Erkekte kadın hastalığı olur mu?

Kadın hastalığı bende ne gezer demeyin. Erkek adam meme kanseri de olur. Kemikleri de erir. Bazı hastalıklar kadınlara özgü. Fakat bu gerçekten hiçbir erkeğin bu tür hastalıklara yakalanmayacağı anlamına gelmiyor. Özellikle meme kanseri ve kemik erimesi gibi hastalıklar pekala erkeklerin de başına geliyor.

Erkekte kadın hastalığı olmayacağına ilişkin yanlış inanç erken tanı ve tedaviyi engelliyor. 

erkek meme kanseri

Erkek neden meme kanseri oluyor?

Erkek meme kanseri tüm meme kanserlerinin %1’inden azını oluşturuyor. BRCA2 geninde mutasyon taşıyan erkeklerde kanser riski %8. Bu yüzde küçük görünse de tehlikeli. Meme kanseri olan erkeklerin hastalığı yenme oranı kadınlara göre daha düşük. Bunun en önemli nedeni, erken tanının gecikmesi. 

Karaciğer sirozu, testis hastalıkları veya diğer nedenlerle uzun süre östrojen hormonu almak erkeklerde meme kanserini tetikliyor. Genetik miras ya da Klinefelter sendromu riski arttırıyor. Radyoterapi bir başka neden. Erkeklerde meme kanseri sıklıkla 60 yaş ve üstünde yaygın.

Erkeklerdeki kadın hastalıkları belirtileri

Erkek meme kanserinde hastalık belirtileri ve gelişimi kadın meme kanseriyle aynı: 

Memede, koltuk altında şişlik ve sertlik

Meme üzerindeki deride kızarıklık

Meme başında içeri çekilme ve ağrı

Meme üzerinde oluşan yaralar

Meme başından kanlı ya da renkli sıvı gelmesi

Erkeklerde meme kanseri nasıl tedavi ediliyor?

Belirtileri gösteren kişi mutlaka doktorla görüşmeli. Fiziki muayenenin ardından meme ultrasonu ve mamografi ile kitlenin durumu belirleniyor. Ardından biyopsi. Tanı histopatolojik tetkik ardından kesinleşiyor.

Tedavi yöntemi kanserin ilerleme düzeyine bağlı. Kanserli bölgenin temizlenmesi ilk adım. Bu işlem erkeklerde genellikle tüm memenin alınmasıyla gerçekleşiyor. Kimi vakalarda koltukaltındaki Lenf bezleri de alınıyor. Ek tedavi gereksiniminde radyoterapi – hormon terapisi – kemoterapi veya Herceptin uygulanıyor.

Erkeklerdeki kadın hastalıklarından korunma yolları

Meme kanseri her yaşta ve cinsiyette görülüyor. Erken tanı tedavinin en önemli bileşeni. Kanserin yayılmasını engelliyor. Kendi meme dokunuzu tanımanız, elinizle memenizi kontrol ederek olağandışı kitle olup olmadığını anlamanız çok önemli. Elle yapılan kontrollerde normalin dışında bir durum varsa doktora gitmelisiniz. 

Sağlıklı bir yaşam tarzı kanser dahil hemen tüm hastalıkları önleyebilir. Beslenme tarzının hastalıklara etkisi büyük. Günlük alınan kalorinin en fazla %30’u yağ olmalı. Lifli Gıdalar, meyve, sebze tüketilmeli. Günde en az 2 litre sıvı alınmalı. Düzenli egzersiz önemli. Sigara ve alkolden uzak yaşamak (kadın ya da erkek) kanser riskini büyük ölçüde düşürüyor. 

Kadın hastalığı olarak algılanan Osteoporoz – kemik erimesi – erkekleri de etkiliyor. 65 yaş üstü erkeklerin 5’te 1’i osteoporoz hastası. Bu oran kadınlarda 3’te 1.

Kemikte mineral yoğunluğunun azalması kolay kırılmasına yol açıyor. Omur, kalça, bilek kırıkları buna örnek. 

kemik erimesi Omurgada kemik erimesi kamburlaşmaya neden oluyor. 

Artan yaşam süresiyle kemik erimesi ilişkili. Hareketsiz yaşamak, uzun süre oturmak, yeterince D vitamini ve kalsiyum almamak, kötü beslenmek, toksik maddelere maruz kalmak, içki, sigara, uyuşturucu tüketimi ve ilaç (kortizon, Heparin) kullanımı kemik erimesini hızlandırıyor. 

Kemik erimesi belirtileri

Kemik erimesi belirtileri kadın ve erkek için aynı:

Boyda kısalma

Bel ve sırt ağrıları

Kamburlaşma

Omuzlarda yuvarlaklaşma

Kaburga, kalça ve bileklerde kırılma

Kemik erimesinden kuşkulanıyorsanız sağlık kuruluşlarının Fizik Tedavi bölümlerinde görevli doktorlarla görüşmelisiniz.

Kemik kitlesi ölçümünüz yapılmalı. Acısız ağrısız bu ölçüm yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Tanı kesinleşince tedavi süreci başlıyor.

Kemik erimesi tedavisinde FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı, etken maddesi alendronat sodyum olan bir ilaç kullanılıyor.

Ölümcül mü?

Kemik erimesi özellikle 80 yaş ve üstünde ciddiye alınmalı. Yaşlılarda kemik kırıkları ölümcül. Kadınlarda kırığa bağlı ölümlerin oranı % 17. Erkeklerde % 31.

Nasıl önlenir?

Yaşlılıkla gelişen sorundan korunmanın yolu çocukluktan başlayarak sağlıklı ve düzenli yaşamak. Kemik erimesine yakalanmamak için basit önlemler: 

Düzenli beslenmek (özellikle kalsiyum zengini besinler)  

Güneşe çıkmak (D vitamini üretimi için gerekli) 

Beli ve sırtı yormamak

Düzenli egzersiz yapmak

Sigara, alkol benzeri alışkanlıklardan uzak durmak