Erken Boşalan Erkeklere İki Hızlı ve Etkili Çözüm Önerisi

Erken boşalma tedavisi için kullanılan davranışsal terapiler, eş uyumu önerileri, psikolojik sağaltımlar çok başarılı olmakta bir çok erkek bu uygulamalardan yarar görmektedir.Ancak erkeklerin bu soruna hızlı etkili ve ihtiyaç halinde kullanılacak tedavi arayışları giderek artmaktadır.

Erken boşalma tüm dünyada erkeklerin % 20-30’unu etkileyen yaygın bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalmanın değişik tanımlamaları vardır. Erkeğin ejakülasyon süresi üzerinde kontrolü olmaması ve beklenenden kısa sürede ejakulasyon olması ile karakterizedir. Zaman içerisinde cinsel tatminsizlik, sıkıntı ve cinsellikten kaçış ortaya çıkabilir. 

Cinsel hayatın başlarında cinsel açlık nedeniyle erken boşalma yaşanması normal kabul edilir. Cinsel tecübenin artması ve cinsel iştahın azalması ile yıllar içerisinde erken boşalma probleminin ortadan kalkması gerekir. Ancak %30’a varan erkek bu sorunun üstesinden gelememektedir. 

İnternet ortamında ve sexshoplarda erken boşalma tedavisinde başarılı olduğunu iddia eden bir çok ürün var. Ancak bizim bu yazıda ki amacımız bilimsel literatür ışığında erken boşalma tedavisinde son 2-3 yılın kendinden en çok söz ettiren 2 ürününü tanıtmaktır.

Bu ürünlerden birincisi Priligy yani orjinal adıyla Dapoxetine. Kısa etkili SSRI olduğundan daha önceden kullanılan erken boşalma önleyici antidepressanlar gibi her gün kullanılması gerekmiyor. 

Sadece ilişkiden belli bir süre önce kullanılarak istenilen etkinlik meydana gelebiliyor. Bir çok avrupa ülkesi, Kanada ve Yeni Zellanda’da kullanımı onaylandı. Henüz ülkemizde onay alabilmiş değil. 

İkinci ilacımız topikal kullanılıyor. Penis cildi üzerine sprey şeklinde uygulanıyor. Kullanımı kolay ve sistemik yan etkilerden uzak. Adı PSD502. İçeriği lidokain ve prilocain. Türkiye’de eczanelerede  kolayca bulunabilen ve Astrazeneca frimasının ürettiği Emla kremle aynı formulasyonda ancak doz oranları farklı. 

İlk çalışmamız Dapoxetin ile ilgili: Avustralya’da 858 erkek üzerinde yapılan bu çalışmaya katılan erkeklerin tedavi öncesi boşalma süreleri ortalama 0.9 dakika imiş. Katılımcılar 3 gruba ayrılarak 3 ay boyunca bir gruba placebo, ikinci gruba 30 mg Dapoxetin, 3. gruba 60 mg dapoxetin uygulaması yapılmış. İlaçlar cinsel ilişkiden 1-3 saat önce katılımcılara kullandırılmış. Çalışma sonunda katılımcıların ortalama boşalma süreleri ve ilaç memnuniyeti ile ilgili düşünceleri değerlendirilmiş. Placebo kullanan grupta boşalma süresi 1.39 dakikaya, dapoxetin 30 mg kullanan grupta 2.7, 60 mg kullanan grupta 3.1 dakikakaya uzamış. İlaca bağlı oluşan en sık yan etkiler bulantı, başağrısı, başdönmesi, nasofarenjit gibi rahat tolere edilebilen yan etkiler olmuş. Benzer bir çalışma Çin’de 6081 hasta üzerinde tekrarlanmış. O çalışmada da 60 mg Dapoxetin kullanımı ile boşalma süresinin 5 kat uzatılabileceği gösterilmiş. 

İkinci çalışmamız PSD502 için:

British Journal of Urology International dergisinde yayımlanan bir makalede İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya’da 31 merkezde hayatları boyunca erken boşalma problemi olmuş toplam 300 erkeği dahil eden bir çalışma organize edilmiş. 200 erkeğe ilişkiden 5 dakika önce PSD502 (lidokain 2.5mg ve ve prilokain 7.5mg) içeren sprey, ve 100 erkeğe plasebo içeren sprey kullanılmış. 

Üç aylık süre boyunca çiftler vajinal penetrasyondan ejakulasyona kadar geçen süreyi kaydetmişler. Çalışma öncesi 0.6 dakika olan ortalama ejakulasyon süresi PSD502 kullana grupta 3.8 dakikaya, placebo kullanan grupta 1.1 dakikaya uzadı. 

Sonuç olarak ilaç kullanan grupta tedavi öncesine göre 6 kata varan ejakulasyon süreinde uzama kayıt edildi. PSD502 kullanan erkeklerde % 90 bir dakikadan uzun süren ilişki başarıldı. %74 katılanda 2 dakikadan daha uzun süre kaydedildi. 62’si Orgazm kalitesini ‘iyi’ veya ‘çok iyi’ olarak değerlendirdi. % 66 katılımcı ilacın ‘iyi’ veya ‘mükemmel’ olduğunu söyledi.

PSD502 sprey ilişkiden 5 dakika önce erkeğin penisine uygulandı. Hiçbir sistemik ve lokal yan etki görülmedi. Hem katılanlar hemde eşleri tarafından iyi tolere edildi ve kullanıcıların çoğunluğu tarafından olumlu bulundu.

Her iki çalışmanın ortak özelliği erken boşalmayı önleyici tedavilerin ihtiyaç olduğunda kullanılması, kısa etkili ve başarılı bir çözüm sağlamasıdır. 

Sistemik yan etki riski topikal sprey uygulamasında yok denecek kadar azdır. Dezavantajı aşırı penil hissizlik ve bazen vajinal hissizlik meydana getirebilmesidir. 

Uygulama sonrasında vajinal ilişki başlamadan penisin yıkanarak fazla spreylerden arındırılması vajinal uyuşmayı önleyebilir. Prezervatif kullanılması da ilacın vajene değmesini engeller. 

Uzun yıllardır kullanılan topikal anestezi maddelerine göre farkı sadece lidokain değil prilokain içeriği ile daha az uyuşukluk hissi oluşturmasıdır. 

Dapoxetin (Priligy) yapılan çalışmalarda özellikle 60 mg kullanımında başarılı sonuçlar ortaya koymuştur. Diğer SSRI inhibitörlerinden farkı hızlı emilmesi ve kan dolaşımına daha çabuk geçebilmesidir.  

Bu özellik sayesinde ilacın etkisinin görülmesi için ilişkiden 1-3 saat önce alınması yeterli olmaktadır. Oysa eski nesil SSRI kullanımında ilacın etkisinin görülebilmesi için birkaç gün peş peşe kullanılması tavsiye edilmekteydi. 

Yan etki profiline bakıldığında tabiiki topikal ajanlardan çok daha fazla yan etkler mevcut olsa da günlük kullanımı zorunlu olan diğer SSRI lara göre bu etkiler minimal seviyededir. 

Her iki ürününde şu an için ülkemizde internet kaynakları dışında temini mümkün değildir. Priligy ruhsatlandırılmış ancak piyasaya sürülmemiştir.