme yada vajinusmus hastalığı erkeklerde erken boşalma probleminin kronik hale gelmeside önemli rol oynar.

Ülkemizde ve bir çok başka ülkede ergenlik çağında ve evlilik öncesi kadın cinselliği erkek cinselliğine göre çok daha az konuşulan, uygulanmasına göz yumulan bir konudur. Genç kızların masturbasyon konusunda ya çok az deneyimi olur ya da hiç olmaz. Çok yakın zamana kadar bu konuda bilinç düzeyi çok geri seviyelerde idi. Ülkemizdeki kadınların bir çoğunun ellerinden düşürmediği ve hayat tarzlarına yön verdiği popüler kadın dergilerinde bile kadınların bir çoğunun hayatları boyunca hiç orgazm olamadığı anlatılır bu olay neredeyse normal olarak gösterilirdi. Genç kızlara orgazm olabilmenin tek yolu: çok uygun hazırlanmış bir ortamda, çok sevdikleri partnerleri ile, onun süper anlayışlı ve ilgili çok uzun ön sevişmeleri sonrasında doğru yerleri epeyce uzun uyarmaları olarak gösterilirdi. Oysa ki ortada bir yanlış anlama vardı.

Gelişmiş ülkelerde son yıllarda toplum eğitiminin önemli bir parçası cinsel eğitim. Bu eğitim sadece cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan ve hamilelikten korunma amaçlı değil. Genç insanların cinselliği ve orgazmı keşfetmeleri de öğretiliyor. Masturbasyon bunun bir parçası. Erkeler 13-14 yaş civarında masturbasyonu öğreniyor ve 1-2 sene içerisinde bu konuda değil master doktora yaparak hepsi birer profesör seviyesinde uzmanlaşıyorlar. Kızlara masturbasyon eğitimi verebilmek için kullanılan slogan ‘mutluluk elinizin altında’. Yani genç kızlara ellerini kullanarak doğruyu bulmaları öğütleniyor.

Ciselliğini tam çözememiş genç bayanlar orgazm olmayı bilmediği ya da daha kötüsü vajinusmus gibi ağır problemlerle uğraştığı taktirde erkek cinsel hayatı düzene giremiyor. Erkek vajinismus vakalarında önce çok anlayışlı davranmaya çalışıyor. İlişki başarılabilirse de bir an önce orgazma ulaşarak eşine verdiği eziyeti bir an önce sonlandırmak istiyor. Bu durum erken boşalmaya kadar varabiliyor.

Orgazm zorluğu yaşayan ya da hiç orgazm olamayan bayanlarla cinselliği yaşayan erkekler suçu kendileride arayabilirler. İlişki süresinin kısalığının ya da cinsel organlarının küçük olmasının eşlerindekli bu durumun sebebi olduğunu düşünürler. Oysaki orgazm olmayı daha ergenlik çağında öğrenen bir kadının tatmin olması için çoğu zaman bir yastık bile yeterli olabilir.

Erken Boşalmanın Çözümü Var Mı ?

Erken boşalmanın çözümünde ürolojik ve psikolojik yaklaşım olarak iki ana yaklaşım tarzı benimsenmiştir. Tamamiyle psikolojik olarak görülen bu durum bir süre sonra erkeklerde sertleşme bozukluğu ve cinsellikten kaçış başta olmak üzere cinsel fonksiyon bozulmalarına neden olmaktadır.

Doğru ve tam bir tedavi kişinin hem psikolojik hemde fizyolojik yardım almasıyla daha hızlı olacaktır. Tedavinin öncelikle davranış ve Psikoloji boyutunu üzerinde durulmalıdır.

Boşalmayı kontrol etmek tıpkı bisiklete binmek gibidir, öğrenene kadar sıkıntı çekebilirsiniz ama bir kez öğrendiniz mi bir daha unutmazsınız. Her genç erkek cisel hayatın başıda bu öğrenme sürecini yaşar. Cinsel açlık nekadar fazla ise erken boşalma o denli kaçınılmazdır. Erkelerin en zorlandığı nokta cinsel açlığı kontrol etmek ve boşalmaya giden uyarılma ve zek alma sürecini yavaşlatamamaktır. Her bireyde farklılık gösterse de cisel iştahın kontrolü zamanla öğrenilebilir.

Çifti uyumu ile kadın orgazmı öne alınabilinir, kadının yardımıyla, eşlerin her ikisi de isterse, pratik olarak her erkeğin orgazmının geciktirilebilinir. Uyum sağlamak hiçte sanıldığı kadar kolay değildir. Erkekteki erken boşalma probleminin kadındaki muadili Geç Boşalma ya da hiç boşalamama olabilir. Kadınların cinsel tecrübesizliği özellikle genç çiftlerde mutlak aşılması gereken bir durumdur.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Olur ?

Erken boşalma tedavisi psikolojiktir. Ancak sorunu yaşayan kişi içinde bulunduğu bu ruh halinden yada yılların verdiği bu aceleci davranış bozukluğunda Hiçbir çaba göstermeden sıyrılamaz.

Psikoterapiste gitmeden kişi kendi kendine çözülemez mi?

Büyük oranda çözülebilir. Kişi sorunun kendine has olamadığını bir çok erkeğin aynı sorunu zaman zaman yaşadığını bilerek rahatlamalıdır.

Erken Boşalmayı Geciktirebilecek Yöntemler

Prezervatif kullanmak: Bariyer yöntemi olarak da adlandırılır. Penis uç alt kısmındaki haz sinirlerini bir bariyerle örterek uyarılmaları azaltılır. Gerektiğinde 2 prezervatif yada prezervatif içerisine kağıt mendil gibi uyarılmayı tamamen yok edecek bariyerler konur. Genellikle çok etkilidir ancak tedavi edici değildir. Kullanılmadığı zaman erken boşalma tekrar eder.

Dur-başla yöntemi: İlişki esnasında uyarılmayı azaltmak amacıyla hareketsiz beklemek vajenden dışarı çıkmak, penis ucunu hafif ağrı verecek şekilde sıkmak, daha az kas kuvveti kullanılan pozisyona geçmek gibi uayrılam azaltıcı yöntemler problemin ciddi olmadığı erkekler tarafından sıklıkla uygullanırken ciddi sıkıntısı olanlarda ne yazıkki tamamen faydasızdır.

Mastürbasyon egzersizleri: Masturbasyon sırasında yaşanan “yakalanma korkusu”, “günah”, “ayıp”, “yasak” ve “pis” duygusu ile hızlı şekilde yapılan mastürbasyonlar da erkekte aynı erken boşalmaya zemin hazırlar. Kontrollü ve süre uzatma amacına yönelik masturbasyon tedaviye yardımcıdır.

Alkol alımı: Boşalma süresini belirgin uzatır ancak tedavi edici özlliği olmadığı gibi sağlığa zararlı bir maddedir.

Lokal anestejik pomadlar ve spreyler: Etkinliği yüksektir ancak hastalar kısa süre sonra kullanmayı bırakırlar. Sebep olarak vajene bulaşan lokal anestezi kreminin partnerde de uyuşukluk yapması gösterilir. Doğru kullanımı ilişkiden 30 dakika önce 10 dakika tatbik sonrasında kremin tamamen yıkanması ve prezervatif kullanılması şeklide olmalıdır.

Anti depressanlar: Üroloji doktorlarının en sık tercih ettiği tedavi alternatifidir. Anti-depressan ilaçların yan etki olarak boşalmayı uzattığı hatta normal sürede boşalan insanları geç boşalır hale getirdiği görüldükten sonra bu alanda kullanımı başlamıştır. Düşük doz tavsiye edilir. 3-6 ay kullanım ile başarılı sonuç alınır. Bu ilaçların en büyük yan etkisi, cinsel umursamazlık yapmasıdır. Kullanan kişide cinselliğe karşı ilgisizlik ve isteksizlik oluşabilir. Böyle bir durum oluştuğunda ereksiyona yardımcı ilaçlarla takviye edilmesi önerilir.

Ereksiyona yardımcı ilaçlar: Yalnız başına kullanıldıklarında sertleşme üzerine olumlu etkileri olan bu ilaçların (Viagra, Cialis, Levitra) erken boşalmaya faydaları tartışmalıdır. Tıbbi literatürde ereksiyona yardımcı ilaçların boşalma süresini geciktirdiği gösterilmiştir. Ancak bu ilaçların etkileri daha çok 2. ilişkiyi kolaylaştırması ve antidepressan kullanarak erken boşalma tedavisi alan hastalarda cinsel umursamazlığa bağlı sertleşme zorluklarını aşmada görülmüştür.

Bitkisel kaynaklı ve kimyasal kaynaklı ereksiyona yardımcı ilaçlar mevcuttur. Uzun zaman, bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olma prensibini benimsemiş bazı çevreler bitkisel ilaçların etkisiz olduğu konusunda diretmiştir. Ancak hastalardan alınan olumlu geri bildirimler ve tıbbi literatürde bu gıda takviyelerinin içerikleri ile ilgili yapılan çalışmaların da ışığı ile her geçen gün daha fazla oranda bitisel ürün kimyasal ürünlerin yanında kullanılmaktadır.